Jak wybrać baterię nablatową do umywalki? Nowoczesne baterie stojące w łazienkach
Bateria stojąca, nazywana również nablatową to estetyczna i nowoczesna alternatywa do modeli naściennych i przytwierdzanych bezpośrednio do umywalki. Sposób montażu baterii to nie tylko konkretny efekt wizualny, ale również praktyczny, zapewniający bezproblemowe i wygodne użytkowanie. Jak wybrać baterię nablatową? Na co zwrócić uwagę? Jakie są wady i zalety baterii stojących?
Spis treści
- Wybieramy baterie nablatowe. Na co zwrócić uwagę?
- Bateria stojąca nablatowa. Zalety i wady tego rozwiązania
- Zainspiruj się! Oto najciekawsze umywalki i baterie łazienkowe
Wybieramy baterie nablatowe. Na co zwrócić uwagę?
Mogłoby się wydawać, że zakup baterii umywalkowej to prosta sprawa. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretny model, powinniśmy przyjrzeć się kilku najważniejszym funkcjom, które mogą w przyszłości ułatwić nam korzystanie z baterii, a także pomóc w oszczędzaniu wody i podejmowaniu ekologicznych wyborów. W bateriach łazienkowych najważniejsza jest jakość wykonania, a dopiero później ich wygląd. Armatura ma nam służyć przez wiele lat, dlatego musi być wykonana z solidnego, odpornego na uszkodzenia i korozję materiału. W przypadku baterii nablatowych dobrze jest zwrócić uwagę również na materiał, z którego wykonany jest łazienkowy blat – powinien być trwały i dobrze radzić sobie z wodą i wilgocią.
Wybierając baterię do umywalki, najlepiej jest kupić od razu cały zestaw – to pozwoli zaoszczędzić czas, nerwy i pieniądze. Jeśli zdecydujemy się na oddzielny zakup baterii i umywalki, zacznijmy od misy, a później dobierzmy do niej baterię. Na co zwrócić uwagę kupując baterię nablatową?
1. MATERIAŁ – kiedy weźmiemy do ręki baterię i będzie ona lekka jak piórko, lepiej od razu zrezygnujmy z tego modelu. Dobrze, by korpus baterii wykonany był z trwałego materiału, np. z mosiądzu o nie mniejszej zawartości miedzi niż 59% (oznaczenie to MO 59.59). To zapewni trwałość i wytrzymałość baterii. Bateria z mosiądzu jest zazwyczaj dość ciężka, co świadczy o jej solidnej konstrukcji. W przypadku głowic baterii nablatowych dobrym pomysłem jest zakup ceramicznych modeli, a unikanie plastikowych. Ceramiczna głowica zapewni bezproblemowe użytkowanie przez wiele lat. Tego typu głowice są szczelne i prawie niezniszczalne.
2. SPOSÓB OBSŁUGI – bateria musi być przede wszystkim wygodna w obsłudze. Jednym z najbardziej ekonomicznych i najwygodniejszych typów baterii ze względu na sposób obsługi jest model jednouchwytowy z mieszaczem. Jeden uchwyt pozwala na swobodną regulację temperatury wody i natężenia lejącego się strumienia. Według specjalistów bateria z mieszaczem pozwala zaoszczędzić nawet do 30% na rachunkach. Opcja dwuuchwytowa spotykana jest w umywalkach retro lub przy wannach. Takie rozwiązanie, mimo swoich walorów estetycznych nie jest ani praktyczne, ani ekonomiczne, a regulacja oddzielnych pokręteł wymaga wprawy i czasu.
3.PERLATOR – to specjalna nakładka przypominająca sitko, którą montuje się na końcu wlewki. Perlator napowietrza wodę, przez co strumień wydaje się silniejszy i bardziej obfity. Jest to jednak tylko skuteczna iluzja, pozwalająca zaoszczędzić wodę. Nowoczesne baterie nablatowe w większości wyposażone są w perlator. Do starszych modeli można dokupić go oddzielnie za niewielkie pieniądze. Perlator polecany jest głównie do umywalek. Odradza się montowania tego systemu w bateriach prysznicowych i wannowych – w tych przypadkach strumień powinien być duży i obfity.
Bateria stojąca nablatowa. Zalety i wady tego rozwiązania
Bateria stojąca nablatowa montowana jest bezpośrednio do blatu lub płyty, a nie jak w przypadku podobnej baterii sztorcowej – w specjalnym otworze w umywalce. Stojąca bateria ma wiele zalet, choć nie jest wolna od wad. Główną zaletą baterii nablatowych jest ich szykowny, elegancki wygląd. Najczęściej spotyka się takie rozwiązania w łazienkach nowoczesnych, pokojach kąpielowych w stylu glamour, inspirowanych ekskluzywnymi resortami SPA. Nic dziwnego, pięknej ceramicznej misie i lśniącej wolnostojącej baterii nie można odmówić klasy. Ogromną zaletą baterii nablatowej jest możliwość montażu z każdej strony misy, w przeciwieństwie do modeli ściennych lub umywalkowych. Wybór należy do nas: możemy umiejscowić baterię po lewej lub prawej stronie, za umywalką itd. Pamiętajmy tylko o zachowaniu odpowiedniej odległości między wylewem baterii a krawędzią misy. Powinna wynosić około 15 cm. Jeśli odległość będzie zbyt duża lub zbyt mała, utrudni nam to mycie rąk i może skutkować regularnym zachlapywaniem łazienki. Z tego względu baterie o dłuższych wlewkach, najlepiej w kształcie litery U sprawdzą się najlepiej.
Łazienki o niewielkich rozmiarach raczej nie będą mogły pozwolić sobie na zamontowanie baterii nablatowej ze względu na przestrzeń, która wymagana jest przez tego typu rozwiązanie. Bateria umieszczona na ścianie lub bezpośrednio w otworze w umywalce zajmie dużo mniej miejsca niż bateria mocowana w blacie. Oprócz tego modele stojące są droższe i wymagają zaplanowania całej instalacji z wyprzedzeniem, już na wstępnym etapie remontu lub projektowania łazienki. Blat, do którego przymocowana zostanie bateria, musi być wytrzymały, odporny na wodę i wilgoć, z którą będzie miał do czynienia dość często. Jednak mimo kilku wad, bateria stojąca nablatowa jest opcją praktyczną i wartą rozważenia.
Zainspiruj się! Oto najciekawsze umywalki i baterie łazienkowe
Autor: materiały prasowe Laveo
Bateria nablatowa Laveo - Raila
Autor: mat. prasowe Deante
Ceramiczna umywalka nablatowa z serii Gardenia marki Deante, bez otworu na baterię.
Autor: mat. pras. Ceramika Paradyż
Czarna bateria umywalkowa (ścienna) i kolorystycznie dopasowany zestaw prysznicowy. Warto zwrócić uwagę też na czarne ramy, które zapewniają większą spójność wystroju