Drewniana armatura łazienkowa. Czy wanna i umywalka z drewna to dobry pomysł?

2022-01-13 14:17

Wybierając armaturę do łazienki kierujemy się nie tylko względami estetycznymi. Istotny jest również materiał, z którego wykonano umywalkę czy wannę. Najpopularniejsze wciąż są modele ceramiczne, chociaż coraz większą uwagą cieszy się armatura wykonana z nieoczywistych materiałów jak szkło, metal czy… drewno. Dziś przyjrzymy się tej ostatniej grupie. Czy warto inwestować w drewnianą armaturę? Czy faktycznie wanna z drewna jest odporna na wilgoć?

Wanna drewniana
Autor: ismagilov/gettyimages

Spis treści

  1. Armatura drewniana – czy to dobry pomysł?
  2. Z jakiego drewna wykonuje się wanny i umywalki?
  3. Jak pielęgnować armaturę drewnianą?
  4. Baterie, umywalki i wanny z drewna

Armatura drewniana – czy to dobry pomysł?

Drewno może nie być pierwszym wyborem, jeśli chodzi o materiał na umywalkę czy wannę, ale na pewno jest jednym z ciekawszych. Już od jakiegoś czasu drewniane blaty, podłogi i inne elementy wyposażenia wykonane z tego materiału królują w światowym designie i nic nie zapowiada, że wkrótce się to zmieni. Nic dziwnego – drewno doskonale ociepla pomieszczenie, wygląda elegancko i jest ekologiczne.

Ponadto, drewniane elementy pasują do każdego stylu, dlatego możemy urządzić nowoczesną łazienkę i postawić w jej centrum efektowną wannę z amerykańskiego orzecha. Styl glamour podkreślą natomiast ręcznie rzeźbione nóżki takiej wanny. Z kolei w łazience w stylu industrialnym doskonale sprawdzi się umywalka z drewna tekowego o nieregularnych kształtach.

Drewniana armatura ma praktycznie same zalety: jest stylowym, luksusowym i uniwersalnym wyborem. Mimo to, wiele osób obawia się niskiej odporności drewna na wilgoć i wodę. Czy drewniane wanny i umywalki faktycznie źle znoszą kontakt z wodą i wilgocią? Otóż nie! Do tworzenia nowoczesnej armatury drewnianej stosuje się technikę wykorzystywaną do produkcji jachtów: najpierw drewno poddaje się obróbce, następnie kilkustopniowej impregnacji, a na koniec pokrywa się je grubą warstwą lakieru. Tak zabezpieczone drewno jest całkowicie odporne nie tylko na wilgoć, ale również na zarysowania, uszkodzenia mechaniczne, a także czynniki atmosferyczne (w tym promienie UV).

Z jakiego drewna wykonuje się wanny i umywalki?

Do produkcji drewnianej armatury łazienkowej wykorzystuje się głównie egzotyczne gatunki drewna takie jak orzech amerykański, teak, padouk, iroco, merbau czy wenge. Czasami możemy spotkać produkty wykonane z rodzimych gatunków: dębu, wiśni i jaworu, które poddane zostały dodatkowej impregnacji, jednak to gatunki egzotyczne wykazują się największą trwałością (są też naturalnie odporne na wilgoć).

Jak pielęgnować armaturę drewnianą?

Mimo trwałości i solidności wanien i umywalek drewnianych pamiętajmy, by do ich czyszczenia używać delikatnych detergentów i miękkich ściereczek. Impregnat tworzy na powierzchni nieprzepuszczalną warstwę, więc ani brud, ani tłuszcz nie będzie wnikał w strukturę drewna, ale zbyt ostre szczotki mogą naruszyć warstwę ochronną – dlatego wystarczy przetrzeć wannę lub umywalkę szmatką i wytrzeć do sucha.

Detergentów używajmy jedynie do mocniejszych plam i zabrudzeń. Warto przy zakupie drewnianej wanny lub umywalki zapytać producenta o to, jak dbać o konkretny model – to ważne, ponieważ każdy gatunek drewna ma inne właściwości.

Baterie, umywalki i wanny z drewna

Drewniane baterie łazienkowe to oryginalne rozwiązanie, które doda każdej łazience wyjątkowego charakteru. Zazwyczaj wnętrze kranu wykonane jest z mosiądzu, natomiast obudowa z drewna, np. dębu europejskiego, mahonia afrykańskiego czy orzecha amerykańskiego.

Każdy rodzaj drewna ma inny kolor i niepowtarzalne ułożenie słojów, dlatego nie znajdziemy dwóch takich samych kranów czy baterii prysznicowych (co jest niewątpliwą zaletą). Drewniane baterie można z powodzeniem stosować przy umywalce, wannie, prysznicu, a także w kuchni przy zlewie. Są one dokładnie zaimpregnowane, a więc odporne na uszkodzenia, zarysowania, wilgoć i promienie UV.

Drewniana umywalka to świetna alternatywa dla tradycyjnych modeli ceramicznych. Dużą zaletą drewnianych umywalek jest ich lekkość i dowolność w doborze kształtu. Ręczna obróbka drewna pozwala uzyskać nieregularny, okrągły, kwadratowy czy prostokątny kształt umywalki. Dzięki bogactwu kształtów, kolorów i oryginalnemu usłojeniu, drewniane umywalki dostosujemy do każdej łazienki, niezależnie od stylu i wystroju.

Ile kosztuje drewniana umywalka? Takie rozwiązanie nie należy do najtańszych. Ceny umywalek wykonanych z egzotycznych gatunków drewna zaczynają się od 5 tysięcy złotych.

Drewniana wanna przede wszystkim musi być odporna na ścieranie i chemiczne detergenty czyszczące. Powłoka, którą jest pokryta nie może wydzielać substancji lotnych ani wywoływać reakcji alergicznych – warto o tym pamiętać podczas zakupu armatury z drewna. Na każdą drewnianą wannę nakłada się kilkanaście warstw impregnatu, który głęboko wnika w strukturę drewna. Następnie wannę pokrywa się olejem, lakierem lub woskiem, który tworzy błyszczącą, śliską powierzchnię odporną na wilgoć i zarysowania.

Dlaczego drewno jest doskonałym materiałem na wannę? Ponieważ ma mniejsze zdolności do przewodzenia ciepła, dzięki czemu woda wlana do drewnianej wanny dłużej pozostaje ciepła. Podobnie jak w przypadku drewnianej umywalki, koszt wanny jest dość wysoki. Za model o standardowych wymiarach musimy zapłacić nawet 20 tysięcy złotych.