Elegancka łazienka – jak ją urządzić, żeby zawsze była piękna i modna? Porady, inspiracje, 43 zdjęcia

2024-08-21 8:45

Elegancka łazienka może być retro, vintage, glamour albo... nowoczesna i wręcz minimalistyczna. Może być z nutką romantyzmu czy boho, fascynować dizajnem albo oryginalnością. Może być duża niczym pokój kąpielowy w SPA albo maleńka. Każda jednak będzie piękna i ponadczasowa! Sekret kryje się bowiem w doborze materiałów wykończeniowych i wyposażenia. Podpowiadamy, jak urządzić łazienkę elegancką bez względu na metraż.

Spis treści

  1. Łazienka elegancka to oznacza łazienka bardzo praktyczna
  2. Poznaj dwie najważniejsze cechy eleganckiej łazienki
  3. Łazienka elegancka – czyli w jaki stylu?
  4. Jakie materiały wybrać do łazienki eleganckiej?
  5. Najlepsze kolory do łazienki eleganckiej
  6. Jakie ceramikę sanitarną, baterie i meble wybrać do łazienki eleganckiej?
  7. Urządzając łazienkę elegancką, warto o tym pamiętać!

Łazienka elegancka to oznacza łazienka bardzo praktyczna

Jeśli chcesz, by twoja łazienka nigdy nie wyszła z mody – postaw właśnie na elegancję. Jest ona ponadczasowa, więc nie ma obawy, że po kilku latach aranżacja będzie trącić myszką, jak to się dzieje, gdy decydujemy się supermodne rozwiązania.

Taki wystrój łazienki jest też w dużym stopniu uniwersalny – nawet jeśli nabierzesz ochoty na zmianę aranżacji, możesz to zrobić bez naruszania „wysokogatunkowej” bazy, która może przetrwać wiele lat.

Poznaj dwie najważniejsze cechy eleganckiej łazienki

Aranżacja eleganckiej łazienki opiera się na dwóch filarach. Są to wysoka jakość materiałów i wyposażenia oraz staranność widoczna w projekcie i w każdym szczególe jego realizacji. Tu nie ma miejsca na bylejakość ani tandetę.

Urządzenie łazienki na tych warunkach to zwykle spory koszt, lecz jest to rozsądna inwestycja.  Wyposażenie może bowiem przetrwać bez uszczerbku wiele lat, a czas dodaje tylko mu szlachetnej patyny.

Łazienka elegancka – czyli w jaki stylu?

Elegancja to nie styl, lecz właściwie... wrażenie, to po prostu piękno, harmonia i klasa. Tak więc wnętrze eleganckie, to takie, które postrzegamy jako piękne, pełne harmonii, wyważone. Powinno łączyć funkcjonalność  i wyrafinowaną estetykę. Elegancja nie ma nic wspólnego z parweniuszowskim przepychem. Jej sedno tkwi raczej w estetycznym ładzie, subtelnym doborze elementów tak, by idealnie współgrały ze sobą, ponadczasowości.

Tak więc może elegancka łazienka być w stylu wiktoriańskim, odwołująca się do wzorców z międzywojnia czy połowy XX wieku, w konwencji paryskiej kamienicy, glamour, modern classis, w duchu pałacowym czy hampton, a nawet minimalistycznym itd. To dobra wiadomość, bo za pomocą kilku detali można elegancką łazienkę podkręcić w kierunku wybranej konwencji i... dopasować do wystroju pozostałych pomieszczeń.

Jakie materiały wybrać do łazienki eleganckiej?

Przede wszystkim materiały powinny być wysokiej jakości, szlachetne, pięknie się prezentujące. Aranżując elegancką łazienkę, warto więc przede wszystkim wziąć pod uwagę kamień (np. marmur, granit, trawertyn) oraz drewno (szlachetne gatunki, forniry). Mogą być oczywiście materiały oryginalne albo imitacje doskonale łudzące oko, czyli m.in.płytki drewnopodobne czy wyglądające jak kamienne.

Przy odpowiednim ograniu dodatkami można nawet zdecydować się „beton”, lecz z tym materiałem trzeba uważać, by aranżacja nie stała się zbyt surowa, industrialna.

W eleganckiej łazience sprawdzi się za to szkło bezbarwne, lekko przydymione. W grę wchodzą przejrzyste tafle, piaskowane czy mrożone w klasyczne wzory.

W dodatkach sprawdzi się metal lśniący złociście, srebrzyście albo np. w kolorze mosiądzu czy miedzi.

Jeśli w łazience będą jakieś tkaniny, np. zasłony, obicie pufa itp., powinny być szykowne: aksamit, welur, jedwab itp. (lub ich wysokiej jakości odpowiedniki).

Najlepsze kolory do łazienki eleganckiej

Zdecydowanie sprawdzą się barwy tradycyjnie uznawane za eleganckie, a więc czerń, biel, écru, beż, szarość, bordo, granat. Klasycznym duetem będzie połączenie biel i czerń. Na tle tych kolorów świetnie będą się prezentować biała ceramika sanitarna oraz drewno.

Jakie ceramikę sanitarną, baterie i meble wybrać do łazienki eleganckiej?

Doskonałym wyborem będzie biała ceramika sanitarna o miękkich, wyoblonych formach – ta będzie ponadczasowa i odnajdzie się w każdej aranżacji. Jeśli zależy ci na efekcie retro, skuś się na te stylizowane na dawne. Baterie potraktuj jak biżuteryjny dodatek – niech więc lśnią złotem albo srebrem, a ich forma może być także nowoczesna albo nawiązująca do dawnych wzorców.

W klasycznej aranżacji meble mogą być niemal jak z salonu i nawiązywać do komód, szafek i konsolek. W wersji nowoczesnej sprawdzi się zabudowa o gładkich frontach (zresztą może ona uzupełniać także wyposażenie retro).

Urządzając łazienkę elegancką, warto o tym pamiętać!

  • Mile widziana jest sztukateria w postaci listew wykończeniowych, rozet sufitowych, kasetonów boazeryjnych.
  • Stylowym wykończeniem może być lamperia z tapety, płytek, drewna (przystosowanych do warunków panujących w łazience albo zabezpieczonych przed wilgocią).
  • Wszelkie okładziny, w tym płytki powinny być kładzione precyzyjnie, bezfugowo albo z fugą minimalną.
  • Oświetlenie powinno łączyć funkcje praktyczne i dekoracyjne. Warto, by choć jedna lampa czy kinkiety podkreślały wystrój łazienki.
  • Lustro w ozdobnej ramie albo lustrzane tafle XXL sprawią, że łazienka wyda się większa, lepiej  doświetlona i po prostu bardziej szykowna.
  • Akcesoria toaletowe, jak dozowniki, pojemniki, koszyki itp. powinny być dobrego gatunku i trzymać styl łazienki.
  • Eleganckie ręczniki to w takiej łazience konieczność – najlepsze będą jednobarwne, np. z dekoracyjnym rozszyciem czy lamówką.
  • W żadnym wypadku nie należy się godzić na drobiazgi z plastiku, w intensywnych kolorach, kiepskiej jakości.
Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.