Drewno do łazienki. Dla tych, co lubią wykończenie łazienki z drewnem

2010-07-29 2:00

Drewno jako wykończenie łazienki daje ciepło, oddycha, pachnie, stanowi doskonałą izolację akustyczną, łatwo poddaje się obróbce. Drewno w łazience nie jest niczym nowym. Jednak musimy wybrać odpowiednie gatunki, bo nie każde drewno do łazienki się nadaje.

Drewniane łazienki są ciepłe, przytulne, naturalne. Jeśli chcesz mieć wykończenie łazienki w drewnie, wybierz odpowiednie gatunki. Drewno do łazienki musi być odporne na wilgoć, zmiany temperatur, twarde. Drewniane ściany, podłogi, meble kojarzą się obecnie z wyrafinowaniem, jakiego nie powstydziłby się marmur. Nawet jeśli zamiast desek zastosuje się panele czy płyty drewnopochodne do łazienki, dzięki fornirowaniu naturalnym drewnem nie stracą one pierwotnego uroku.

Jakie wybrać drewno do łazienki?

Jakie drewno do łazienki będzie najlepsze? Na rynku jest ogromny wybór różnych gatunków drewna. Mamy do dyspozycji powierzchnie gładkie i porowate, jednolite i takie o mocno zarysowanym usłojeniu, w najrozmaitszych odcieniach - od jasnych, oliwkowych i kremowych, przez cynamonowe i kawowe brązy, czerwienie, fiolety, aż po głęboką czerń. Takie drewno do łazienki doskonale komponuje się z ceramiką, kamieniem i metalem, a także szkłem, zwłaszcza na frontach szafek.Łatwo jest zatem dopasować drewno do wystroju łazienki. Do rustykalnej łazienki pasuje drewno - jasne, sękate gatunki krajowe o miodowym, złocistym odcieniu, np. sosna czy jesion. Postarzone naturalnie bądź sztucznie pokryte patyną przywodzą na myśl klimat minionych epok. Drewno do łazienki przecierane, ługowane lub bejcowane na różne odcienie brązu, zieleni czy błękitu przybierają atrakcyjne i intensywne barwy, zachowując swój oryginalny wzór. Styl ekologiczny w aranżacji łazienki również dopuszcza wyraźny rysunek włókien i nierówności w materiale. Drewno do łazienki w stylu eko - jasne drewno, nie tylko rodzime. Na przykład klon europejski to dobry wybór do łazienki o skandynawskim klimacie, zwłaszcza w połączeniu z rozbielonymi i waniliowymi barwami. Egzotyczne odmiany gatunków drewna, szczególnie te o ciemnych barwach, jak czekoladowe wenge czy pasiaste zebrano, sprawdzą się natomiast w łazienkach o eleganckim, kolonialnym wystroju lub przywodzących na myśl Czarny Ląd. Aby nadać łazience nowoczesny wygląd, można z kolei zastosować jednolite drewno bez sęków i wyraźnych linii włókien, pokryte połyskliwym lakierem. Bez względu jednak na to, na jaki rodzaj wykończenia łazienki się zdecydujemy, będzie to doskonały sposób na ocieplenie pomieszczenia i nadanie mu bardziej salonowego charakteru.

Drewniana łazienka: drewniane meble i dodatki w łazience

Drewno do łazienki to także materiał na blaty oraz elementy bezpośrednio pozostające w kontakcie z wodą - umywalki, wanny, brodziki, panele prysznicowe, a nawet baterie. Są one produkowane z najszlachetniejszych gatunków egzotycznych, które dzięki poddaniu specjalnej obróbce i impregnacji wykazują równie dużą trwałość jak ceramika, szkło lub metal. Charakterystycznego wyrazu łazience dodają zestawy akcesoriów, wykonane np. z drewna kauczukowego czy palmowego. W ich skład wchodzą: dozowniki, mydelniczki, wieszaki, kosze na pranie, półeczki na wannę, pojemniki na chusteczki czy waciki, koszyki na przybory toaletowe, deski sedesowe, uchwyty na szczotkę i papier toaletowy. Zwykle łączą one różne gatunki drewna lub też są wykończone innymi materiałami - stalą czy szkłem.Chcąc przywołać wspomnienie wypoczynku na południu Europy lub w tropikach, możemy zawiesić w oknie bambusowe żaluzje - to także drewniane wykończenie łazienki. A jeśli wychodząc z kąpieli, zapragniemy poczuć pod stopami ciepło - położyć obok wanny matę, wykonaną np. z teaku, mając pewność, że nie zaszkodzi jej ani woda, ani ogrzewanie podłogowe, a dzięki specjalnej antybakteryjnej powłoce pozostanie ona higieniczna.