Dekory do łazienki – co warto wybrać? Przegląd trendów
Dekor to motyw, element dekoracyjny, a jego nazwa pochodzi od łacińskiego terminu „decorare”, który oznacza „ozdabiać”. Dekory, oprócz roli estetycznej (stanowią akcent barwny, przełamują monotonię łazienki), pełnią kilka równie ważnych funkcji kompozycyjnych, aranżując płaszczyzny ścian. Wprowadzają podziały na ścianie (odcinając partię płytek), np. wyodrębniając strefy, akcentują układ (horyzontalny lub wertykalny), mogą wprowadzać dynamikę lub statykę do aranżacji łazienki, wieńczyć pas ceramiki albo stanowić dla niej ramę. Ich umiejętne wykorzystanie jest nie do przecenienia. Poznajmy zatem zasady układania dekorów oraz trendy wzornicze w tym zakresie.
Autor: Roca, materiały prasowe
Trend na maksymalizm, czyli wyraziste akcenty dekoracyjne. Najłatwiej go osiągnąć za pomocą tapety
Spis treści
- Dekory do łazienki – rodzaje asortymentu
- Dekory łazienkowe – trendy
- Dekor do łazienki – jak układać?
- Dekor łazienkowy – klasyczne rozwiązania
- Dekory do nowoczesnej łazienki
Dekory do łazienki – rodzaje asortymentu
Dekory do łazienki zaprojektowane są najczęściej jako element uzupełniający podstawową kolekcję płytek. Mogą mieć format jak płytki podstawowe – wówczas nie są gładkie, ale wyróżniają się z kolekcji odmienną barwą lub teksturą, kontrastem, ciekawym printem, efektem 3D. Najczęściej jednak różnią się wymiarami – przybierając kształt prostokątnej podłużnej płytki, dekoracyjnej listwy albo gzymsu.
Dekory łazienkowe – trendy
Stosunek do dekoracji płaszczyzn we wnętrzach zmieniał się na przestrzeni wieków. W starożytności dekory wyrażały oczywistą potrzebę estetyczną: ozdabiania, zwieńczania pola kompozycyjnego. Na początku XX wieku modernistyczne idee i minimalizm wprowadzały nowe podejście, wyrażone w eseju austriackiego architekta Adolfa Loosa „Ornament i zbrodnia”. Oszczędność dekoracji stała się zaś jednym z wyznaczników nowoczesnej architektury. W wielu aranżacjach współczesnych łazienek dominują wielkoformatowe, minimalistyczne płytki, które swoją powierzchnią zajmują całą wysokość ściany – od podłogi aż po sam sufit. Takie rozwiązanie optycznie powiększa przestrzeń, jednak może decydować o odbiorze wnętrza jako neutralnego lub mało charakterystycznego. Elementem przełamującym monotonię są dekory, które jako swoista galanteria ceramiczna uzupełniają podstawową kolekcję i dają niezliczone możliwości kompozycyjne.
.. Płytki cegiełki, czyli modne płytki typu metro >>>
Dekor do łazienki – jak układać?
Dekory łazienkowe w sposób szczególny sprawdzą się w dużych łazienkach i pokojach kąpielowych, które pełnią kilka funkcji równocześnie – na przykład łazienki z wanną i prysznicem, toalety, przestrzeni do prania i suszenia odzieży. Umiejętnie wykorzystując dekory, możemy wprowadzać podziały na ścianie, które wyznaczą nam strefy łazienki. W niskich łazienkach korzystne jest wprowadzenie wertykalnych, pionowych podziałów, które optycznie podwyższają pomieszczenie. Dekory układane pionowo mogą znaleźć się po dwóch stronach lustra, podkreślać przebieg komina lub szachtu albo akcentować strefę prysznica typu walk-in.
Dekor łazienkowy – klasyczne rozwiązania
Dekory o przebiegu horyzontalnym to klasyczne rozwiązanie, które odzwierciedla historyczny, poziomy układ, stosowany od starożytności. Antyczne budynki wznoszone przez Greków i Rzymian wieńczone były trójdzielnym członem zwanym belkowaniem, który składał się z architrawu, fryzu i gzymsu. Pomimo że układ ten stosowano przede wszystkim na elewacjach, czyli zewnętrznych płaszczyznach lica ściany, może on stanowić dla nas inspirację do rozmieszczenia dekorów w formie gzymsu wewnątrz pomieszczeń.
Dekory umieszczane pod sufitem lub w pewnej odległości od niego odpowiadają gzymsowi koronującemu, czyli wieńczącemu. Takie rozwiązanie możemy również zastosować, odcinając poziomy pas płytek na ścianie, na przykład tworząc elegancką lamperię. Górną część ściany w łazience możemy pomalować farbą odporną na działanie wilgoci. Dekory ścienne, znajdujące się przy podłodze, to układ przypominający historyczny gzyms cokołowy. Ciekawym rozwiązaniem, które może sprawdzić się w łazienkach w stylu klasycznym albo glamour, jest zastosowanie dekorów wokół otworów okiennych i drzwiowych.
.. Klasyczne wnętrza – inspiracje – GALERIE ZDJĘĆ >>>
Dekory do nowoczesnej łazienki
Oprócz dekorów listew (przypominających gzyms) producenci oferują szeroki wachlarz dekorów dostosowanych do stylu łazienki. Dekory z inspirującą grafiką mogą zastąpić obraz i skłaniać do relaksu w pokoju kąpielowym. Geometryczne dekory łazienkowe (zwłaszcza wprowadzające mocne barwy lub silne kontrasty) są doskonałym akcentem kolorystycznym, który skupia uwagę na małej powierzchni.
Autor: mat. pras. Ceramika Paradyż
Płytki ścienne (kolekcja Martynika) z przestrzenną fakturą fantastycznie dekorują prosto urządzoną łazienkę. Delikatny, pastelowy odcień mięty wprowadza zaś przyjemną dawkę koloru
Autor: aleluia.pt
Typowe dla stylu orientalnego płytki z kolekcji Moorsih.
Autor: mat. pras. Tubądzin
Specchio Carrara, kolekcja autorstwa Macieja Zienia dla marki Tubądzin, wiernie odtwarza urodę wielkoformatowych płyt legendarnego marmuru kararyjskiego. Jak podkreśla sam projektant, skoro te cenne zasoby wyczerpują się, warto je więc zachować dla twórczości rzeźbiarskiej, a w łazienkach stosować nie mniej urodziwe, za to znacznie bardziej praktyczne odpowiedniki. Kolekcja została wyróżniona prestiżowym Medalem Europejskim, przyznawanym przez Business Center Club oraz najważniejszą dla przedsiębiorców instytucję działającą przy Komisji Europejskiej – Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny.