Jak urządzić małą łazienkę w bloku? Praktyczne patenty na przechowywanie
Mieszkanie w bloku często oznacza małą łazienkę, co może stanowić wyzwanie dla organizacji przestrzeni. W tym artykule przedstawiamy sprawdzone patenty na przechowywanie, które pozwolą ci maksymalnie wykorzystać każdy centymetr i uczynić łazienkę funkcjonalną i wygodną.
Autor: Getty Images/Polina Strelkova
Jak urządzić małą łazienkę? Zainspiruj się!
Spis treści
- Mała toaleta w bloku
- Pomysł na łazienkę: mała łazienka z licznymi schowkami
- Narożna umywalka
- Narożna miska ustępowa
- Narożne brodziki i wanny
- MAŁA ŁAZIENKA INSPIRACJE - galerie zdjęć, pomysły
Zarówno łazienka mała, jak i duża mogą stanowić wyzwanie podczas urządzania. Typowa mała łazienka w bloku to dwa na dwa metry kwadratowe – jak tu cokolwiek zmieścić poza podstawowymi sprzętami, skąd wziąć pomysł na łazienkę?
Na dodatek często przestrzeń pomniejszają jeszcze występy w ścianach, które ukrywają przewody wentylacyjne. Porzućmy schematy. W małej łazience na typowe szafki nie ma miejsca. W aranżacji małej łazienki ważne są odpowiednie kształty urządzeń, które oszczędzą cenne centymetry. Bardzo często dzięki umieszczeniu umywalki, miski ustępowej lub brodzika w narożniku możemy lepiej wykorzystać niedużą powierzchnię małej łazienki. Dowiedz się jak wkomponować narożne elementy do małej łazienki.
Czytaj: Łazienka glamour z wanną. Tu jest luksusowo
Mała toaleta w bloku
W małej łazience w bloku właśnie te występy i wnęki dają spore możliwości aranżacyjne. Wnęki można bowiem wykorzystać do zrobienia w nich półek, zamykanej szafy, zabudowy, która jednocześnie zamaskuje nierówności ścian (zobacz nasze zdjęcia). Jeśli wnęka jest wąska, lekko będą w niej wyglądać szklane półki. Do tego w małej łazience w bloku można je efektownie podświetlić reflektorkami podpółkowymi lub taśmami z LED-ami.
To potrójny zysk - mała łazienka w bloku wyda się optycznie większa: łazienka mała, a jednak przestronna. A ty masz miejsce na kosmetyki i ręczniki, a aranżacja staje się o wiele ciekawsza. Jeśli nie mieszczą się typowe szafki łazienkowe, pomyśl o ażurowym regale, który spełni jednocześnie funkcję ścianki odzielajacej strefę kąpielową od w.c. Najprawdopodobniej regał trzeba będzie zrobić na wymiar (z płyty meblowej albo płyty gipsowo-kartonowej), żeby dopasować go do minimetrażu, ale warto. I w tym przypadku świetny efekt da podświetlenie mebla.
Pomysł na łazienkę: mała łazienka z licznymi schowkami
Wcale nie jest powiedziane, że w małej łazience w bloku zmieścisz szafki jedynie pod umywalką, choć to dobre rozwiązanie. Ważne tylko, by wybrać meble lekkie optycznie – jasne, z lakierowanymi frontami (połysk ma swój udział w wizualnym powiększaniu wnętrza), o prostej formie.
W małej łazience w bloku najlepiej się sprawdzą szafki wiszące, bo nie tylko są praktyczne, ale też łatwo się przy nich stoi i nie wyglądają masywnie. Zwróć uwagę szczególnie na te, które mają szuflady. Jeśli na szafki także nie masz miejsca, postaw umywalkę na wąskiej, lecz długiej półce, a pod nią zrób choćby tylko jedną półkę.
Wystarczą na kosmetyki, które nie mają przecież dużych rozmiarów. W małej łazience w bloku pamiętaj również o miejscu nad wanną. Płytkie i niskie szafki, zamontowane wystarczająco wysoko, by nie przeszkadzały ci w kąpieli to pożyteczne schowki na rzadziej używane rzeczy czy zapasowe ręczniki . Przeszklone fronty nie zacieśnią małej łazienki w bloku.
