Projekt małej łazienki: jak urządzić małą łazienkę? Porady aranżacyjne
Projekt małej łazienki jest dość wymagający, ale zawsze można z tego wyjść z sukcesem - nawet na 3 metrach. Mała łazienka musi zwykle pomieścić sanitariaty oraz kabinę prysznicową. Dzięki dobremu projektowi łazienka wydaje się większa, a korzystanie z niej jest wygodne. Zobacz, co warto wiedzieć o projektach małych łazienek.
Autor: Mariusz Bykowski
Spis treści
- Projekt małej łazienki: ceramika i sprzęty
- Projekt małej łazienki: jakie kolory?
- Pralka w małej łazience
- Jak urządzić łazienkę? GALERIE ZDJĘĆ
Na początek trzeba mieć świadomość, że projekt małej łazienki to owoc kompromisów. Niestety już na wstępie musimy wiedzieć, że nie wszystko, co chcemy, zmieści się w pomieszczeniu. Poza tym w niewielkiej łazience liczą się najdrobniejsze szczegóły.
Projekt małej łazienki: ceramika i sprzęty
Pierwsza zasada: maksymalnie oszczędzamy na wymiarach. Nawet miska WC krótsza o 10 cm od standardowej pozwala wygospodarować odrobinę miejsca. O wiele lepiej sprawdzi się też sedes podwieszany – lżejszy optycznie, a poza tym część sprzętu ukryta jest w ścianie. Kolejna ważna sprawa to umywalka, czyli najczęściej centralny punkt w łazience. Jeśli chcemy nieco mniej ją eksponować, zdecydujmy się na model chowany w blacie. Godna polecenia jest także umywalka narożna. Co prawda jest nieco mniej wygodna, ale za to da się wygospodarować miejsce np. na pralkę.
Nie przegap: Łazienka - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>>
Niestety w małej łazience musimy się zdecydować albo na wannę, albo na prysznic. Najprościej postawić na kabinę prysznicową, która zajmuje znacznie mniej miejsca niż wanna. Polecamy zwłaszcza model narożny albo modne dziś rozwiązanie, czyli kabinę na planie trapezu. Świetnie sprawdza się też kabina częściowo otwarta (typu walk-in, inaczej step-in). Brodzik możemy śmiało zastąpić tylko odpływem podłogowym albo ściennym.
Dobre rozwiązanie: jeśli bardzo nam zależy na połączeniu funkcji wanny i prysznica, można zamontować parawan nawannowy. Inna opcja: głęboki brodzik, w którym np. wygodnie uda się wykąpać dziecko.
Projekt małej łazienki okiem architekta wnętrz
Małe przestrzenie są bardzo wymagające. Ważne, aby nie skupiać się tylko na efekcie wizualnym, ale przede wszystkim na ergonomii. Najczęściej popełnianymi błędami są:
1. Próba zmieszczenia wszystkiego, o czym marzymy, na kilku metrach kwadratowych. Kończy się to sytuacją, w której myjąc zęby, siedzimy na muszli klozetowej, lub biorąc kąpiel, kapie na nas nowo wywieszone pranie z suszarki. Ustal sobie priorytety i zrób tylko te rozwiązania, które są dla Ciebie niezbędne.
2. W ofercie mamy wiele rodzajów płytek, każde z nich mają swój urok. Ale jeżeli spróbujemy połączyć naraz kilka odcieni, deseni, faktur i tekstur, możemy bardzo łatwo uzyskać efekt kiczu. Jeżeli zależy nam na optycznym powiększeniu łazienki, proponuję dobrać maksymalnie dwa rodzaje płytek w zbliżonej gamie kolorystycznej. Najlepiej o dużych formatach. Dzięki temu zabiegowi nie będzie wielu widocznych fug, co da efekt większej przestrzeni.
3. Jeżeli pomieszczenie jest małe, najgorsze, co można zrobić, to jeszcze je obniżyć. I tak się dzieje w przypadku sufitów podwieszanych. Zrezygnuj z zabudowy, a w to miejsce wstaw minimalistyczne oświetlenie mocowane bezpośrednio do sufitu. Dobrze sprawdzają się lampy typu spotlight i tuby. Gra światła może dodatkowo powiększać Twoją łazienkę.
4. W małej łazience nie można zbyt wielu rzeczy eksponować, bo będziesz mieć złudzenie zwiedzania lombardu. Zagraj jakimś jednym dodatkiem – detalem, który doda Twojej łazience charakteru. Może to być oryginalne lustro w ramie lub intrygująca armatura.
Takie drobne zabiegi sprawią, że małe faktycznie będzie oznaczać piękne!
Marta Czerkies, Home Designer
Projekt małej łazienki: jakie kolory?
Najlepiej pomyśleć o jasnych kolorach. Zwłaszcza biel ma tę aranżacyjną moc, że doświetla oraz powiększa optycznie wnętrze. W małej łazience warto też tak dobierać materiały wykończeniowe, by podłoga była ciemniejsza od ścian. Jeśli marzą nam się wyraziste kolory, stosujmy je z umiarem i tylko w detalach. Mają one bowiem tendencję, by wyraźnie zdominować wnętrze.
A jaka jest alternatywa dla bieli w małej łazience? Możliwości jest sporo: kremy, jasne beże, pastelowe szarości czy rozbielony błękit. Pamiętajmy, że chłodne odcienie wydają się bardziej „oddalone” niż ciepłe, dlatego warto wybierać te pierwsze. Na przykład biała łazienka z błękitnymi akcentami (jeden z chłodnych kolorów) wyda się świeża jak morska bryza.
Jednolita paleta kolorystyczna w łazience nie musi oznaczać aranżacyjnej monotonii. Pobawmy się nieco różnymi fakturami i odcieniami, łączmy mat z połyskiem, a także gładkie powierzchnie z dekorem 3D.
Pralka w małej łazience
Zmieszczenie pralki w bardzo małej łazience stanowi nie lada wyzwanie, ale jest to jak najbardziej możliwe. Od czego zacząć? Tradycyjnie: od dobrego planowania. Oprócz pralki powinniśmy wygospodarować miejsce przynajmniej na jeden pojemnik z brudną bieliznę oraz na środki piorące.
Zobacz też: Jak ustawić pralkę w łazience? >>>
Pralkę można sprytnie schować w zabudowie meblowej: zamknąć za drzwiczkami albo umieścić w otwartej wnęce, jeśli chcemy mieć stały dostęp do bębna. Inne praktyczne rozwiązanie to pralka wsunięta pod blat umywalkowy. W sytuacji gdy w łazience trudno o swobodny dostęp do pralki, warto wybrać model z bębnem ładowanym od góry. Na rynku można znaleźć pralki o niestandardowych wymiarach, tak by pasowały do danej łazienki.
Jak urządzić łazienkę? GALERIE ZDJĘĆ
W galeriach znajdziesz projekty łazienek, w których na małej powierzchni udało się zmieścić wszystko, co potrzebne.
Autor: materiały prasowe Cersanit
Szarość betonu i wielkomiejskie inspiracje, czyli styl industrialny w łazience z przytupem!
Autor: Bernard Białorucki
Plakaty zostały wybrane według klucza filmowo-muzycznego, wydrukowane na dwóch arkuszach folii i podklejone pod szybą.
Autor: agencjafree/living4media
Deszczownica naścienna, podtynkowa.
Autor: Monika Filipiuk-Obałek
Łazienka jest bardzo przytulna, a strefę kąpielową dekorują płytki. Występ kominowy świetnie ukryły płytki-cegiełki. Mają mocny "rytm", ale nie konkurują ze wzorami, bo zostały od nich oddzielone białą płaszczyzną płyty laminowanej.