Cztery najczęściej popełniane błędy przy wyborze umywalki nablatowej. Na co zwrócić uwagę, by wybrać najlepszy model? Jak dobrać do niej idealną baterię?
Umywalka nablatowa to prawdziwa ozdoba łazienki – jednak kupując ją oraz baterię do niej, nie należy kierować się wyłącznie estetyką, bo całość może okazać się niefunkcjonalna. Sprawdź, jakich błędów nie popełnić przy wyborze umywalki nablatowej i baterii oraz na co zwrócić uwagę, by ich użytkowanie było wygodne.
Autor: fot.: B. Białorucki, styl.: K. Klepacka
W efektownej łazience, w której motywem przewodnim są plakaty i grafiki filmowo-muzyczne związane z pasjami właścicieli strefę umywalkową stworzono, łącząc stare z nowym. Wiekowy bufet kupiony na aukcji internetowej został zabezpieczony przed wodą. Na nim stanęła płaska umywalka nablatowa (PuraVida, Duravit), a uzupełnia ją bateria podtynkowa (Bimax, Tres). Fazowane płytki zabezpieczają ścianę przed wodą.
Spis treści
- Czy w ogóle warto wybrać umywalkę nablatową?
- Błąd nr 1 – niedostosowanie rozmiarów umywalki do potrzeb i metrażu łazienki
- Błąd nr 2 – głębokość umywalki niedobrana do jej rozmiaru
- Błąd nr 3 – nieprzemyślany sposób montażu
- Błąd nr 4 – źle dobrana bateria (lub nieprzemyślany jej montaż) do umywalki nablatowej
Czy w ogóle warto wybrać umywalkę nablatową?
Oczywiście – tak! Przemawia za tym jej uroda i szerokie możliwości wykorzystania tego rodzaju umywalki w aranżacji łazienki, a także bogata oferta modeli. Różnorodność materiałów, z jakich się je wytwarza oraz mnogość form, kolorów i rozmiarów sprawiają, że można je dopasować do każdego gustu i – wnętrza. Kupując umywalkę nablatową i baterię do niej, nie powinniśmy jednak kierować się wyłącznie ich wyglądem. Łatwo bowiem o błędną decyzję, która sprawi, że użytkowanie umywalki i utrzymanie w czystości tej strefy toaletowej będzie nastręczało problemy. Na co więc zwrócić uwagę przy wyborze umywalki nablatowej?
Błąd nr 1 – niedostosowanie rozmiarów umywalki do potrzeb i metrażu łazienki
Umywalka nablatowa jest bardziej wymagająca od innych modeli, np. naszafkowych, podwieszanych pod blatem, ściennych czy wolno stojących. Po pierwsze – do jej zamontowania oraz swobodnego korzystania z niej potrzebne jest więcej miejsca, a po drugie – trzeba precyzyjniej dobrać jej kształt i wielkość do potrzeb domowników (wzrost i przewidywane czynności, tj. tylko mycie rąk czy także golenie, wykonanie drobnej przepierki itp.).
Im umywalka nablatowa jest większa, tym wygodniej się z niej korzysta. Trzeba jednak brać pod uwagę metraż, jakim dysponujemy. Oczywiście, w małej łazience można zamontować nawet całkiem dużą taką umywalkę, ale trzeba się liczyć z zabraniem miejsca na inne potrzebne wyposażenie, zaburzeniem proporcji wnętrza oraz trudności z utrzymaniem w czystości strefy wokół umywalki.
Największe umywalki nablatowe mają szerokość 80 cm i więcej, a najmniejsze – 35 cm i... spotyka się mniejsze. Optymalny wymiar do średnich i małych łazienek zapewniający wygodę korzystania z nich to 45—55 cm, a w dużych 60 cm i więcej. W każdej kategorii znajdziemy też modele okrągłe, owalne, prostokątne (o drugim boku zaledwie 25-centymetrowym!) czy o formie nieregularnej.
Błąd nr 2 – głębokość umywalki niedobrana do jej rozmiaru
Najczęściej w szerokiej gamie rozmiarów (kombinacje długości i szerokości) spotykamy umywalki nablatowe owalne, okrągłe i prostokątne, rzadziej zaś kwadratowe i trójkątne oraz o nieregularnym kształcie. Bywają wśród nich modele o miękkich, wyoblonych liniach, a także o bardziej zgeometryzowanych.
Dla wygody użytkownika szczególne znaczenie ma jednak głębokość umywalki w wybranym modelu w stosunku do jej rozmiaru. Głębokość umywalki do odległość od jej górnej krawędzi do dna. Czasem pokrywa się ona z wysokością umywalki, a czasem te dwa wymiary się różnią.
Warto wiedzieć, że im bardziej płaska umywalka, tym powinna być większa (tylko głębokie mogą być malutkie), bo w przeciwnym wypadku woda będzie się rozchlapywać wokół niej. Z drugiej strony jednak głęboka, lecz bardzo mała umywalka, będzie się nadawała właściwie wyłącznie do umycia rąk. Głęboka i duża zaś pozwoli na zrobienie małej przepierki, umycie jakiegoś sporego przedmiotu itp. bez obawy o zalanie blatu dookoła. Aby te warunki spełniła płytka umywalka – musi być duża.
Błąd nr 3 – nieprzemyślany sposób montażu
- Umiejscowienie umywalki na blacie. Zamontowana zbyt blisko ściany albo szafki lub pozostawienie za mało przestrzeni wokół niej czy też odsunięcie jej za daleko od krawędzi blatu odbierze jej funkcjonalność. Tego rodzaju błędy mogą być wynikiem wybrania zbyt dużego modelu w stosunku do miejsca, jakim dysponujemy, albo nie do końca przemyślanym miejscem montażu. Warto wiedzieć, że umywalka nablatowa powinna być odsunięta od ściany minimum 5 cm od ściany, by łatwiej tę przestrzeń czyścic, oraz znajdować się w miarę blisko krawędzi blatu, przy której stoimy, by wygodnie myć ręce itp. Blat po obu jej stronach powinien mieć choć po 15 cm, choć to bardzo mało (czasem lepiej jest zamontować umywalkę asymetrycznie, uzyskując szerszy blat z jednej strony).
- Wysokość montaż umywalki nablatowej. Najczęściej instaluje się ją na poziomie 80-90 cm, ale pamiętaj, że im wyższa misa, tym niżej powinna się znajdować, by wygodnie myło się w niej ręce. Trzeba też wziąć pod uwagę wzrost domowników. Zbyt nisko zamontowana umywalka będzie wymuszać pochylanie się nad nią, a zbyt wysoko utrudni codzienne czynności. Najlepiej jest przed montażem ustawić ją na prowizorycznym blacie (choćby ustawionym na koziołkach) i dotąd robić przymiarki, podwyższając i obniżając blat, aż osiągnie się optimum dla wszystkich dorosłych domowników.
Błąd nr 4 – źle dobrana bateria (lub nieprzemyślany jej montaż) do umywalki nablatowej
W przypadku wyboru umywalki nablatowej z kołnierzem i zrobionym w nim otworem na baterię, wybór jest oczywisty – bateria sztorcowa, czyli stojąca. Z kolei jeśli zdecydujesz się na umywalkę nablatową bez otworu do wyboru masz trzy rodzaje baterii: sztorcową montowaną w blacie obok umywalki i ścienne – natynkową i podtynkową. W każdym z tych przypadków trzeba dobrać baterię nie tylko pod względem estetycznym, ale także funkcjonalnym. Oto główne zasady, którymi warto się kierować:
- Wysokość baterii sztorcowej dobieramy do miejsca jej montażu. Jeśli jest montowana na umywalce, może być stosunkowo niska, chyba że zależy nam na większej odległości od wylewki do dna umywalki. Jeżeli bateria ma być instalowana na blacie obok umywalki, powinna być wysoka, by swobodnie górowała nad jej krawędzią. Minimalna odległość między końcem wylewki na dnem umywalki to ok. 17 cm, odległość 25 cm gwarantuje pełny komfort podczas mycia rąk.
- Wysokość, na jakiej ma być zamontowana bateria ścienna, zależy od wysokości, na jakiej znajduje się górny rant umywalki – zwykle jest 25—35 cm ponad nim.
- Długość wylewki ma znaczenie w każdym przypadku. Trzeba pod tym względem tak dobrać baterię, by strumień wody padał co najmniej 5 cm od dalszego brzegu umywalki i nie dalej niż na środek umywalki.
Trzymając się tych reguł, zminimalizujemy ryzyko rozchlapywania się wody wokół umywalki, zapewnimy sobie komfortowe wykonywanie zabiegów toaletowych i innych czynności przy umywalce oraz ułatwimy utrzymanie w czystości przestrzeni.
Autor: fot.: B. Białorucki, styl.: K. Klepacka
W efektownej łazience, w której motywem przewodnim są plakaty i grafiki filmowo-muzyczne związane z pasjami właścicieli strefę umywalkową stworzono, łącząc stare z nowym. Wiekowy bufet kupiony na aukcji internetowej został zabezpieczony przed wodą. Na nim stanęła płaska umywalka nablatowa (PuraVida, Duravit), a uzupełnia ją bateria podtynkowa (Bimax, Tres). Fazowane płytki zabezpieczają ścianę przed wodą.