Elegancka łazienka na 4 metrach kwadratowych? Tak, to możliwe!

2023-01-27 10:55

– To mieszkanie posłuży kiedyś naszym córkom, a teraz jest przeznaczone na wynajem – mówi Agnieszka. – Wykańczając je, wiedzieliśmy, że chcemy przede wszystkim przyciągnąć ludzi młodych, szukających oryginalnych rozwiązań i podwyższonego standardu. Łazienka miała zadziałać na nich jak wabik – śmieje się.

Sklejka
Autor: Marcin Czechowicz

To już koniec?! Dziwiliśmy się wszyscy, bo remont całego mieszkania zajął nam zaledwie półtora miesiąca – wspomina Agnieszka. – Wszystko szło jak z płatka. To zasługa nie tylko projektu, superekipy TB Fabryka Wnętrz, ale przede wszystkim właścicielki.

Agnieszka wiedziała, czego chce. Szybko podejmowała decyzje. Odniosłam wręcz wrażenie, że remonty to jej hobby – dodaje Ewelina Golinowska-Bieniek z EG Projekt. – Wszystkie zmiany w instalacjach przeprowadziliśmy jeszcze w ramach zmian lokatorskich, podczas budowy mieszkania przez dewelopera. Zrezygnowaliśmy z wanny na rzecz brodzika – mówią właściciele.

Projektantka zaproponowała rozwiązania, które pozwoliły zachować pozostałe przyłącza. Zaplanowała też natynkową instalację elektryczną (w łazience białe kable na czarnym tle, a w pozostałych pomieszczeniach czarne – na białym tynku).

– Mieszkanie pod wynajem rządzi się szczególnymi prawami. Nie dość, że powinno ładnie wyglądać, zachęcać do „pozostania w nim”, to jeszcze musi być wyjątkowo praktyczne – uważa Ewelina. Nie bez powodu wybrała drewnopodobne płytki (zamiast trudnych w pielęgnacji prawdziwych desek).

Mniejszymi kafelkami wyłożyła ścianę aż do sufitu. Zadbała o schowki w łazience. – Wiele rozwiązań tak bardzo nam się spodobało, że planujemy je powtórzyć w przyszłości, w nowym domu – uśmiecha się Agnieszka.

Skrzydło na skrzydło

Drzwi kabiny mają praktyczną konstrukcję. – Można je złożyć, gdy nie korzysta się z prysznica, co wizualnie powiększa łazienkę. Efekt uporządkowania i większej przestrzeni daje też brodzik zlicowany z podłogą – opowiada projektantka. Brodzik mierzy 100x90 cm.

Łazienka z prysznicem
Autor: Marcin Czechowicz

Jak prawdziwe deski

Podłogę oraz ściany pokrywają długie (120x20 cm) płytki z rysunkiem imitującym drewno. „Deski” kończą się na tej samej wysokości co zabudowa stelaża WC. Kolor frontów szafki nad toaletą dopasowano do białych płytek i sanitariatów, a jej korpusy – do ramki lustra, sufitu i półki szafki pod umywalką. Jakich materiałów użyto? Płyt MDF lakierowanych na półmat oraz fornirowanych drewnem dębowym. Oba meble wykonano na zamówienie. – Dzięki temu mogliśmy do maksimum wykorzystać miejsce we wnętrzu – tłumaczą właściciele.

Łazienka
Autor: Marcin Czechowicz

Księżyc w pełni

Czarny sufit nasuwa skojarzenia z nocnym niebem. Daje wrażenie głębi. Aby nie przytłaczał, rozjaśniają go białe kuliste lampy, kable oraz sąsiadujące płytki ścienne w kształcie modnych heksagonów.

Lampa sufitowa
Autor: Marcin Czechowicz
Oświetlenie sufitowe
Ewelina Golinowska-Bieniek, EG Projekt, egprojekt.pl
Ewelina Golinowska-Bieniek, EG Projekt, egprojekt.pl

W całym mieszkaniu zostało zaprojektowane w nietypowy sposób. Oprawy natynkowe tworzą ciekawą kompozycję. Przypominają kule świetlne, połączone białymi liniami (oplotami). Oploty zabezpieczają przewody przed uszkodzeniami mechanicznymi, mogą spinać wiele kabli, zajmują znacznie mniej miejsca niż rury kablowe. Dzięki nim unikamy chowania przewodów w suficie, co obniża koszty oraz skraca czas wykonania instalacji. Występują w szerokiej gamie kolorystycznej. Można tworzyć z nich ciekawe wzory, traktować jako oryginalny element dekoracyjny.

Plan łazienki
Autor: Norbert Suchorzewski
Nasi Partnerzy polecają