Jak urządzić funkcjonalną łazienkę pod skosami? Łazienka na poddaszu: praktyczne porady

2025-03-31 15:27

Łazienka na poddaszu nie jest najłatwiejszym projektem do zrealizowania, ponieważ skosy komplikują projekt łazienki. Rozmieszczenie sprzętów na poddaszu tak, aby można było z nich swobodnie korzystać, wymaga odpowiedniej wiedzy. Trzeba też pamiętać o użyciu odpowiednich materiałów wykończeniowych, czyli odpornych na wilgoć i łatwych do czyszczenia. Jak urządzić funkcjonalną łazienkę na poddaszu? Podpowiadamy!

Spis treści

  1. Jak urządzić łazienkę pod skosami? Określ powierzchnię użytkową
  2. Łazienka na poddaszu: wszystko zależy od wysokości
  3. Mała łazienka na poddaszu: liczy się odpowiednie oświetlenie
  4. Jakie okna w łazience na poddaszu?
  5. Jak zabezpieczyć skosy w łazience przed wodą i wilgocią?
  6. Łazienka na poddaszu z prysznicem i wanną
  7. Jak dobrać umywalkę do łazienki na poddaszu?
  8. Jaka pralka do łazienki pod skosami?
  9. Łazienka na poddaszu. Sposoby na skosy w łazience
  10. Łazienka pod skosami – jak wykończyć ściany i sufit?
  11. Łazienka na poddaszu w stylu glamour: przykładowa aranżacja
  12. Łazienka pod skosami: przykładowa aranżacja 2
  13. Łazienka na poddaszu pełna wzorów: przykładowa aranżacja
  14. Jak urządzić łazienkę na poddaszu? Zdjęcia

Jak urządzić łazienkę pod skosami? Określ powierzchnię użytkową

Łazienka pod skosami wymaga dokładnego określenia (i wymierzenia) dostępnej powierzchni użytkowej, a więc takiej, która pozwoli na swobodne poruszanie się i korzystanie z łazienki. Tworząc projekt łazienki na poddaszu, nie należy sugerować się powierzchnią podłogi.

Może się zdarzyć, że pomieszczenie, w którym planujemy łazienkę, ma podłogę o powierzchni 6 m2, ale z tego tylko 3 m2 to pełnowartościowa powierzchnia łazienki powyżej 1,90 cm.

Dotyczy to każdego wnętrza pod skosami, jednak w sposób szczególny łazienki, w której urządzenia montuje się na stałe. Z planu często trudno wywnioskować, jak nisko schodzą skosy i w którym miejscu łazienka na poddaszu pozwala na swobodne rozprostowanie kości.

Dlatego lepiej, aby sugerowany przez projektanta wystrój łazienki nie został zmieniony — może się bowiem okazać, że do zamontowanej w innym miejscu wanny nie da się wejść, a wstając z sedesu, zahaczymy głową o skośny sufit łazienki.

Łazienka na poddaszu: wszystko zależy od wysokości

Na wielkość pełnowartościowej powierzchni łazienki na poddaszu wpływa przede wszystkim wysokość ścianki kolankowej łazienki. Aranżacja łazienki jest od niej bezpośrednio zależna.

Jeśli dach oparty jest na stropie lub na bardzo niskiej ściance, pełnowartościowej powierzchni łazienki na poddaszu będzie znacznie mniej niż tej liczonej po podłodze w łazience.

Ponieważ łazienka (szczególnie łazienka na poddaszu) to wyjątkowe pomieszczenie i większość urządzeń łazienkowych montuje się przy ścianach, więc wysokość ścianki jest kluczowa dla sposobu aranżacji łazienki na poddaszu.

Na wielkość powierzchni użytkowej wpływa też kształt dachu. W łazience na poddaszu, pod dachem dwuspadowym lub z wysokim ryzalitem, może być mniej skosów, jeśli jedna ze ścian łazienki będzie ścianą szczytową.

