Drzwi prysznicowe – składane, przesuwne czy uchylne? Wybieramy drzwi do kabiny prysznicowej
Kupując drzwi prysznicowe, musimy wziąć pod uwagę nie tylko osobiste preferencje, ale również typ kabiny oraz ilość wolnej przestrzeni wokół niej. Drzwi do kabiny prysznicowej mogą być uchylne, składane lub przesuwne. Nie każdy typ drzwi będzie dobrze sprawdzał się w małych łazienkach, dlatego zanim wybierzemy konkretny model, dobrze jest zapoznać się z każdym z nich.
Spis treści
- Kupujemy drzwi prysznicowe – na co zwrócić uwagę?
- Drzwi prysznicowe przesuwne, składane i uchylne
- Prysznic czy wanna? Urządzamy łazienkę
Kupujemy drzwi prysznicowe – na co zwrócić uwagę?
Drzwi prysznicowe mają za zadanie zapewnić jak największy komfort użytkowania. Stanowią barierę ochronną – woda spod prysznica nie rozchlapuje się po całej łazience, a para wodna osiada na drzwiach i ściankach kabiny, zamiast wędrować po całym pomieszczeniu. Niezależnie od tego, czy mamy kabinę prysznicową z brodzikiem, czy bez, warto dobrze zastanowić się nad wyborem drzwi prysznicowych. Nie tylko kształt drzwi do kabiny prysznicowej jest istotny.
Równie ważny jest materiał, z którego wykonane są ścianki i zamknięcie kabiny. Standardowe drzwi prysznicowe mają 190-195 cm wysokości, a ich szerokość oscyluje między 70 – 120 cm. Najczęściej drzwi kabiny prysznicowej wykonuje się ze szkła hartowanego. Szkło hartowane wykazuje dużą odporność na zniszczenia, zarysowania i wysokie temperatury. Niektóre modele wykonane z tego materiału już na etapie produkcji pokrywane są specjalną powłoką hydrofobową, która zapobiega powstawaniu zacieków i osadu.
Jakie szkło do drzwi prysznicowych jest najlepsze? Najchętniej wybierane jest szkło transparentne, które sprawdza się w szczególności w małych łazienkach. Jednolita, przezroczysta tafla szkła optycznie powiększa przestrzeń, eksponując baterię prysznicową oraz płytki. Daje efekt czystości, elegancji, chociaż nie zapewnia dostatecznej intymności. Ponadto, na tego typu powierzchni widoczne są zacieki i osad wapienny, dlatego szklane drzwi należy regularnie czyścić.
Inną opcją są drzwi prysznicowe ze szkła satynowego, które z jednej strony są gładkie, a z drugiej matowe, nieco porowate. Szkło satynowe dobrze maskuje zacieki, jest łatwe w utrzymaniu czystości, a przy tym zapewnia poczucie intymności. Niestety, specyficzny wygląd i faktura szkła satynowego powoduje efekt odcięcia, co przekłada się na optyczne zmniejszenie powierzchni łazienki. Dlatego dobrze sprawdzi się w dużych, przestrzennych pomieszczeniach.
W sklepach możemy również trafić na drzwi prysznicowe wykonane ze szkła barwionego, najczęściej w kolorze grafitowym i brązowym. Nietuzinkowy wygląd dodaje łazience charakteru i zapewnia dużą intymność, ale podobnie jak szkło satynowe, powoduje efekt odcięcia, dlatego lepiej unikać go w niewielkich łazienkach. Szkło hartowane to nie jedyny materiał, z którego mogą być wykonane drzwi prysznicowe. Niektórzy producenci oferują drzwi z poliwęglanu, który jest stosunkowo tani i lekki. Nie jest jednak tak trwały i odporny jak szkło hartowane.
Autor: mat. prasowe Hansgrohe
Bateria prysznicowa z termostatem ShowerTablet
Autor: materiały prasowe Ferro
Wannie wolnostojącej musi towarzyszyć elegancka bateria, taka jak Fiesta – bateria wannowa wolnostojąca wyposażona w regulator ceramiczny, automatyczny przełącznik wanna – natrysk, regulator strumienia, metalową rączkę natrysku, wąż w oplocie metalowym i podłogowy komplet przyłączeniowy. Bateria spełnia najwyższe standardy jakości i urzeka oryginalnym wzornictwem. Doskonale zaprezentuje się w luksusowym pokoju kąpielowym. FERRO, www.ferro.pl
Autor: Marcin Czechowicz
Jeśli wanna jest dla ciebie obowiązkowym elementem wyposażenia łazienki, a jednocześnie nie chcesz rezygnować z oszczędzania wody, zwróć uwagę na pojemność modeli, które bierzesz pod uwagę. Najmniejszą pojemność mają nieduże wanny prostokątne, największą – owalne.
Drzwi prysznicowe przesuwne, składane i uchylne
Drzwi do kabiny prysznicowej mogą być uchylne, przesuwne lub składane jak harmonijka. Który typ zamknięcia kabiny jest najlepszy? Wybór odpowiednich drzwi prysznicowych będzie zależał od naszych upodobań oraz gabarytów łazienki.
1. Drzwi prysznicowe uchylne – klasyczny, tani i wygodny typ zamknięcia kabiny prysznicowej. Zawiasy możemy zamontować z lewej lub z prawej strony. Jeśli mamy przestrzenną kabinę, możemy zdecydować się na drzwi uchylne podwójnie, dzięki czemu będą się one otwierać do środka kabiny i na zewnątrz. Ten typ drzwi dobrze sprawdza się w dużych łazienkach, gdzie można bez problemu otworzyć drzwi na oścież. Kabiny z drzwiami uchylnymi mogą być wyzwaniem dla łazienek o niewielkich gabarytach.
2. Drzwi prysznicowe przesuwne – ich największą zaletą jest to, że zajmują niewiele miejsca, przez co tak chętnie montuje się je w małych łazienkach. Zazwyczaj składają się z 2-3 części, które muszą być bardzo precyzyjnie założone, w przeciwnym razie drzwi mogą wypaść lub nie działać jak należy. Drzwi przesuwne poruszają się na specjalnych prowadnicach, dlatego wybierając ten typ zamknięcia, musimy pamiętać o szczególnym dbaniu o ich czystość – kurz, brud i woda lubią osiadać w zakamarkach, wyglądając nieestetycznie lub powodując wykwity pleśni. Dobrym pomysłem jest zakup modelu z opcją zdejmowania drzwi, co pozwoli na szybkie i łatwe wyczyszczenie niedostępnych powierzchni.
3. Drzwi prysznicowe składane (łamane) – dzięki swojej specyficznej konstrukcji, otwierają się szerzej niż drzwi przesuwne i zajmują mniej miejsca niż drzwi uchylne. Warto wykorzystać je jako drzwi do kabiny bez brodzika, zwłaszcza gdy zależny nam na optycznym powiększeniu przestrzeni. Decydując się na drzwi składane, dobrze jest zainwestować w solidny model, by mógł służyć nam przez długie lata. W innym przypadku mechanizm w tego typu drzwiach może szybciej się zepsuć.
4. Drzwi wnękowe – wyglądem nie różnią się zbytnio od drzwi prysznicowych uchylnych, ale dzięki specjalnemu rozłożeniu zawiasów pozwalają na montaż w trudno dostępnych miejscach, np. przy ścianach o nieregularnym kształcie lub kącie nachylenia. Drzwi prysznicowe wnękowe to ciekawe rozwiązanie m.in. dla łazienek na poddaszach.