Bidet w łazience: po co bidet, jak używać bidetu?
Bidet to coraz popularniejszy w Polsce element wyposażenia łazienki. Po co bidet - czy naprawdę jest potrzebny? Jak używać bidetu? Podpowiadamy, jakie bidety są do wyboru i jak je montować w łazience.
Autor: Marcin Czechowicz
Bidet to praktyczny element wyposażenia łazienki. Bogata oferta bidetów pozwoli wybrać model idealnie pasujący do stylu łazienkowego wnętrza.
Spis treści
- Po co bidet i jak go używać?
- Z czego wykonuje się bidety?
- Bidet - rodzaje i wymiary
- Nowoczesne bidety: nie tylko białe wyposażenie łazienki
- Montaż bidetu
- Niezbędna bateria bidetowa
Bidet ma trochę z miski... Kształtem i wielkością przypomina miskę ustępową. Ze względu na funkcję umieszcza się go w jej pobliżu. Wybranie miski ustępowej i bidetu z jednej serii daje gwarancję, że ustawione obok siebie będą wyglądały ładnie. Obok miski ustępowej stojącej dobrze prezentuje się bidet stojący, a obok wiszącej – bidet wiszący. Takie rozwiązanie jest też wygodne ze względów montażowych.
Po co bidet i jak go używać?
Bidet to przydatne i praktyczne wyposażenie łazienki czy toalety. Warto go uwzględnić podczas urządzania tych pomieszczeń. Bidet przypomina wyglądem oraz wielkością miskę ustępową. Służy do szybkiego podmywania miejsc intymnych po skorzystaniu z toalety. Jak używać bidetu? Mozna z niego skorzystać, siadając na niego przodem lub tyłem. Takie rozwiązanie cenią osoby, dla których ważna jest higiena. Ze względu na pełnioną funkcję bidet montuje się w pobliżu sedesu.
Podczas urządzania łazienki warto wybrać sedes i bidet z jednej kolekcji, wtedy mamy gwarancję, że ustawione obok siebie będą do siebie pasowały. Bidety montuje się podobnie jak miski ustępowe, a więc bidety stojące przytwierdza się do podłoża śrubami, wiszące – zawiesza na stelażu montażowym zamocowanym do ściany i obudowanym płytą g-k oraz płytkami ceramicznymi. Ale podłączenia wody i kanalizacji są podobne do tych w umywalce.
Z czego wykonuje się bidety?
Bidety wykonuje się z różnego rodzaju ceramiki. Może to być ceramika nieszkliwiona lub szkliwiona (bardziej odporna na uszkodzenia). Bidety to zazwyczaj ceramika (porcelana) sanitarna, gdyż ten materiał spełnia wymagania wytrzymałościowe, jest też odporny na nagłe zmiany temperatury (ciepła/zimna woda), kwasy oraz zasady. Nie zmienia poza tym barwy i zachowuje odporność na zarysowanie szkliwa, czyli jego powierzchniowe pękanie. Producenci oferują ceramikę różnej jakości i od niej zależy w głównej mierze cena. Najtańsze są bidety z fajansu, znacznie od nich droższe – z porcelany. Powierzchnie ceramiki mogą być polerowane bądź matowe. Bidety mogą być też pokryte specjalnymi powłokami, które zapobiegają powstawaniu osadów i ułatwiają utrzymanie ceramiki w czystości.
Sprawdź koniecznie: Jak urządzić toaletę? WC na tip-top>>
Bidet - rodzaje i wymiary
Jeśli łazienka lub osobna toaleta są odpowiednio duże, warto zamontować bidet, który na pewno się przyda. Tak jak i miski WC, bidety dzielą się na wiszące oraz na stojące. Są też bardzo podobne do misek WC, gdy mowa o wymiarach, zwłaszcza że można je kupić w „komplecie”, czyli z tej samej linii stylistycznej. Najczęściej wielkości bidetów wynoszą: ok. 40 cm szerokość i do 65 cm długość. Dodatkowo bidety wyposażone są w baterię. Dlatego mówimy o metrażu pomieszczenia, gdyż najlepiej jest, by bidet, co zrozumiałe, stał obok miski.
Nowoczesne bidety: nie tylko białe wyposażenie łazienki
Najpopularniejsze są bidety białe. Można też kupić urządzenia w innych kolorach: pastelowych (beżowym, seledynowym, błękitnym) i bardziej zdecydowanych (zielonym czy granatowym). Zwykle ceramiki w innym kolorze niż biały nie można kupić od ręki – trzeba złożyć zamówienie i poczekać na sprowadzenie wybranego modelu. Biel w ceramice różnych producentów może mieć inny odcień, warto więc wyposażyć łazienkę u jednego producenta.
Bidety, podobnie jak wszystkie urządzenia związane z wyposażeniem łazienki, podlegają modzie oraz różnym stylom. Obok klasycznie białych bidetów sporo jest kolorowych, a nawet we wzory czy zdobionych kryształami (oczywiście wiąże się to z ceną). Można więc kupić bidet nowoczesny – o prostym kształcie albo o wyoblonych krawędziach, ale też bidet w stylu retro.
Zobacz też: Mała umywalka do WC. Praktyczne rady i inspiracje>>
Montaż bidetu
Bidety montuje się podobnie jak miski ustępowe – stojące przytwierdza się do podłoża za pomocą śrub, bidety wiszące – zawiesza na stelażu montażowym zamocowanym do ściany i obudowanym płytą gipsowo-kartonową oraz płytkami ceramicznymi.