Aranżację małej łazienki mogą ułatwić urządzenia narożne: umywalki, miski ustępowe, wanny i brodziki. To oferta dla tych, którzy remontują nieduże łazienki w starych blokach, mają małe mieszkania lub chcą zmieścić jakąś dodatkową funkcję w domowej łazience. W tym przypadku szukamy urządzeń niewielkich, ale wygodnych w użytkowaniu. Poznaj pomysły na łazienkę o małej powierzchni.
Narożna umywalka
Narożną umywalkę do łazienki spotykamy często w małych toaletach. Umywalka do mycia rąk nie musi być duża, a jej usytuowanie w narożniku pozwala wykorzystać i tak „martwą” przestrzeń. Bok małej umywalki powinien mieć 30 cm – do mycia rąk ta długość jest wystarczająca. Jeśli ma służyć do mycia twarzy– musi być większa.
Pamiętajmy też o wolnej powierzchni przed umywalką – polu o długości 60 cm i szerokości 80 cm. Narożna umywalka może być zastosowana w małej łazience na dodatkowej ściance oddzielającej pralkę, kabinę natryskową lub część wanny. W tym ostatnim przypadku ścianka pełni funkcję parawanu pozwalającego na swobodne korzystanie z natrysku.
Narożna miska ustępowa
WC w narożniku łazienki to rozwiązanie stosunkowo rzadko spotykane. Jednak w ostatnich latach pojawiły się zarówno narożne stelaże podtynkowe, jak i narożne kompakty. Takie umieszczenie miski ustępowej pozwala zaoszczędzić nieco miejsca. Narożny kompakt ma długość 60, podczas gdy standardowy – 80 cm. Kiedy w małej łazience miska ustępowa wchodzi w światło drzwi – zastosowanie kompaktu narożnego może być praktycznym rozwiązaniem.
Może to być dobry pomysł także wtedy, gdy w sąsiednim lub przeciwległym narożniku ustawiamy inne urządzenie, na przykład pięciokątny brodzik. W takiej sytuacji pole manewrowe przed toaletą i brodzikiem jest wspólne. WC możemy również ustawić przy ściance, jak w przypadku umywalki. Ścianka niepełnej wysokości potrzebna na zamontowanie narożnego stelaża ma 60 cm – to tyle, ile wynosi głębokość standardowej pralki. Za ścianką w małej łazience jest więc dobre miejsce na pralkę.
Narożne brodziki i wanny
Brodziki narożne są bardzo popularne, zarówno w łazience małej, jak i dużej. Właściwie większość kabin prysznicowych jest narożna. To rozwiązanie ładne i praktyczne. Ścięta lub zaokrąglona kabina pozwala zaoszczędzić miejsce.
A może wanna? Tradycyjna narożna zajmuje dużo więcej miejsca niż prostokątna. Żeby uzyskać wygodne miejsce do leżenia po przekątnej, bok wanny musi mieć 150 cm – zajmie tyle miejsca przy ścianie, licząc od narożnika.
Dzięki wannie narożnej nie zyskamy więc miejsca w łazience. Za to ciekawe zastosowanie mają niestandardowe wanny narożne, przede wszystkim asymetryczne. Mają tę zaletę, że dzięki różnej długości boków można je dopasować do wymiarów łazienki. Są też wanny „ścięte”, zwężające się w kierunku nóg.
MAŁA ŁAZIENKA INSPIRACJE - galerie zdjęć, pomysły
Urządzanie małej łazienki może być łatwiejsze, niż myślisz, trzeba mieć tylko dobry pomysł na łazienkę. Zapraszamy do obejrzenia naszych galerii: mała łazienka inspiracje.
Autor: Konrad Kalbarczyk
Mała łazienka optycznie sie powieszy, gdy zamontujemy duże lustro. Odbije ono światło i przeciwległą ścianę dając wrażenie podwójnej głębi pomieszczenia.