Dywaniki łazienkowe – jaki wybrać dywanik do łazienki?

2018-08-01 15:23

Dywaniki łazienkowe – pozornie drobny element wystroju pomieszczenia kąpielowego, a mimo to trudno znaleźć łazienkę bez nich. Dywanik łazienkowy spełnia funkcje dekoracyjne i praktyczne. Jak wybrać odpowiedni do naszej łazienki?

Spis treści

  1. Dywaniki łazienkowe – na sezon lub na lata
  2. Z czego wykonane są dywaniki do łazienki?
  3. Dywanik okrągły czy prostokątny?

Większość z nas lubi czuć pod bosymi stopami miękkość i ciepło. Wyjście z ciepłej, relaksującej kąpieli w wannie czy przyjemnego porannego prysznica na zimne i śliskie płytki łazienkowe może okazać się niezbyt przyjemnym doświadczeniem. Dobrze dobrany dywanik łazienkowy zapewni nie tylko komfort dla bosych stóp, ale zwiększy też bezpieczeństwo w łazience. Nie mniej istotna jest jego funkcja dekoracyjna – odpowiednio dobrany do wystroju łazienki dywanik sprawi, że pomieszczenie nabierze przytulnego i ciekawego charakteru.

Dywaniki łazienkowe – na sezon lub na lata

Dywanik do łazienki nie jest inwestycją nadmiernie obciążającą domowy budżet. Najtańsze można kupić już za 20-30 zł. Średnia półka cenowa to dywaniki łączące niezłą jakość i niewygórowaną cenę (50-100 zł). Dostępne są również na rynku produkty klasy premium, wykonane ze znakomitej jakości naturalnych materiałów. Ich ceny przekraczają zazwyczaj 200, a nawet 300 zł. To dużo jak za niewielki kawałek tkaniny, ale to wydatek na lata. Jeśli jednak lubimy częste zmiany we wnętrzu, można rozważyć tańszą opcję i zmieniać dywanik łazienkowy w zależności od nastroju. Zwłaszcza że jest on często jedynym elementem dekoracyjnym w niewielkich łazienkach w bloku. W neutralnie urządzonej łazience zmiana dywanika może w dużym stopniu zmieniać charakter pomieszczenia.

Z czego wykonane są dywaniki do łazienki?

Producenci dywaników łazienkowych korzystają ze sporej gamy materiałów – od gumy i tworzyw, przez sztuczne włókna, po naturalną bawełnę i ekokauczuk. Od rodzaju i jakości użytych materiałów zależy cena dywanika.

Dywaniki gumowe – wykonane są z tworzywa gumowego. Są antypoślizgowe i izolują stopy od chłodnej posadzki, ale komfort użytkowania, zwłaszcza odczucia sensoryczne, pozostawiają wiele do życzenia. Zazwyczaj mają również niezbyt wyszukane wzornictwo, ale świetnie prezentują się w łazienkach urządzonych w stylu industrialnym lub loftowym. Są trwałe, łatwo się je czyści i szybko suszy.

Maty PVC – to niedroga opcja. Maty takie dostępne są w wielu wzorach i kolorach. Sprzedawane są z rolek i kupuje się je na centymetry, więc nie ma problemu z dopasowaniem ich wielkości. Wykonane są materiału antypoślizgowego, ciepłego i przyjemnego w dotyku. Łatwo się je czyści, można je również uprać w pralce. Szybko schną. To opcja niskobudżetowa.

Dywaniki z włókien sztucznych – wykonane są zazwyczaj z podgumowanego poliestru lub poliamidu. Dostępne w wielu rozmiarach, kolorach i fakturach. Są ciepłe i bardzo przyjemne w dotyku, spełniają funkcje antypoślizgowe. Można je prać w pralce, dość szybko schną.

Dywaniki z włókien naturalnych – są cieplutkie, miękkie, a stąpanie po nich to prawdziwa przyjemność. Od spodu konieczna jest warstwa antypoślizgowa – na przykład z gumy lub kauczuku, w przeciwnym razie dywanik będzie się ślizgał po gładkich płytkach czy posadzce łazienkowej. Można je prać w pralce i suszyć w suszarce – ale dla pewności zawsze warto sprawdzić zalecenia producenta.

Dywaniki bambusowe i drewniane podesty – wykonane są zazwyczaj z niewielkich kawałków zaimpregnowanego materiału połączonych cienkimi gumkami lub sznurkiem. Są trwałe, antypoślizgowe i łatwe w utrzymaniu, brakuje im jednak miękkości. Pasują do wnętrz zaaranżowanych w stylu eko i łazienek urządzonych w klimacie SPA.

Zobacz też:

Jak urządzić łazienkę z stylu ZEN: 7 złotych zasad stylu ZEN

Łazienka w stylu industrialnym: wielkomiejskie inspiracje dla każdego

Łazienka w stylu... no właśnie? Jak urządzić łazienkę?

Dywanik okrągły czy prostokątny?

Kształt dywanika to kwestia indywidualna, należy dobrać go tak, aby jak najlepiej współgrał z wnętrzem łazienki. W niewielkich łazienkach wybór jest zazwyczaj dość ograniczony – dywanik dobieramy w taki sposób, by się zmieścił. W większych łazienkach czy salonach kąpielowych jest większe pole do popisu. Warto wtedy znaleźć taki sklep, w którym możemy kupić kilka sztuk i przymierzyć je w naszej łazience. Można rozważyć zakup zestawu – takie dywaniki łazienkowe 3-częściowe składają się zazwyczaj z z niewielkiego dywanika do położenia przy kabinie prysznicowej i większego zabezpieczającego wyjście z wanny. Trzeci z nich kształtem dopasowany jest tak, aby wygodnie ułożyć go pod sedesem. W wielu sklepach możemy zamówić również dywaniki spersonalizowane – z wybranym haftem lub aplikacją.

W GALERIACH znajdziesz mnostwo inspiracji na aranżację łazienki. Sprawdź!

Nasi Partnerzy polecają