Jak ukryć rury w łazience? Sprytne pomysły i sprawdzone sposoby
Łazienka bez rur się nie obejdzie. Wodno-kanalizacyjne, grzewcze, czasem gazowe są niezbędne, aby to pomieszczenie spełniało dedykowane mu funkcje. Do kwestii rur w łazience można podejść dwojako: albo je polubić i dodatkowo wyeksponować, albo schować, by stały się całkiem niewidoczne i nie przeszkadzały w aranżacji wnętrza.
Spis treści
- Jak ukryć rury w łazience – obudowa płytami
- Jak ukryć rury w łazience – meble na wymiar
- Jak ukryć rury w łazience – liczy się kreatywność
Budując dom lub wykańczając mieszkanie w stanie deweloperskim, łazienkę możemy zaprojektować praktycznie dowolnie – granice stanowią jedynie założenia konstrukcyjne oraz fundusze, jakie chcemy na ten cel przeznaczyć. Wtedy możemy wcześniej projekt przemyśleć i tak zaplanować rozprowadzenie rur, żeby i nie przeszkadzały, i nie rzucały się w oczy. Co innego, gdy urządzamy czy remontujemy „stare” mieszkanie. W budownictwie z dawno minionych dekad łazienka często zajmuje niewielką powierzchnię, bywa nieustawna, a jej wątpliwą ozdobą może być specyficzna plątanina rur.
Nie ma znaczenia, czy są to rury z tworzywa sztucznego (polietylen, polipropylen, polibutylen itp.), czy też stalowe, bo wykucie ścian w celu ich ukrycia i tak jest zazwyczaj niemożliwe. Istnieją jednak sposoby, by sobie z tym problemem poradzić i stworzyć łazienkę funkcjonalną i estetycznie się prezentującą.
Autor: Magda Knappe/MKdezere
Nowoczesna łazienka z prysznicem.
Jak ukryć rury w łazience – obudowa płytami
Kiedy łazienka ma nieduży metraż, dodatkowe jego zmniejszanie wydaje się pozbawione sensu. Ale z drugiej strony, zabudowanie rur i stworzenie gładkich powierzchni umożliwi zastosowanie rozwiązań, które dotąd nie były osiągalne. Obudowa rur płytami kartonowo-gipsowymi (do łazienki należy wybrać te impregnowane, wodoodporne) lub wodoodporną sklejką sprawi, że w pomieszczeniu znajdzie się miejsce na półki, szafkę lub lustro, a w podwieszanym suficie da się umieścić wymarzone punktowe oświetlenie.
Montaż płyt kartonowo-gipsowych jest stosunkowo prosty. Na podłodze, suficie czy ścianie tworzy się z metalowych profili rusztowanie, do którego przytwierdza się płyty specjalnymi wkrętami. Wszystkie łączenia maskuje się specjalną taśmą, a całość na koniec się szpachluje, by wyrównać powierzchnię. Płyty kartonowo-gipsowe mają nie tylko proste formy, ale występują również jako łuki lub pilastry, dzięki czemu w łazience może zapanować stylowy klimat. Ułożone płyty można malować, tapetować lub przykleić na nich płytki ceramiczne.
Autor: Design75
Umywalka podwójna z blatami i odpływami liniowymi. Meble w kolorze białym, idealnie spasowane na wymiar. Na ścianie biały beton architektoniczny.
- Nie wolno zabudować na stałe instalacji, do których potrzebny jest szybki i łatwy dostęp. A jeśli już, to należy zrobić to w taki sposób, żeby można było obudowę bez kłopotu zdemontować. W takich przypadkach lepiej wybrać ekrany maskujące mocowane na magnesach.
- Rury stalowe przed zabudową powinny zostać zabezpieczone podkładową farbą antykorozyjną. Z kolei rur miedzianych nie umieszcza się w zatynkowanych bruzdach.
- Rury gazowe muszą biec na powierzchni ścian. Można ewentualnie je ułożyć w wykutych bruzdach i osłonić wentylowanym ekranem lub masą tynkarską, która będzie łatwa do usunięcia.
Autor: Mikulska Studio
Jak ukryć rury w łazience – meble na wymiar
Zabudowa z mebli najlepiej sprawdzi się w tych łazienkach, gdzie rury są poprowadzone w rogach pomieszczenia albo na suficie. Lepiej zamówić pawlacz, szafki lub półki na wymiar, bo stolarz od razu przygotuje je tak, by uwzględniały przebieg rury i nie trzeba będzie samemu wycinać otworów. Przy zamówieniu należy zaznaczyć, że są to meble do łazienki, by materiał, z którego zostaną wykonane, był odpowiednio zabezpieczony przed działaniem wilgoci.
Autor: Materiały prasowe Poolspa
Wanna wolno stojąca DIGNITY. Fot. Materiały prasowe Poolspa
Jak ukryć rury w łazience – liczy się kreatywność
Jeśli nie możemy lub nie chcemy rur ukryć, trzeba je albo praktycznie wykorzystać, albo zrobić z nich swego rodzaju ozdobę wnętrza. Oto kilka pomysłów:
- Oryginalne ozdobienie. Jeśli co roku jeździmy na wakacje nad morze i je uwielbiamy, czy nie warto byłoby przenieść nieco morskiego klimatu na przykład do własnej łazienki? Ściany można pokryć tapetą w tematyczny wzór, a rury owinąć grubą liną lub okleić fragmentami rybackiej sieci. Jeśli wolimy egzotykę, rurę można przemalować w palmę, pod sufitem doczepiając jej sztuczne liście.
- Drapak dla kota. Futrzaki z reguły lubią przebywać w łazience, więc ucieszą się, gdy wygospodarujemy tam miejsce wyłącznie dla nich. Okręcenie kawałka rury sznurem i przymocowanie deseczek do wspinania się rozwiąże kwestię rozrywki dla kota.
Autor: Mariusz Bykowski
Zintegrowana zabudowa WC i meblowa w nowoczesnej łazience
- Jeszcze więcej rur. To nie żart! Dodatkowe rurki poprowadzone od tych nie do ruszenia mogą posłużyć jako wieszaki, na których powiesimy choćby ręczniki czy koszyki na przybory toaletowe. Pomalowane w kontrastowym kolorze mogą stworzyć na ścianie ciekawy wzór.
- Zasłona prysznicowa. Nawet jeśli mamy wannę, dlaczego nie brać w niej prysznica?! Zasłonę prysznicową można tak przymocować, że zasłoni rury, a jednocześnie otrzyma szansę zdobienia łazienki.
- Hodowla kwiatów. Jeśli w łazience jest choć trochę dziennego światła i jest tam w miarę ciepło, możemy się pokusić o umieszczenie na rurach kwiatów w doniczkach lub szklanych naczyniach. Odpowiednie będą rośliny z gatunków tropikalnych zasiedlających w naturze dolne partie wilgotnych lasów równikowych, np. storczyki.