Jak oświetlić łazienkę? Dobrze rozplanuj oświetlenie funkcyjne i tworzące miły klimat. Porady, inspiracje, zdjęcia

2024-08-02 15:33

Dobrze oświetlona łazienka to taka, w której łatwo jest wykonywać czynności toaletowe, sprzątać ją oraz po prostu miło przebywać. Aby osiągnąć taki efekt, trzeba łazienkę oświetlić co najmniej dwoma źródłami światła. Podpowiadamy, jak oświetlić praktyczne łazienkę – by było wygodnie się w niej poruszać – oraz klimatyczne – by móc się zrelaksować.

Spis treści

  1. Jakich rodzajów światła potrzebujesz w łazience?
  2. Oświetlenie techniczne łazienki – czyli główne, strefowe i uzupełniające
  3. Oświetlenie tworzące nastrój w łazience
  4. Oświetlenie w łazience – porady i triki, które warto znać!

Jakich rodzajów światła potrzebujesz w łazience?

Podstawowe oświetlenie to oświetlenie funkcyjne nazwane też technicznym. Jego zadaniem jest zapewnienie komfortu w codziennym użytkowaniu tego pomieszczenia. Łazienka powinna być na tyle dobrze oświetlona, by domownicy mogli swobodnie się w nim poruszać, wykonywać toaletę, a także sprzątać itp. Oświetlenie uzupełniające to oświetlenie dla nastroju, sprzyjające odpoczynkowi.

Jak oświetlić łazienkę
Autor: R. Wojnar, styl.: E. Milczarek-Wojnar Łazienka w stylu skandynawskim z leciutką aurą przeszłości. Zrobiona na zamówienie zabudowa łączy funkcje mebla podumywalkowego i toaletki. Wiszące powyżej duże lustro powiększa przestrzeń. Strefę oświetlają dwa czarne kinkiety (Nordal). Kosze wyłożone płótnem ozdobionym koronką dodają wnętrzu nutki retro.

Oświetlenie techniczne łazienki – czyli główne, strefowe i uzupełniające

Główne oświetlenie łazienki to oświetlenie sufitowe. Ma równomiernie doświetlać pomieszczenie, sprawiać, że będzie w nim widmo jak w dzień. Ma to znaczenie szczególnie w łazienkach bez okna. Źródło światła może być jedno, najlepiej centralnie umieszczone na suficie. Od wielkości łazienki, jej wysokości oraz wystroju i naszego gustu zależy, czy to będzie minimalistyczne plafoniera albo listwa świetlna, czy okazały żyrandol albo coś pośredniego między nimi, jak np. pojedyncza lampa wisząca.

Pojedyncze źródło światła czasem zastępuje się wieloma oprawami rozmieszczonymi w regularnych odstępach na suficie. Są to z reguły proste oprawy w nim schowane albo dyskretne reflektorki na szynoprzewodach.

Oświetlenie strefowe jest dodatkowym, ułatwiającym kąpiel pod prysznicem czy w wannie oraz zabiegi przy umywalce. Nad strefami wannową i prysznicową zwykle stosuje się źródła światła na suficie punktowe lub listwowe (rzadziej montuje się je w ścianach). Strefa umywalkowa daje większe pole do popisu: tu można montować listwy, kinkiety, lampy wiszące mniejszych rozmiarów według potrzeb i gustu.

Oświetlenie techniczne uzupełniające przydaje się zwłaszcza w większych łazienkach. Jego zadaniem jest np. doświetlenie kącika z pralką, zabudowy dodatkowej itp.

Oświetlenie tworzące nastrój w łazience

To oświetlenie dodatkowe w postaci np. listew LED-owych podświetlających wannę, lustro, półkę czy większy mebel, fragmenty ścian, wnęki itp. Przy okazji można nimi podkręcić wystrój, dodać trójwymiarowości płaszczyznom, wyróżnić poszczególne strefy albo elementy wyposażenia. Czasem jest to po prostu mała lampka na blacie szafki albo girlanda świetlna z atestem pozwalającym na użytkowanie w środowisku wilgotnym.

Jego zadaniem jest wyciszenie i ukojenie po intensywnym dniu. Leżąc w wannie przy wyłączonym głównym oświetleniu, w pełni docenimy wartość takiego oświetlenia „dla klimatu”.

Oświetlenie w łazience – porady i triki, które warto znać!

  • Jeśli lubisz wylegiwać się w wannie, rozważ zamontowanie systemu regulującego natężenie światła (np. ściemniacz obrotowy Berker Q.7, Hager). Albo znajdź miejsce na małą lampkę z kloszem pomarańczowym, koralowym czy malinowym. Pamiętaj,by zamocować ją (ustawić) z dala od wody.
  • Masz w miarę wysoką łazienkę? Zainstaluj lampę wiszącą. Daje ona rewelacyjny efekt, zwłaszcza jeśli jest „pokojowa” w charakterze.
  • Jeżeli łazienka jest niska, wybierz jako lampę sufitową plafonierę (płaska lub prawie płaska lampa montowana do sufitu) o atrakcyjnej formie. Uzupełnij ją kinkietami przy lustrze, dodaj podświetlenie półek, szafek, wanny albo ewentualnej wnęki. Ważne, by źródła światła podkreślały wystrój wnętrza i dawały przyjemny blask…
  • Światło w łazience lubi przeglądać się w lustrach i wszelkich innych odbijających je powierzchniach. Dodaje w ten sposób wnętrzu szyku, ale też i je powiększa. Nie żałuj więc luster i lustereczek, metalowych i szklanych elementów wyposażenia – choćby dozowników i pojemników. Zadbaj też, by armatura lśniła.
  • Zimne niebieskawe światło daje wrażenie czystości i chłodu, ale zmienia raczej niekorzystnie barwy. Ciepłe (2700 K i więcej) uprzytulnia wnętrze, lśniące przedmioty „emitują” miękki, przyjemny dla oka blask.
  • Oświetlenie utrzymane w stylu wnętrza efektownie go podkreśli. Ale czasem warto zderzyć nowoczesność z retro czy odwrotnie. Efekt może być wspaniały!
Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.
Murator Remontuje: Tapetowanie
Materiał sponsorowany