Jak tanio urządzić łazienkę? 5 rozwiązań, które pomogą ci zaoszczędzić
Remont łazienki jest kosztownym przedsięwzięciem - wiąże się on najczęściej z wymianą glazury, instalacji oraz sprzętów. Czy można uniknąć dużych kosztów podczas urządzania łazienki? Podpowiadamy, jak tanio urządzić łazienkę i zmieścić się w budżecie.
Autor: serwis prasowy marki Ferro
Chcąc tanio wyremontować łazienkę, nie oznacza, że musimy rezygnować z jakości. Łazienka to pomieszczenie, które jest często użytkowane i narażone na wilgoć oraz wysokie temperatury. Wszystkie zastosowane w pomieszczeniu materiały, sprzęty i elementy wyposażenia powinny być więc wytrzymałe i odporne na trudne warunki panujące w łazience.
Tani remont łazienki – postaw na jakość
Łazienka to pomieszczenie, które jest często użytkowane i narażone na wilgoć oraz wysokie temperatury. Wszystkie znajdujące się w pomieszczeniu materiały, sprzęty i elementy wyposażenia powinny być więc wytrzymałe i odporne na trudne warunki panujące w łazience.
Nie oznacza to jednak, że musimy wydawać mnóstwo pieniędzy - kluczem jest tu wyznaczenie priorytetów. Warto więc dobrze przemyśleć, które materiały, sprzęty czy elementy wyposażenia najlepiej kupić drożej, a które taniej. Dotyczy to również konkretnych rozwiązań – okazuje się, że istnieje mnóstwo tańszych alternatyw dla popularnych sposobów urządzania wnętrz łazienkowych
Oto 4 rozwiązania do łazienek, które pomogą nam zminimalizować koszty remontu.
1. Podłoga winylowa zamiast glazury ceramicznej
Glazura ceramiczna nie tylko zdobi nasze ściany w łazience, ale również podłogi. Nic dziwnego – w końcu jest odporna na wodę, wilgoć i wysokie temperatury, więc idealnie nadaje się do łazienki.
Niestety płytki ceramiczne potrafią być bardzo drogie, dlatego jeśli remontujemy łazienkę i chcemy trochę zaoszczędzić, dobrym pomysłem będzie zainwestowanie w panele winylowe.
Podłoga winylowa jest odporna na wilgoć, plamy i zarysowania, więc będzie świetną alternatywą dla glazury. Co więcej, płytki winylowe możemy kłaść bezpośrednio na starej podłodze – pomoże nam to oszczędzić pieniądze i czas na skuwanie obecnej podłogi.
2. Płytki tylko do połowy ściany
Zazwyczaj płytki w łazience pokrywają ściany w całości, a więc od podłogi aż po sufit. To dość kosztowny zabieg, na którym można łatwo oszczędzić, decydując się na wyłożenie ściany płytkami tylko do połowy. Drugą połowę możemy pomalować specjalną wodoodporną farbą w naszym ulubionym kolorze.
3. Tapeta w łazience
Alternatywą dla płytek ściennych w łazience są wodoodporne tapety – najczęściej wykonane z odpornego na wilgoć i wodę winylu. Tapety łazienkowe są dużo tańsze niż płytki ceramiczne, a dzięki setkom wzorów i kolorów możemy nadać naszej łazience wyjątkowy charakter.
4. Meble odporne na wilgoć
Kupując meble do łazienki, warto postawić na modele, które poradzą sobie w wilgotnym i ciepłym środowisku. Drogie modele drewniane będą wymagać nie tylko ostrożności, ale i regularnej impregnacji, natomiast bardzo tanie meble laminowane mogą pęcznieć i ulegać deformacji.
Optymalnym wyborem będą np. meble z utwardzoną lakierowaną powierzchnią. Powierzchnia takich mebli jest gładka i nie absorbuje wody, dzięki czemu okazjonalne zachlapanie nie uszkodzi struktury mebla.
5. Prysznic zamiast wanny
Odwieczny dylemat każdej osoby, która remontuje łazienkę – czy lepiej zdecydować się na wannę, czy kabinę prysznicową? Jeśli chodzi o względy ekonomiczne, także w perspektywie długofalowej, to tańszym rozwiązaniem będzie zakup kabiny prysznicowej.
Co więcej, kabina zajmuje mniej miejsca niż wanna, co jest szczególnie istotne w przypadku małych łazienek. Z drugiej strony wanny, w zależności od materiału, mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Niewielkie kabiny prysznicowe możemy kupić za 1000-1500 zł.
Warto też wspomnieć, że branie prysznica jest dużo tańsze niż kąpiel w wannie. Dla porównania, biorąc 4-minutowy prysznic zużywamy ok. 60 l wody, natomiast podczas kąpieli w wannie ponad dwa razy tyle, czyli ok. 150 l.
Źródło: Deftrans