Jak urządzić małą toaletę? Bardzo małe WC w bloku - nowoczesne aranżacje

2025-03-26 11:24

Bardzo małe WC wcale nie musi być problematyczne w aranżacji. Taka dodatkowa przestrzeń to intymność i wygoda dla domowników i gości. Jak urządzić malutką toaletę w bloku lub domu? Przedstawiamy garść wskazówek i inspiracji.

Spis treści

  1. Mała toaleta w bloku, domu - inspiracje
  2. Malutkie WC - przechowywanie
  3. Wentylacja w małym wc
  4. Mała toaleta z prysznicem

Bardzo mała toaleta to pomieszczenie, w którym znajdują się zazwyczaj:

  • wc,
  • umywalka,
  • lustro, 
  • mała szafka.

Toaleta może być wolnostojąca albo w zabudowie (wówczas warto przemyśleć dodatkowe półki). Decydując się na toaletę wolnostojącą można wybierać pośród modeli z rantem (bardziej klasyczne) czy nowoczesnych, prostych kształtów. Przy toalecie w zabudowie - warto zaplanować dodatkową przestrzeń do przechowywania nad toaletą i półki. Na przykład na zapasowy papier toaletowy i ręczniki dla gości. Aby wygodnie korzystać z muszli, z każdej strony powinno zostać ok. 25-30 cm do ścian, umywalki lub grzejnika.

Deska sedesowa w małej toalecie również odgrywa ważną rolę. Jeśli wc ustawione jest w centralnym punkcie, bo na przykład mamy do czynienia z podłużną łazienką, wówczas staje się ona istotnym elementem dekoracyjnym. Warto pograć jej kolorem - inwestując na przykład w czarny przedmiot. Pamiętaj, żeby wybierać deskę wolno opadającą. Jeśli zaś szukasz nowoczesnej toalety - postaw na elektryczną deskę z wbudowaną funkcją mycia. Wybierając tę japońską toaletę weź pod uwagę podłączenia deski do źródeł prądu i wody!

Umywalka w małej łazience może być również mała. Służy jedynie do mycia rąk. W przypadku malutkiej łazienki z toaletą - można wybrać ekologiczne i nowoczesne rozwiązanie z umywalką wbudowaną w spłuczkę wc.

Czytaj też: Mała toaleta w bloku. Oddzielna toaleta - aranżacje

Mała toaleta w bloku, domu - inspiracje

Jak urządzić małą toaletę w bloku? Przy projektowaniu takiego pomieszczenia musicie zwrócić uwagę nie tylko na kolorystykę, ale i na faktury. Optycznie przestrzeń powiększą małe płytki, jak mozaika. W przypadku małego pomieszczenia - można zgrać je kolorystycznie z łazienką obok lub postawić na totalnie odważną aranżację wc. Warto pograć kolorami - odciąć białe płytki ciemną farbą i w tym samym kolorze pomalować sufit. Oprócz kolorystyki ścian, istotne będą tu też dodatki - oświetlenie, kształt lustra, kolor i kształt deski sedesowej, ewentualne rośliny, obrazy czy figurki. Przy urządzaniu małego pomieszczenia pamiętajcie o tym, aby nie przesadzić z ilością ozdób - gdyż optycznie zagracą przestrzeń. W przypadku małego pomieszczenia sanitarnego warto pamiętać o fakturach surowców odpornych na zarysowania, łatwych do utrzymania w czystości. 

Czytaj też: Toaleta dla gości: jak urządzić małe WC w bloku? 

Minimalne wymiary toalety dla gości, wg „biblii” projektantów i architektów autorstwa Ernsta Neuferta, to: 0,86 x 1,61 m.

Malutkie WC - przechowywanie

Podczas projektowania pomieszczenia priorytetem jest wykorzystanie każdego skrawka przestrzeni, dlatego nad toaletą można zaplanować zabudowę, ale też pod umywalką powinna znajdować się mała szafka. To umożliwi schowanie środków czystości czy zapasów. W tak małym wnętrzu liczy się każdy centymetr! Uchwyt do papieru toaletowego i szczotka - mogą wisieć na ścianie, a dla miłośników nowoczesnych rozwiązań i czystości - warto zamontować baterię podtynkową bidetową.

Wentylacja w małym wc

Nie zapomnij o zaprojektowaniu wentylacji! W przypadku toalety dobrze, żeby był to wentylator. Nieprzyjemne zapachy będą jeszcze bardziej wyczuwalne w małym pomieszczeniu, dlatego cyrkulacja powietrza jest tutaj najważniejsza. A także miejsce na odświeżacz. Dobrym rozwiązaniem są te, przyklejane do ściany lub automatyczne.

Mała toaleta z prysznicem

W zależności od układu i wielkości pomieszczenia - możliwe jest umieszczenie dodatkowego prysznica w małej toalecie. Przy takim rozwiązaniu można zrobić odpływ liniowy lub punktowy w podłodze.