Pod czteropołaciowym lub wielospadowym aranżację łazienki mogą utrudniać dwie skośne ściany. O wygodzie korzystania z łazienki na poddaszu decyduje również kąt nachylenia dachu. Im dach jest bardziej stromy, tym szybciej wzrasta wysokość pomieszczenia.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Jak urządzić poddasze? Pomysły i inspiracje na aranżację wnętrza pod skosami

Mała łazienka na poddaszu: liczy się odpowiednie oświetlenie

Urządzając małą łazienkę pod skosami, warto zadbać o dostęp do naturalnego światła. Jeśli łazienka na poddaszu mieści się przy zewnętrznej przegrodzie: ścianie lub połaci dachu, dobrze jest doprowadzić do niej światło dzienne. Takie rozwiązanie przynosi wiele korzyści dla łazienki i jej użytkowników.

Naturalne światło nie tylko podniesie rangę łazienki i poprawi komfort korzystania z niej, ale także umożliwi oszczędne gospodarowanie energią – nie trzeba będzie korzystać ze sztucznego oświetlenia łazienki przez cały dzień, a wnikające w zimne dni promienie słoneczne będą ogrzewać łazienkę.

Dużym atutem, zwłaszcza w małej łazience pod skosami jest to, że oświetlone światłem naturalnym niewielkie wnętrze wyda się bardziej przestronne i efektowne. Gdy korzystamy z okna połaciowego, w małej łazience zwykle wystarczy jedno okno standardowej wielkości. Z kolei duża łazienka może skorzystać z zestawu – najlepiej sprawdzi się tam układ pionowy.

Jakie okna w łazience na poddaszu?

Jeżeli na łazienkę przeznacza się pomieszczenia w środku planu, dobrym rozwiązaniem jest świetlik tunelowy. Chcąc w pełni wykorzystać atuty okna, najlepiej zamontować je na wysokości umożliwiającej swobodne wyglądanie – gdy dolna krawędź jest na wysokości 90 cm, również w pozycji siedzącej możemy wyjrzeć przez okno.

Do montażu na takiej wysokości najlepiej stosować okna obrotowe zamykane od góry – osoba dorosła podczas otwierania swobodnie sięga do uchwytu i nie musi się schylać. Gdy okno ma być zamontowane na wysokości 120 cm, lepiej wybrać model z dolnym systemem otwierania.

Unikajmy umieszczania wanny bezpośrednio pod oknem – aby je otworzyć, w większości przypadków trzeba będzie do niej wejść. Bez kłopotów można natomiast umieścić pod nim sedes lub umywalkę łazienkową.

Kluczowy jest również dobór materiału, z jakiego zrobione są ramy okna. Ponieważ będą zamontowane w łazience, muszą być odporne na wilgoć. Doskonale sprawdzą się tutaj okna plastikowe wykonane z wielokomorowych profili PCW oraz okna drewniane pokryte kilkumilimetrową warstwą pomalowanego na biało poliuretanu.

Jak zabezpieczyć skosy w łazience przed wodą i wilgocią?

Łazienka to miejsce, w którym panuje podwyższona wilgotność powietrza. Dlatego łazienka na poddaszu wymaga zastosowania specjalnych materiałów. Tu zwykłe płyty gipsowo-kartonowe nie zdadzą egzaminu.

Rdzeń płyt gipsowo-kartonowych typu H2 impregnowany jest środkami hydrofobowymi, co zapewnia opóźnione i ograniczone wchłanianie wilgoci. Dzięki temu płyty te można stosować w pomieszczeniach o wilgotności względnej dochodzącej do 85 proc., nie dłużej niż 12 godzin na dobę. A więc aranżacja łazienki będzie dobrze zadbana.

Decydując się na płyty typu H2, należy również pamiętać, aby łazienka, w której będą montowane, miała zapewnioną sprawną wentylację odprowadzającą na zewnątrz nadmiar wilgoci. Ponadto jeśli płyty będą znajdować się w obrębie wanny i kabiny prysznicowej, trzeba zabezpieczyć je przed pryskającą wodą folią w płynie.