Miska bidetowa ma podobne wymiary jak ustępowa, czyli mniej więcej 40 cm szerokości i 60 cm głębokości. Bidet może być zawieszony na ścianie lub na stelażu, przy czym górna krawędź bidetu i ustępu powinna być na tym samym poziomie, który wynosi zazwyczaj mniej więcej 42 cm. Ze względu na wygodę użytkowania bidet i sedes powinny być umieszczone obok lub naprzeciwko siebie. Trzeba pamiętać o tym, że bidet jest przystosowany do siadania na nim zarówno przodem, jak i tyłem, dlatego po obu jego stronach jest potrzebna minimum 20-centymetrowa przestrzeń dla nóg. Pole manewrowe przed bidetem powinno wynosić około 70 cm. Jeśli bidet jest naprzeciwko sedesu, ich pole manewrowe może być wspólne – wystarczy wtedy 60 cm.
Bidety montuje się zatem najczęściej w sąsiedztwie sedesu, w odległości minimum 20 cm. Przy czym przed bidetem powinno być minimum 60 cm wolnego miejsca, by móc wygodnie z niego korzystać. Najprostszym systemem przytwierdzania modeli bidetów stojących jest wkręt, przechodzący przez otwór w ceramice. Niektóre bidety mogą być mocowane za pomocą krytego systemu, który ułatwia utrzymanie ich w czystości. Plastikowa płaska zaślepka w kolorze ceramiki, przykrywająca część zewnętrzną, sprawia, że miejsca zamocowania można w ogóle nie zauważyć. Wiszące zaś się mocuje na specjalnych do tego stelażach. W zasięgu ręki osoby korzystającej z bidetu powinny się też znaleźć mydło i ręcznik.
Stelaże instalacyjne do bidetów wiszących mają w swojej ofercie różne firmy, także te, które produkują ceramikę sanitarną, w tym bidety. Możemy wybrać stelaż do zabudowy lekkiej (używa się do niego płyty gipsowo-kartonowej) lub ciężkiej - obudowuje się go cegłami, powstałą ściankę wykończa zwykle tym samym materiałem co resztę pomieszczenia. Najczęściej mają w komplecie zestawy montażowe. Występują też w różnych rozmiarach albo umożliwiają regulację wysokości miski. Dzięki temu można też je stawiać na przykład w narożnikach (tylko do zabudowy lekkiej) czy pod oknem.
Przeczytaj też: Montaż umywalki - podstawowe zasady, jak zamontować umywalkę wiszącą, podblatową, z szafką>>
Niezbędna bateria bidetowa
Do bidetu trzeba dokupić oczywiście baterię bidetową. Zwykle są to modele baterii bidetowych sztorcowe, które montuje się w otworze zrobionym w bidecie. Jednak są też modele trójotworowe, a także baterie bidetowe przystosowane do montażu w ścianie. Tak jak w umywalkach w niektórych bidetach do zamykania odpływu stosuje się korki automatyczne. Dźwigienka do zamykania i otwierania odpływu znajduje się najczęściej przy baterii bidetowej. Zabezpieczeniem przed zalaniem łazienki jest zintegrowany przelew. Gdy w bidecie zgromadzi się tyle wody, że sięgnie krawędzi przelewu, odpłynie ona do kanalizacji. Ciekawym rozwiązaniem jest zastąpienie ceramicznego przelewu oddzielnie montowanymi plastikowymi rurami, które tworzą z bidetem rodzaj naczyń połączonych - bidet nie ma wtedy otworu przelewowego.
Warto dodać, że baterie bidetowe, jak wszystkie inne modele baterii łazienkowych czy kuchennych, oszczędzają wodę i spełniają wymogi najmodniejszego wzornictwa. Mogą być baterie bidetowe ścienne albo stojące na rancie urządzenia. Od umywalkowych różnią się ruchomą kocówką wylewki (z perlatorem), która ułatwia zarówno mycie, jak i utrzymanie urządzenia w czystości. Baterie do bidetu mogą być dwuuchwytowe (oddzielny uchwyt do zimnej i ciepłej wody). Najbardziej popularne są jednak jednouchwytowe, łatwiejsze w użyciu. Do bidetu można też kupić baterię termostatyczną utrzymującą stałą, nastawioną przez użytkownika temperaturę wypływającej wody, niezależnie od temperatury wody zasilającej. Najnowocześniejsze baterie – elektroniczne – włączają się i wyłączają bez ingerencji użytkownika. Większość baterii jest jednootworowa, ale są też trzyotworowe – wylewka w jednym, pokrętła w dwóch pozostałych otworach. Podczas zakupu bidetu zwróćmy uwagę na liczbę otworów i do tego dopasujmy baterię.
Bardzo często w łazienkach instaluje się baterię bidetową lub zwykłą baterię z rączką typu bidetta, która umożliwi dbanie o higienę osobistą w czasie korzystania z sedesu. Warto zwrócić uwagę na długość wężyków tzw. przyłączeniowych, a także na możliwość kupna (komplecie) z baterią do bidetu zestawu odpływowego oraz automatycznego korka. I jeszcze jeden ważny element, czyli syfon dobiera się go do rodzaju bidetu oraz baterii, czasami bywa w komplecie
Polecamy też: Mała łazienka w bloku - 15 projektów>>