Wygodna umywalka do łazienki. Jaką umywalkę wybrać?
Wygodna umywalka do łazienki powinna być dobrana do jej wielkości i potrzeb domowników. Przedstawiamy kilka prostych zasad, które rozwiążą twój dylemat, jaka umywalka do łazienki sprawdzi się najlepiej. Dowiedz się też, jaka umywalka będzie wygodna w małej łazience i kiedy zmieści się tam umywalka podwójna.
Autor: Jakub Pajewski
Kolor umywalki bezpośrednio powiązany jest ze stylem i aranżacją łazienki.
Spis treści
- Umywalka do łazienki: jak zaaranżować wygodne miejsce do mycia
- Wygodna umywalka do łazienki: ergonomia przy umywalce
- Jaka umywalka do łazienki: wszystko pod ręką
- Galerie zdjęć: wyposażenie łazienki
- Wideo poradnik: jak wybrać umywalkę
Wybierając wygodną umywalkę do łazienki, unikaj umywalek zbyt małych – z nich woda zawsze chlapie na podłogę. Kup największą, jaka zmieści się w twojej łazience, oczywiście proporcjonalną do miejsca, którym dysponujesz.
Sprawdź też: wybieramy baterie łazienkowe - poradnik >>>
Najwygodniejsze są umywalki do łazienki stawiane lub wpuszczane w szafkę (zyskujesz schowek) albo z własnym blatem, na który będziesz odkładała przybory toaletowe. W przestronnej łazience możesz pozwolić sobie na dwie umywalki. To luksus i przyjemność porannej toalety z najbliższą osobą.
Umywalka do łazienki: jak zaaranżować wygodne miejsce do mycia
Przy każdej z umywalek potrzebujesz schowków. Najpraktyczniejsze są szuflady o zróżnicowanej głębokości – od razu widzisz, gdzie co leży. Nie trzymaj zbyt wielu rzeczy na blacie umywalkowym i półce pod lustrem – taka wystawa nie wygląda elegancko. Zadbaj o dobre oświetlenie: jeden lub dwa kinkiety wystarczą. Jeśli malujesz się w łazience, przyda ci się powiększające lusterko na ruchomym wysięgniku (zwykle jest podświetlane). Gdy już zapewnisz sobie komfort w strefie toaletowej, pomyśl o dekoracjach – co nada jej indywidualny charakter? Powieś: grafiki, obrazki, formy przestrzenne, np. pompony czy zawieszki. Wazonik z kwiatkiem sprawdzi się zawsze.
Czytaj też: Sprytne rozwiązania do łazienki - nowoczesne umywalki zintegrowane z blatem>>
Wygodna umywalka do łazienki: ergonomia przy umywalce
Nie umieszczaj umywalki za blisko narożnika pomieszczenia, bo będziesz obijała sobie łokieć. Umywalki przeznaczone do narożnika mają przynajmniej z jednej strony przedłużony blat, który odsuwa misę od ściany. Górna krawędź wygodnej umywalki powinna znaleźć się 85-90 cm od podłogi. Jeśli planujesz postawić ją np. na komodzie, sprawdź, czy jej wysokość jest właściwa. Drugą umywalkę można zamontować w odległości 30 cm. Z przodu pozostaw wolną przestrzeń o wymiarach 100 x 70 cm.
Polecamy też: Mała łazienka w bloku - 15 pomysłowych aranżacji [GALERIA] >>
Jaka umywalka do łazienki: wszystko pod ręką
Osobie stojącej przy umywalce najłatwiej jest korzystać z urządzeń i schowków ulokowanych nie niżej niż 75 cm od podłogi i nie wyżej niż 150 cm. Oznacza to, że nie powinno się umieszczać wieszaków, półek, gniazd oraz włączników poniżej i powyżej tej wysokości. Wyjątkiem jest podumywalkowa szafka z szufladami, które nie stwarzają żadnych utrudnień, nawet jeśli są dość nisko. Oprócz szafek podblatowych możesz zastosować wiszące. Z lustrzanymi frontami i odpowiednim oświetleniem sprawdzą się jako schowek na kosmetyki i środki czystości. Ręczniki można trzymać na otwartych półkach – dla ozdoby.
Galerie zdjęć: wyposażenie łazienki
Zobacz modne wyposażenie łazienki - trendy oraz najlepsze i najładniejsze łazienki 2016 roku zaprojektowane przez polskich projektantów.
Autor: Mariusz Bykowski
Tonacja tej nowoczesnej łazienki oscyluje wokół czerni, bieli i drewna. Szafka pod umywalkę w tym wnętrzu jest niezwykla - skośna. Dzięki takiej formie pozwala ona zaoszczędzić trochę miejsca. Blat jest jasny, drewniany, zaś fronty białe i błyszczące. Kszałt umywalki dopasowano do formy szafki, co tworzy spójny obraz.
Autor: serwis praspwy marki Villeroy & Boch
Szeroka i głęboka umywalka nablatowa to rozwiązanie dla łazienki dla dwojga, w której nie ma sensu zastosowanie dwóch niezależnych umywalek. Jednolita i prosta forma szerokiej, prostokątnej umywalki nablatowej estetycznie wpisuje się w minimalistyczną aranżację łazienki.
Autor: Mariusz Bykowski
Salon kąpielowy na poddaszu – projekt Anna Fodemska.
Autor: Mariusz Bykowski
Łazienka w szarości i bieli. Na ścianach wykorzystano tynk strukturalny imitujący beton. Warto zwrócić uwagę, że kształt wanny i umywalki nablatowej jest zbliżony, co daje stylowy efekt.
Wideo poradnik: jak wybrać umywalkę
Zapytaliśmy eksperta jaką kupić umywalkę? Na co zwrócić uwagę przy jej wyborze, jaka umywalka będzie pasowała do naszej łazienki.