Innym rozwiązaniem przy wykonywaniu zabudowy łazienkowej jest użycie specjalnych płyt gipsowych, których rdzeń zrobiony jest z gipsu pokrytego włóknem szklanym. Produkt ten sprawia, że możliwości zastosowania systemów suchej zabudowy nie ograniczają się do pomieszczeń o względnej wilgotności powietrza wynoszącej maksymalnie 85 proc.

Niepodważalną zaletą płyt gipsowych jest ich odporność na wysoką wilgotność, działanie wody i powstawanie pleśni. Dzięki temu, że nie pochłaniają wilgoci, mogą być stosowane w pomieszczeniach takich jak łazienka, a nawet łaźnia czy basen.

Płyty gipsowe mają takie same wymiary jak płyty gipsowo-kartonowe, są równie proste w obróbce i mogą być używane wraz z pozostałymi elementami systemu, czyli profilami, wkrętami, taśmami – tak samo jak tradycyjne płyty gipsowo-kartonowe.

Płyta gipsowa jest nieco cięższa niż gipsowo-kartonowa – waży 10,8 kg. Jest dobrym podkładem pod glazurę lub farby (zaleca się stosowanie farb silikatowych lub lateksowych).

Łazienka na poddaszu z prysznicem i wanną

Jeśli decydujemy się na wstawienie wanny do łazienki pod skosami, musimy pamiętać, że należy umieścić ja w tej części łazienki, która pozwoli na swobodne wchodzenie i wychodzenie z wanny bez potrzeby schylania się lub zginania. 

Przed wanną powinniśmy mieć około 70 x 100 cm wolnej powierzchni. Potrzebujemy tam co najmniej 2 m wysokości, aby swobodnie stanąć obok wanny, i co najmniej 2,20 m, aby wytrzeć ręcznikiem głowę.

Najlepsza wanna do łazienki na poddaszu to wanna narożna asymetryczna, która zapewnia maksimum komfortu podczas użytkowania i doskonale wpasowuje się w nieregularną powierzchnię łazienki pod skosami.

A jaki prysznic będzie idealny do łazienki na poddaszu? Z myślą o zagospodarowaniu trudnej przestrzeni na poddaszu produkuje się specjalne kabiny do łazienki oraz drzwi prysznicowe ze ściętą od góry obudową – są to sprzęty wykonywane na zamówienie i dopasowane do konkretnych pomieszczeń.

Wyzwaniem może być natomiast montowanie urządzeń na stelażach. Gdy skosy schodzą na tyle nisko, że nie da się pod ściankami ustawić urządzeń, a łazienka jest obszerna, można ustawić je jako wolno stojące, używając do tego celu samonośnych stelaży instalacyjnych.

Łazienka na poddaszu
Autor: Agnieszka, Marek Sterniccy

Jak dobrać umywalkę do łazienki na poddaszu?

Górna krawędź umywalki zazwyczaj znajduje się na wysokości 85 cm od poziomu podłogi. Chociaż ścianka tej wysokości wystarczy, aby wisiała przy niej umywalka, wygodniej będzie z niej korzystać, gdy będzie nieco wyższa.

Jeśli nad umywalką chcemy powiesić lustro, sprawa nieco się komplikuje... lustro będziemy w stanie powiesić na ścianie o wysokości 190 centymetrów, co nie w każdej łazience będzie możliwe do zrealizowania. Umieszczając umywalkę pod skosem, rezygnujemy więc z przeglądania się podczas mycia. 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Jak urządzić poddasze ze skosami? Przydatne pomysły na funkcjonalne wnętrza pod skosami

Łazienka na poddaszu
Autor: Agnieszka, Marek Sterniccy

Jaka pralka do łazienki pod skosami?

Przeciętna pralka ma wysokość 85 cm, a korzystanie z niej nie wymaga ciągłej pozycji pionowej. Schylając się i wkładając pranie, potrzebujemy przed nią, czyli w odległości 60 cm od ścianki, przy której stoi, co najmniej 150 cm wysokości.

