Jak wyciszyć łazienkę? Sprawdzone i niedrogie sposoby na cichą łazienkę
Jak wyciszyć łazienkę, by zapewnić komfort sobie i pozostałym domownikom? Takie pytanie zadaje sobie mnóstwo osób, które dopiero urządzają łazienkę lub panują jej remont. Istnieją proste i niedrogie sposoby, które poprawią akustykę łazienki niezależnie od jej metrażu.
Spis treści
- Jak wyciszyć łazienkę? Izolacja akustyczna łazienki bez tajemnic
- Jak wyciszyć łazienkę? Proste i sprawdzone sposoby
Jak wyciszyć łazienkę? Izolacja akustyczna łazienki bez tajemnic
Sposobów na wyciszenie łazienki jest wiele. Niektóre są bardziej, inne mniej skuteczne. My skupimy się na materiałach i elementach wyposażenia łazienki, które poprawią nie tylko akustykę pomieszczenia, ale i komfort użytkowania. Dobrym pomysłem jest zaplanowanie wyciszania łazienki jeszcze zanim rozpoczniemy prace budowlane lub remontowe. Pozwoli nam to na dobranie najlepszych materiałów i sposobów izolacji do metrażu łazienki i naszych możliwości finansowych.
Jak wyciszyć łazienkę w bloku i w domu jednorodzinnym?
Zacznijmy od bardzo wczesnych prac budowlanych – montażu przewodów wodno-kanalizacyjnych, a więc rur. Tradycyjnie przewody wodno-kanalizacyjne umieszcza się po prostu w bruzdach ścian, a drgania rur przenoszą się na ścianę, generując hałas. By tego uniknąć, warto zdecydować się na system wodociągowy wykonany z rur wielowarstwowych. Rury wielowarstwowe zachowują zalety rur metalowych oraz tych wykonanych z tworzywa sztucznego, ale nie mają typowych dla tych materiałów wad.
Po drugie, by wyciszyć łazienkę, dobrze jest zastosować system ścianek instalacyjnych. Co to są ścianki instalacyjne? To dodatkowe ścianki murowane lub wykonane z płyt kartonowo-gipsowych, w których ukryte są przewody wodno-kanalizacyjne. Urządzenia sanitarne montowane są na specjalnych stelażach, niwelujących drgania i w efekcie – hałas.
Szukając odpowiedzi na pytanie jak wyciszyć łazienkę, na pewno natkniemy się na informacje o specjalnych ścianach z płyt gipsowo-włóknowych z wełną mineralną. Ściany gipsowo-włóknowe są bardziej odporne na wilgoć niż ściany kartonowo-gipsowe. Ponadto, ich powierzchnia doskonale sprawdza się do układania płytek ceramicznych. Takie ściany zapewnią dobrą izolację akustyczną w łazience przy niewielkim nakładzie kosztów.
Innym ciekawym sposobem na wyciszenie łazienki jest zastosowanie gumowej maty wygłuszającej. Mata wygłuszająca służy głównie do wygłuszania podłóg, ścian i stropów, wykonana jest z elastycznego materiału z gumy i specjalnej pianki. Często stosuje się ją pod płytki ceramiczne lub wylewki betonowe, dlatego warto pomyśleć o niej na początku remontu. Dużą ich zaletą jest odporność na pleśń, wilgoć i roztocza. W przypadku zalania mata nie wchłonie wody.
Jak wyciszyć łazienkę z głośną wentylacją?
Głośno pracująca wentylacja może być uciążliwa, dlatego zanim rozpoczniemy remont, warto zaplanować montaż cichego wentylatora. Przewody wentylatora można izolować wewnątrz i na zewnątrz wełną mineralną, ale trik ten uda się tylko w przypadku, gdy kanały wentylacyjne nie zostały jeszcze zawieszone.
MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:
- Jak wybrać drewno do łazienki? 5 gatunków drewna doskonałych do łazienek
- Tania łazienka: pomysły na tańsze ściany i podłogę. Wskazówki architekta wnętrz
- Jak wyciszyć mieszkanie? Sposoby na wyciszenie podłogi, drzwi, ścian, okien
- Wąska łazienka: jak poprawić proporcje łazienki? Porady architekta
Jak wyciszyć łazienkę? Proste i sprawdzone sposoby
Skutecznym sposobem na cichą łazienkę jest zamontowanie okna o dużej izolacyjności akustycznej. Kupując okno do łazienki, koniecznie zapytajmy sprzedawcy o współczynnik izolacyjności akustycznej wyrażany w dB. Im wyższy współczynnik, tym lepiej wygłuszone będzie pomieszczenie. Takie rozwiązanie sprawdzi się w szczególności w łazienkach położonych przy ruchliwych ulicach.
Innym elementem wystroju, który pomoże nam wyciszyć łazienkę, jest tapeta akustyczna. Specjalnie przystosowana tapeta pochłaniająca dźwięki cieszy się dużą popularnością wśród inwestorów, architektów i osób prywatnych, pragnących wyciszyć swoje mieszkanie. Tapeta akustyczna pozwala pozbyć się echa, pogłosu, amortyzując wysokie dźwięki. Ponadto, stanowi doskonałą izolację termiczną i nietuzinkową dekorację.
Efekt wyciszenia łazienki możemy uzyskać również przez dobór odpowiedniej „cichej” armatury. Na rynku dostępne są sedesy, wanny, brodziki, a nawet pralki, które generują mniej hałasu niż ich tradycyjne odpowiedniki. Kupując sedes, warto zwrócić uwagę, czy posiada on spłuczkę z popychaczem wyposażonym we wkładki amortyzujące.
Ponadto, nie bójmy się pytać producenta o parametry akustyczne spłuczek, ponieważ niektóre dostępne na rynku modele emitują dźwięki o wysokości 18 dB. Jak wytłumić drgania ścianek miski ustępowej? Możemy zrobić to za pomocą specjalnego zestawu izolacji akustycznej, składającego się z podkładki pod miskę i nakładek na śruby mocujące miskę do stelaża.
Jak jeszcze możemy wyciszyć łazienkę? Przez odpowiednie przygotowanie wanny i brodzika. Wanna koniecznie powinna zostać wyposażona w warstwę izolacyjną, która zniweluje odgłosy spadających kropel. Ponadto, pod nóżki lub spód wanny warto położyć miękkie podkładki, które zapobiegną przenoszeniu drgań wanny po podłodze. Ciche opróżnianie wody z wanny zapewni natomiast nowoczesny syfon.
Co zaś tyczy się pralki, jedyny sposób, by zmniejszyć hałas podczas jej pracy, a zwłaszcza wirowania jest albo zakup cichego modelu (na rynku spotkamy pralki emitujące hałas na poziomie 75 dB podczas wirowania) albo położenie pod pralkę maty wygłuszającej, która została wspomniana powyżej. Jeśli pralka nadmiernie hałasuje, może to również oznaczać, że jej bęben nie został odblokowany – ma to miejsce głównie w przypadku dopiero co zakupionych pralek.
Zobacz najlepiej urządzone łazienki:
Autor: serwis prasowy
DELIKATNIE WYRAFINOWANA Niewielką okrągłą wannę z kolekcji „Nouveau”, proj. Bernhardt & Vella, można zamontować przy ścianie bądź jako wolnostojącą (dekoracyjny i funkcjonalny detal można wykorzystać jako półkę lub umieścić tam baterię). Wykonana z solidnego i przyjemnego w dotyku LivingTecuⓇ, dostępna w kolorze białym matowym lub różowym. ex-t.com
Autor: serwis prasowy marki Defra
Autor: Magda Knappe/MKdezere
Nowoczesna łazienka z prysznicem.