Jak urządzić łazienkę w bloku? 7 złotych zasad pięknych i funkcjonalnych łazienek
Nieważne, czy zastanawiasz się, jak urządzić małą łazienkę w bloku, łazienkę na poddaszu czy duży pokój kąpielowy. Istnieje kilka złotych zasad, dzięki którym twoja łazienka będzie nie tylko piękna, ale i wygodna w użytkowaniu. Sprawdź przepis na idealnie zaprojektowaną łazienkę.
Autor: Mariusz Bykowski
Jak urządzić łazienkę? Forma i funkcja
W urządzaniu łazienki najważniejsze jest znalezienie harmonii między walorami praktycznymi (funkcją), a walorami estetycznymi (formą). Poniżej zebraliśmy garść złotych zasad, które pomogą ci urządzić wygodną i stylową przestrzeń.
1. Znajdź złoty środek
W wyborze stylu do łazienki, kieruj się swoimi preferencjami – jeśli podobają ci się łazienki w stylu retro, wkomponuj w przestrzeń elementy inspirowane tym stylem.
Jeśli natomiast lubisz mocne, wyraziste kolory – nie rezygnuj z nich aranżując swoją wymarzoną łazienkę. Jedyne, na co trzeba uważać to zachowanie umiaru, by nie zaburzyć harmonii wnętrza.
Dla przykładu łazienka cała na czerwono może okazać się niekomfortowa w użytkowaniu. Jeśli zależy nam na użyciu mocnej palety kolorystycznej, postawmy na barwne akcenty, a bazę niech stanowią kolory neutralne, np. biele, szarości czy ciepłe beże.
2. Drewno jest piękne, ale niekoniecznie funkcjonalne
Wyjątkiem są oczywiście gatunki egzotyczne, które są wodoodporne – te jednak kosztują dużo więcej niż popularne rodzime gatunki.
Drewno w łazience, zwłaszcza na podłodze, to zazwyczaj kiepski pomysł. Jeśli koniecznie zależy ci na naturalnym drewnie, postaw na niewielkie meble wykonane z drewna, które zostały dobrze zaimpregnowane.
Jeśli szukasz solidnego materiału na podłogę do łazienki, wybierz płytki lub panele winylowe. Co ciekawe, panele winylowe mogą do złudzenia przypominać drewno lub inny naturalny materiał – są przy tym wodoodporne i wytrzymałe, więc idealnie nadają się do łazienek.
Luksusowa łazienka bez rozbijania banku. 23 pomysły na wnętrza jak z drogiego SPA:
Autor: Mariusz Bykowski
Drewno i złote dodatki w łazience
3. Wybierz powierzchnie łatwe do czyszczenia
Misterne mozaiki, płytki o porowatej strukturze, a nawet baterie o miedzianej powierzchni – zanim zdecydujesz się na materiały, na których łatwo widać wszystkie zacieki lub które mogą sprawiać problemy z czyszczeniem, lepiej się zastanów.
Dużo praktyczniejsze będą materiały o gładkiej powierzchni i kolorze, na którym odciski palców czy zacieki nie będą aż tak widoczne. To znacząco ułatwi utrzymanie czystości i skróci czas sprzątania.
4. Meble na wymiar to jest to!
Zamiast kupować pojedyncze szafki i schowki, mając nadzieję, że uda się je upchnąć w niewielkiej łazience, warto rozważyć zamówienie zabudowy łazienkowej na wymiar. Zwłaszcza gdy masz małą łazienkę lub pomieszczenie na poddaszu.
Meble na wymiar do łazienki to gwarancja, że doskonale wpiszą się w kształt i metraż łazienki, a do tego wygenerują maksymalną ilość miejsca do przechowywania.
ZOBACZ TEŻ: 5 kwiatów, które pochłaniają wilgoć z powietrza. Postaw je w łazience i kuchni
5. Dopasuj oświetlenie do potrzeb
Wiele osób zastanawia się, jakie oświetlenie wybrać do łazienki. Najlepiej, by było różnorodne i rozmieszczone w kilku strefach łazienki.
Na przykład w okolicy lustra i umywalki oświetlenie powinno być zbliżone do naturalnego światła, ponieważ znacznie ułatwi ono aplikację makijażu lub golenie się.
W strefie prysznica lub wanny oświetlenie może być nieco cieplejsze (wpadające w pomarańcz), klimatyczne, kojące zmysły i sprzyjające relaksowi.
6. Lustro jako ozdoba łazienki
Minęły już czasy, gdy lustro było tylko praktycznym elementem wyposażenia. Dziś lustra łazienkowe przeżywają swój (zasłużony) renesans i oprócz oczywistej funkcji, pełnią we wnętrzu również rolę ozdoby.
Dekoracyjne ramy i kształty luster łazienkowych to prosty sposób na podkreślenie charakter łazienki.
7. Schowaj baterie w ścianie
Podtynkowe baterie mają wiele zalet. Wyglądają, jakby wyrastały ze ściany, dając wrażenie luksusowych i eleganckich – zwłaszcza gdy są to modele retro, złote lub o nietypowych kształtach.
Baterie podtynkowe to również mniej sprzątania! Praktycznie cały korpus instalacji ukryty jest w ścianie, więc do przetarcia zostają tylko wylewka i uchwyt, ewentualnie jeszcze słuchawka prysznicowa.
Jak urządzić łazienkę? Zdjęcia, które musisz zobaczyć:
Autor: Mariusz Bykowski