W miejscu, w którym się prostujemy, łazienka musi mieć wysokość 2 m. Dlatego nie jest trudno dobrać odpowiednie urządzenie piorące do łazienki na poddaszu. Jeśli chcemy pralkę ukryć, możemy zamówić specjalne meble na wymiar i zabudować pralkę.

Każde z urządzeń instalowanych w łazience wymaga innej wysokości mocowania i odpowiedniej przestrzeni umożliwiającej swobodne korzystanie. Należy o tym pamiętać, urządzając przestrzeń pod skosami.

Łazienka na poddaszu
Autor: Agnieszka, Marek Sterniccy

Łazienka na poddaszu. Sposoby na skosy w łazience

Jeśli skosy w łazience na poddaszu zaczynają się na niedużej wysokości i w związku z tym pojawia się problem, pod którą ze ścian ustawić np. umywalkę, warto rozważyć dostawienie ścianki o wysokości co najmniej 1 m, pod skosem, prostopadle do pionowej ściany.

Dzięki temu zyskamy pionową powierzchnię, przy której możemy zainstalować umywalkę lub np. postawić pralkę. Wiąże się to jednak ze sporym remontem i doprowadzeniem instalacji w odpowiednie miejsce.

Niską przestrzeń pod skosami w łazience można wykorzystać na miejsce do przechowywania środków czystości, kosza na pranie itp. Jeśli skosy zaczynają się na wysokości co najmniej 90 cm, możemy wzdłuż pionowej ściany pod nimi zaplanować niską zabudowę lub blat na kosmetyki i inne drobiazgi.

Łazienka pod skosami – jak wykończyć ściany i sufit?

Skosy optycznie zmniejszają wnętrze, dlatego w aranżacji łazienki na poddaszu warto postawić na jasne kolory i duże, gładkie płaszczyzny bez podziałów.

Na ścianach sprawdzą się wielkoformatowe płytki (łatwiej dociąć lub zamówić dopasowany do skosów kształt niż w przypadku małych płytek) lub specjalna farba do łazienki – odporna na wodę, wilgoć, wysoką temperaturę. Ściany i skosy obok wanny czy prysznica warto pomalować specjalistyczną farbą wodoszczelną.

Łazienka na poddaszu w stylu glamour: przykładowa aranżacja

Aleksandra Marzęda-Czerwonka z zawodu jest chemiczką, jednak od wielu lat prężnie działa w sieci, a teraz również w mediach społecznościowych, gdzie pokazuje swoje stylizacje oraz fragmenty codziennego życia. Zobaczmy zatem, jak wygląda jej łazienka! 

Ta, mimo że na poddaszu, okazała się całkiem pojemna. Jest i wygodna wanna, sporo miejsca do przechowywania, ale pełni ona również funkcję pralni (ukrytej w białej zabudowie). 

Zaaranżować tę przestrzeń pomogła Marzędzie-Czerwonce architektka Agata Kochoń z pracowni Blush Design. Podczas rozmowy z nią dowiedziała się, jak powinna wyglądać wymarzona łazienka Oli: ma być estetyczna, uniwersalna i praktyczna. 

Łazienka została zatopiona w jasnych i delikatnych szarościach. Podłoga oraz ściany wyłożono płytkami, które imitują cement. Rozświetliły je biele, które w tym pomieszczeniu pojawiły się pod postacią mebli oraz ceramiki.

Biel i szarości to jedno z bardziej klasycznych połączeń, a kiedy dodamy do niego eleganckie dodatki: złote baterie i uchwyty oraz blat wykonany z kwarcu z efektem marmuru, wyrafinowanie tego wnętrza wskoczy na kolejny poziom. 

Ciepły klimat wprowadzono do tej łazienki nie tylko za pomocą złota, ale również ciepłego podświetlenia LED. Znalazło się ono wokół lustra, pod i nad wanną i między półkami.

