Jak urządzić łazienkę bez okna? Tych trików nie zdradzą ci architekci!
Urządzanie łazienki bez okna może być wyzwaniem, ale w polskich mieszkaniach — szczególnie blokach z "wielkiej płyty" — dominują pomieszczenia, w których nie ma dostępu do światła naturalnego. Jak urządzić łazienkę bez okna? Przedstawiamy kilka trików, które rozjaśnią i optycznie powiększą pomieszczenie, a także pozwolą zaaranżować przytulną i modną przestrzeń.
Autor: Materiały prasowe/Decoroom, fot. Wnętrza w Obiektywie
Spis treści
- Jasna łazienka. W stylu boho, biel i drewno, a może beton?
- Łazienka bez okna. Jak ją urządzić? Triki na powiększenie łazienki:
- Jak wentylować łazienkę bez okna?
- Mała łazienka na poddaszu ze skosem bez okna
- Jak urządzić łazienkę bez okna? Zdjęcia
Choć przepiękne naturalne światło tworzy niepowtarzalny klimat, to łazienka jest tym pomieszczeniem w domu czy mieszkaniu, które najczęściej nie ma okna.
Czy łazienka musi mieć okno? Absolutnie! Brak okna stwarza nieograniczone możliwości aranżacyjne, a dzięki znajomości kilku prostych zasad zaprojektujesz funkcjonalne i piękne pomieszczenia.
Jasna łazienka. W stylu boho, biel i drewno, a może beton?
Przystępując do projektowania łazienki, zastanów się nad tym, jakie funkcje ma spełniać to pomieszczenie. Kto będzie z niego korzystać?
Czy chcesz, żeby łazienka była miejscem relaksu i masz w niej wystarczająco dużo miejsca na wannę, a może ma być to pomieszczenie dla twoich gości i postawisz na zamontowanie brodzika.
Drugim etapem jest styl pomieszczenia — zastanów się, czy chcesz urządzić łazienkę w konkretnej kolorystyce, pasującej do reszty mieszkania czy domu, czy zamierzasz postawić na coś ekstrawaganckiego.
W końcu za drzwiami tego pomieszczenia może mieścić się zupełnie inna kraina... Ogranicza cię tylko wyobraźnia.
Łazienka bez okna. Jak ją urządzić? Triki na powiększenie łazienki:
- Płytki: Jeśli chcesz optycznie powiększyć przestrzeń — postaw na glazurę w dużym formacie. Brak połączeń między kafelkami optycznie powiększy przestrzeń.
- Lustra: Brak okna można zastąpić lustrami — nie tylko powiększą przestrzeń, ale spowodują, że światło wprowadzone do pomieszczenia będzie pięknie rozchodzić się po całości. W łazience najlepiej zainstalować lustro nad wanną i nad umywalką. Jeśli chcesz zdecydować się na droższe rozwiązania — sprawdzi się lustro na wymiar wklejone pomiędzy zabudowę meblową.
- Oświetlenie: Jest kluczowe, by stworzyć jasną łazienkę bez okna. Postaw na oświetlenia LED — listwy w obudowie wanny, na suficie czy wokół luster — doświetlą pomieszczenie, rozwiązania typu smart i energooszczędne żarówki. Tworząc jednak domową przestrzeń spa w łazience z wanną, dobrze postawić na klimatyczne oświetlenie.
- Kolory do małej łazienki bez okna: W ciemnym pomieszczeniu dobrze zastosować jasne barwy, jak biele i beże czy pastelowe kolory, jak np. mięta czy pudrowy róż. Nie bójcie się jednak poeksperymentować z odważnymi barwami — wówczas należy pamiętać o doświetleniu połączenia. W małej łazience sprawdzą się świetnie tapety wodoodporne we wzory na przykład na ścianie z toaletą, umywalką czy wanną. Można też "odciąć" kolorystycznie dół pomieszczenia stosując glazurę, a na górnej części — farbę do łazienek. Taki efekt wysmukli pomieszczenie.
- Przechowywanie: Bardzo ważne jest, aby w małej łazience pochować wszystkie możliwe przedmioty — unikniemy efektu wizualnego bałaganu. Do tego przyda się wiele szafek czy zabudowy meblowe. W przypadku małej łazienki miejsce do przechowywania można stworzyć w obudowie wanny/
- Drzwi: Jeśli to możliwe, zastąp tradycyjne drzwi do łazienki drzwiami przesuwnymi lub harmonijkowymi, aby zaoszczędzić miejsce.
- Oświetlenie w szafkach: Zamontuj oświetlenie wewnątrz szafek, aby ułatwić znalezienie potrzebnych przedmiotów.
- Rośliny w łazience bez okna: Jakie rośliny sprawdzą się w ciemnej łazience? Czy istnieją gatunki, które przetrwają w łazience bez okna?
Oto lista roślin, które nie potrzebują dużej ilości światła!
Jak wentylować łazienkę bez okna?
Podczas projektowania łazienki przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na wentylację, a także wszelkie podłączenia wody i umieszczenie punktów elektrycznych. Dobrze zaprojektowane pomieszczenie to klucz to zachowania ładu i czystości!
Montaż wentylacji i ewentualnych pochłaniaczy wilgoci należy zlecić specjaliście. Pamiętaj, że w łazience bez okna:
- wentylacja powinna być elektryczna, wyposażona w wiatrak wentylacyjny
- drzwi do łazienki powinny mieć dodatkowe otwory wentylacyjne
Po zamontowaniu wentylacji musimy pamiętać o regularnych przeglądach kominów. Sami powinniśmy zadbać o regularne sprawdzanie kratek wentylacyjnych i ich czyszczenie z kurzu i pajęczyn.
Zalety łazienki bez okna to zdecydowanie:
- więcej miejsca do rozplanowania powierzchni użytkowej w pomieszczeniu,
- możliwość zamontowania większego prysznica, grzejnika oraz półek wnękowych,
- oszczędność przy pracach wykończeniowych - nie ma konieczności ponoszenia kosztów związanych z obróbką wnęki okna i samego okna.
Mała łazienka na poddaszu ze skosem bez okna
Łazienka pod skosami wymaga dokładnego określenia (i wymierzenia) dostępnej powierzchni użytkowej, a więc takiej, która pozwoli na swobodne poruszanie się i korzystanie z niej.
W przypadku projektowania takiego pomieszczenia należy szczególnie zwrócić uwagę na zabezpieczenie skosów w łazience przed wodą i wilgocią.
Jak urządzić łazienkę bez okna? Zdjęcia
Autor: Materiały prasowe/Decoroom, fot. Wnętrza w Obiektywie
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Mała łazienka bez okna z prysznicem. Te zdjęcia Was zaskoczą!
Autor: Getty Images/NiseriN