Gramatura ręcznika: co oznacza i dlaczego jest ważna? Jaka jest najlepsza?

2019-07-26 11:48

Kupując ręczniki, zapewne zastanawiacie się nad ich gramaturą, bo im cięższy ręcznik, tym, najczęściej, wyższa cena. Co warto wiedzieć o gramaturze ręcznika i jak wpływa ona na użytkowanie? Czy niska gramatura to zawsze gorsza jakość? Oto kilka cennych informacji, które przydadzą się na co dzień.

Spis treści

  1. Co oznacza gramatura ręcznika?
  2. Dlaczego gramatura ręczników ma znaczenie?
  3. Jaka gramatura ręcznika jest najpopularniejsza?
  4. Niska a wysoka gramatura – kiedy sprawdzi się najlepiej?
  5. Który ręcznik najlepiej chłonie wodę?
  6. Czy brać pod uwagę gramaturę ręczników w trakcie prania?
  7. Czy cena to zawsze gwarancja dobrej jakości?

Co oznacza gramatura ręcznika?

Gramatura ręcznika określa ciężar tkaniny, którą wyliczamy na podstawie liczby gramów na jeden metr kwadratowy materiału (używamy tu skrótu GSM = grams per square meter). W Polsce przyjęto zapis g/m2, który poprzedza liczba.

Dlaczego gramatura ręczników ma znaczenie?

Im cięższy ręcznik, tym więcej bawełny zużyto w produkcji. Jednak zanim ocenimy gramaturę, warto wiedzieć, że jakość ręcznika to nie tylko jego ciężar, lecz także tak zwana budowa pętelkowa. Dobry ręcznik powinien być gruby i mięsisty, o cienkich i grubo utkanych pętelkach (zbitych, z dużą ilością bawełny). Ręczniki o niższej gramaturze mają nieco inną budowę – pętelki znajdują się w luźniejszych odstępach, dlatego ręcznik może wydawać się mniej gęsty.

Budowa pętelkowa pozwala na tworzenie ręczników w tych samych rozmiarach, ale o różnej gramaturze (ciężkości). Najłatwiej to rozpoznać, kładąc ręcznik na wadze.

Jaka gramatura ręcznika jest najpopularniejsza?

Najlepiej znać wszystkie gramatury, które można spotkać w sklepach. Każda z nich sprawdzi się w innych warunkach, bo niska gramatura wcale nie oznacza niskiej jakości, ale inne zastosowanie.

Gramatura 300-400 GSM – ręczniki są lekkie i cienkie, ale nie należy tego traktować jako wady. Szybko schną i zajmują niewiele miejsca w bagażu. Taką gramaturę stosuje się w przypadku ręczników plażowych lub ręczników z mikrofibry.

Gramatura 450-500 GSM – niekiedy uznaje się, że to najlepsza gramatura ręczników, które z jednej strony są gęste i przyjemne w dotyku, a z drugiej niedługo schną. Właśnie dlatego takich ręczników używa się na przykład w hotelach.

Gramatura 600-750 GSM – najgrubsze z dostępnych ręczników. Bardzo masywne i ciężkie, długą schną. Ich zaletą jest mięsistość w chwycie i duża chłonność. Są bardzo wytrzymałe oraz puszyste. Często wykonuje się je z bawełny egipskiej.

Niska a wysoka gramatura – kiedy sprawdzi się najlepiej?

W domu, w którym każdego dnia używa się nawet kilku ręczników jednocześnie, najlepszym wyborem jest używanie ręczników o gramaturze 300-400 GSM. Szybko schną i nie zajmują wiele miejsca w pralce. To także świetna gramatura dla ręczników przeznaczonych do wycierania rąk lub twarzy, które zawsze są pod ręką. Takie ręczniki zabierzemy również w podróż lub na plażę.

Warto mieć w domu kilka ręczników 600-750 GSM, których można użyć na wyjątkowe okazje – na przykład dla gości lub w trakcie domowego relaksu połączonego z kąpielą. Jeżeli nie włączamy prania codziennie właśnie z powodu ręczników, najlepsza gramatura ręcznika to 450-500 GSM, który jest przyjemny w dotyku, miękki, ale równocześnie nie za ciężki.

Który ręcznik najlepiej chłonie wodę?

Im wyższa gramatura, tym lepsze wchłanianie wody, bo tkanina jest po prostu gęstsza. Jednak nie bez znaczenia jest również jakość i rodzaj materiału. Bawełna o wiele lepiej chłonie wodę niż mikrofibra. Jeżeli chcemy sprawdzić jakość ręcznika, można wykonać prosty test i wylać na niego odrobinę wody – gdy będzie się ona wchłaniać bardzo wolno, świadczy to o słabej jakości materiału.

Czy brać pod uwagę gramaturę ręczników w trakcie prania?

Nie ma ogólnych zasad prania ręczników – zawsze należy się kierować wytycznymi producenta podanymi na metce. Najczęściej ręczniki pierzemy w temperaturze maksymalnie 60 stopni. Po zakupie ręcznika koniecznie go wypierzmy – nie dlatego, że w przeciwnym razie nie będzie chłonął wody, ale dlatego, że pozbawimy go wszystkich zanieczyszczeń i zarazków groźnych dla skóry.

..  Fouty: ręczniki, koce, narzuty i chusty w jednym! >>>

Czy cena to zawsze gwarancja dobrej jakości?

W przypadku ręczników cena nie jest wystarczającym wyznacznikiem. Nie oceniajmy ręcznika po wyglądzie, ale sprawdźmy gramaturę i oceńmy, czy jakość materiału jest dobra. Jeżeli zależy nam na najwyższej jakości, warto szukać ręczników oznaczonych certyfikatem Oeko-Tex Standard 100 – to znak przyznawany przez Międzynarodowe Stowarzyszenie na rzecz Badań i Rozwoju Ekologii Wyrobów Włókienniczych Öko-Tex, świadczący o najwyższych standardach.

Jak zaprojektować idealną łazienkę?
Nasi Partnerzy polecają