W łazience Aleksandry Marzędy-Czerwonki próżno szukać ostrych form. Wspólnie z architektką postawiła na opływowe kształty i zaokrąglone formy, które dodają temu wnętrzu miękkości. Wystarczy spojrzeć tylko na linię luster, dodatków i dekoracji. Również ceramika łazienkowa jest delikatna, a nie kanciasta. Wyjątkiem potwierdzającym regułę jest prostokątna umywalka (Koło Variform) o zaokrąglonym wnętrzu.

Blogerka do swojej łazienki wybrała dużą wannę marki Koło (model Clarissa) o wymiarach 180x85 cm. Koresponduje z nią bezkołnierzowa miska WC (Geberit Acanto) o zaokrąglonym kształcie. Przycisk spłukujący o złotych akcentach dobrano tak, by pasował do pozostałych złotych dodatków.

Łazienka pod skosami: przykładowa aranżacja 2

Drewniana szafka w kolorze ecru z uroczymi szufladami zaopatrzonymi w klasyczne okrągłe uchwyty pasuje do ram okiennych i wykonanych z naturalnych materiałów akcesoriów, takich jak maty łazienkowe o dekoracyjnej, praktycznej strukturze, niewielki taboret – doskonałe miejsce na kosmetyki – czy wiklinowe kosze na rozmaite gadżety.

Światło dzienne doświetla pomieszczenie i wraz z dominującą we wnętrzu jasną kolorystyką sprawia, iż przestrzeń łazienki wydaje się znacznie większa. Na ścianach i wokół wanny umieszczono białe prostokątne płytki, które zlewają się z barwą ścian, natomiast podłogę pokrywa ożywiająca spokojny wystrój posadzka w formie biało-czarnej szachownicy.

Aranżację uzupełniają okrągłe lustro zawieszone na jednej ze ścian, które dzięki białej, wyodrębniającej go z tła ramie wspaniale ozdabia wnętrze, a także eleganckie akcesoria.

Drewniane detale, podobnie jak umieszczone na szafce kwiaty, wprowadzają do tego nieco surowego pomieszczenia ciepłą, przytulną atmosferę sprzyjającą relaksowi i zabiegom pielęgnacyjnym.

Najważniejszym elementem strefy kąpieli usytuowanej pod oknami jest – obok emaliowanej wanny – funkcjonalna i nowoczesna bateria.

Łazienka na poddaszu
Autor: Archiwum serwisu W aranżacji łazienki liczą się praktyczne detale, jak bateria umywalkowa stojąca z obrotową wylewką Algeo czy pojemnik kosmetyczny Novatorre Metalia

Znajdująca się tutaj bateria wannowa wyposażona została w regulator ceramiczny oraz zawór zwrotny z automatycznym przełącznikiem wanna/prysznic z blokadą. Towarzyszy jej rączka natrysku o ładnej okrągłej formie oraz praktyczny, zapewniający bezpieczeństwo i wygodę uchwyt wannowy z mydelniczką.

Przedstawiona na zdjęciach łazienka jest pomieszczeniem o niewielkiej powierzchni, dlatego poszczególne jej strefy są ze sobą połączone. Obok wanny znalazła się estetycznie zaaranżowana przestrzeń umywalki, z którą sąsiaduje otwarta strefa prysznica.

Umywalka o lekko zaoblonej formie doskonale prezentuje się na drewnianym blacie szafki/stolika, podobnie jak tworząca z nią parę bateria umywalkowa stojąca z obrotową wylewką.

Jest tu wystarczająco dużo miejsca na wszystko, co potrzebne do mycia i pielęgnacji: kosmetyki ukryte w ładnych szklanych buteleczkach oraz ręczniki w obowiązującej w pomieszczeniu kolorystyce ułożone w pojemnych wiklinowych koszykach. Całość tworzy przytulną i funkcjonalną przestrzeń.

Otwarta strefa prysznica umożliwia zaoszczędzenie cennego miejsca, swobodne poruszanie się oraz dostęp do akcesoriów do mycia, co jest szczególnie ważne zwłaszcza dla użytkowników małych łazienek.

