Jak oświetlić łazienkę? Zapomnij o nudnych plafonach. Te lampy są nie tylko funkcjonalne, ale i efektowne
Oświetlenie łazienki to temat niewyczerpany, bo choć zasady są stałe, to moda i możliwości technologiczne się zmieniają. Może więc warto rzucić okiem na te propozycje.
Bez względu na wielkość łazienki konieczne są co najmniej dwa źródła światła: centralne sufitowe i przy lustrze. Dodatkowo, ale niekoniecznie, można podświetlić strefy prysznica lub wanny i zastosować oświetlenie dekoracyjne np. wnęki z efektownymi flakonami.
Warto też pamiętać, że lampy mają ogromny wpływ na wygląd pomieszczenia, mogą podkreślić styl łazienki i zbudować jej klimat. Światłem możemy również modelować przestrzeń, dodając jej optycznie metrów, głębi i wysokości.
UWAGA W CENTRUM
Ulokowana pośrodku sufitu lampa jest nie do przecenienia. Zapewni równomierny blask (kąt świecenia tej wynosi 120 stopni) podczas toalety i sprzątania. Tę plafonierę (AGNES LED, Nowodvorski.com) można kupić także w wersji kwadratowej.
Lustro ze zintegrowanym oświetleniem jest zarazem praktyczne i dekoracyjne. Może się okazać wyjściem w miniłazience, w której nie ma miejsca na kinkiety.
RÓWNOWAGA PUNKTÓW
Oliwkowe oraz białe płytki ścienne i podłogowe (Brass, Tubądzin) to połączenie na każdy metraż. Podobnie jak ciekawie rozwiązany układ lamp: po dwa kinkiety (w tym rodzaju np. Aromas) przy lustrze i wannie oraz sufitowe halogeny w kabinie. Tak ustawione światło wizualnie powiększy każdą łazienkę i wyeksponuje strefę prysznica. Przy płytkach białych i w odcieniach zieleni wybierz świetlówki dające światło neutralne i ciepłe – unikniesz wrażenia chłodu, sterylności, a kolory będą bliższe rzeczywistym odcieniom.
Z GÓRY NA DÓŁ
Ponad białymi płytkami ścianę zdobi tapeta w tropikalne motywy. Jest tak wyrazista, że wręcz nie widać srebrzystych kinkietów. Z racji braku miejsca po lewej stronie zamontowano je nad szafkami z lustrzanymi frontami, co także jest korzystnym rozwiązaniem.
EFEKT AŻURU
W aranżacji mamy „egzotyczną” tapetę oraz biel i drewno, ale wrażenie jest całkiem odmienne. A to za sprawą wyplatanej lampy PR Home, która dodaje całości ciepła i dizajnerskiego sznytu. Ażur zaś zapewnia zjawiskowe efekty świetlne, gdy lampa jest włączona.
Klimat łazienki w dużej mierze zależy od barwy świetlówek: chłodna daje wrażenie czystości, świeżości, sterylności, z kolei ciepła zapewnia przytulność i sprzyja odprężeniu.
KINKIET KLASYCZNY
Ścienne lampy mogą się znaleźć nie tylko przy lustrze. Ten kinkiet (Charleston, Markslöjd) oświetla i zdobi okolice wanny na lwich łapach z podłogową baterią retro. Srebrny – idealnie utrzymuje się w konwencji.
ŻYRANDOL NIE STĄD...
albo też lampa wisząca rodem z salonu mogą zmienić charakter łazienki, podziałać odświeżająco. O czym pamiętać, decydując się na taki zabieg dekoratorski? Choć wybrany model może być dowolnie strojny, nie powinien jednak zwisać na zbyt długiej lince lub łańcuchu, a pozostałe źródła światła muszą być dyskretne.
Aby jak najlepiej pełniło swoją rolę, zainstaluj źródła światła symetrycznie po jego bokach na wysokości ok. 160 cm. To wyeliminuje tworzenie się cieni na twarzy, co jest szczególnie ważne podczas makijażu czy golenia. Jeśli brakuje miejsca przy lustrze, oświetl je od góry jedną lampą. W każdym przypadku wybierz modele dające miękkie rozproszone światło. Jego barwa powinna być zbliżona do światła dziennego, co ułatwi malowanie się.
PODWÓJNE ZAUROCZENIE
Kinkiety ze szklanymi kloszami są niemal niewidoczne na białym tle. Nie narzucają swojej obecności, ale podkreślają wystrój.
PRAKTYCZNE RAMIĘ
Ścienna lampa z ruchomym ramieniem to pomysł doskonały! Można swobodnie kierować promienie, uzyskując światło padające bezpośrednio albo odbite od ściany, zależnie od potrzeb.
UROK PROSTOTY
W nowoczesnej łazience w duchu skandynawskiego funkcjonalizmu sprawdzą się np. lampy z serii Frihult. Te kinkiety można montować również kulami do góry, jeśli taka nasza wola.
ŚWIET(L)NY DODATEK
Ciemna łazienka wręcz się prosi o rozjaśnienie. Wybierz więc lampy o prostych białych kloszach (owal, kula), żeby nie odwracały uwagi wymyślnym kształtem od samego „świetlnego zjawiska”. Aranżację łazienki możesz uzupełnić np. białymi kamieniami, nawiązując do organicznych form lamp.
LAMPA JAK RZEŹBA
Na tle ściany z modnym motywem lastriko (gres Hika, Cersanit) czarna metalowa lampa z asymetryczną oprawą stanowi mocny akcent. Dopełnia też inne detale z tej samej rodziny, np. baterie, lustro, wieszak na ręczniki. Wnękę i sufit podświetlono listwami LED, co zapewniło efekt trójwymiarowości.
Nie tylko łazienkowe wnęki czy półki proszą się o podświetlenie taśmami LED. Świetny wizualny rezultat da zamontowanie listwy w obrysie podwieszanego sufitu, w szczelinach zachodzących na siebie materiałów, za lustrem, pod wanną itp. Uwaga – do łazienki nadają się wyłącznie taśmy LED na profilu wodoodpornym!
RETRO Z WYCZUCIEM
Łazienka w klimacie dawności z klasyczną posadzką szachownicą. To z jej czarnymi elementami korespondują metalowe kinkiety. Białe abażury dodają im lekkości.