Ozdabia ją nowoczesny zestaw natryskowy przesuwny charakterystyczną dużą kwadratową deszczownią i prostokątną 1-funkcyjną rączką prysznica oraz praktyczną płaską półką na kosmetyki.

Łazienka na poddaszu pozwala na pielęgnację we wspaniałej scenerii. Jasne barwy i docierające przez okna światło, użyteczne i eleganckie akcesoria oraz elementy wyposażenia wykonane z naturalnych materiałów dają poczucie komfortu i zapewniają doskonały wypoczynek.

Łazienka na poddaszu
Autor: Archiwum serwisu Wnętrze urzeka nowoczesną funkcjonalnością, ale w wystroju widać też wpływy stylistyki skandynawskiej i vintage

Łazienka na poddaszu pełna wzorów: przykładowa aranżacja

Mają za sobą, jak oceniają, nie w pełni trafne decyzje remontowe w łazience w poprzednim mieszkaniu. Gdy więc Mateusz i Kasia zdecydowali się zbudować dom, sprawy m.in. doboru ceramiki i armatury o odpowiedniej jakości zdecydowali się oddać w ręce profesjonalisty – Katarzyny Fresel-Karweckiej ze studia Kreska.

– Swoje potrzeby czy oczekiwania co do wspólnej łazienki przesłaliśmy architektce w osobnych e-mailach, tak żeby się wzajemnie nie sugerować – wspomina Mateusz.

Co dokładnie napisała jego żona, nie wie. Wie natomiast, że proces projektowy przebiegł sprawnie, choć pojawiły się dwa zawahania.

Jedno dotyczyło ogólnego wyglądu łazienki, przy czym, po zastanowieniu się, para zdecydowała się na realizację pierwotnej koncepcji architektki. Właśnie dlatego na ścianach widzimy przenikające się vintage’owe wzory, które stanowią jedyną właściwie dekorację ascetycznego wnętrza.

Drugim tematem dyskusji stał się bidet. Niezbyt obszerne pomieszczenie ze skośnym sufitem nie pozwalało umieścić go tak, by komunikacja przebiegała całkiem bezproblemowo.

Zapadła więc decyzja o rezygnacji z pomysłu, o tyle łatwa, że w drugiej łazience na tym samym poziomie (wykorzystywanej głównie przez córki pary) bidet mógł się pojawić bez problemów. Efekt prac w pełni zadowolił użytkowników.

– Mogę sobie wyobrazić różne zmiany w domu, ale w tej łazience nie zmieniłbym niczego – podkreśla gospodarz

Łazienka
Autor: Michał Skorupski
Katarzyna Fresel-Karwecka, Daria Pawlak, Anna Dobrowolska-Bilka, Kreska. Studio Projektowania Wnętrz, studio-kreska.pl
Katarzyna Fresel-Karwecka, Daria Pawlak, Anna Dobrowolska-Bilka, Kreska. Studio Projektowania Wnętrz, studio-kreska.pl

Mateusz i jego żona Kasia są jak ogień i woda. On woli klasyczne formy, ona najchętniej szłaby w stronę loftu. Wygląd całego ich domu jest kompromisem między tymi tak rozbieżnymi preferencjami. Widać to także w prezentowanej łazience.

W odróżnieniu od pozostałych pomieszczeń, gdzie wyraźnie dominują ciepłe kolory, tu jednak ma się odczucie ascezy. Łącznikiem z pozostałymi częściami domu są płycinowe fronty – takie same we wszystkich zabudowach meblowych, choć oczywiście lakierowane na różne kolory.

Jak urządzić łazienkę na poddaszu? Zdjęcia

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Jak urządzić małą łazienkę? Jaka kabina do bardzo małej łazienki? Najlepsze modele

Łazienka na poddaszu
Murowane starcie
Okna – plastikowe czy aluminiowe? MUROWANE STARCIE