Jakie drewno nadaje się do łazienki? Jak należy je impregnować? Drewno w łazience: najlepsze aranżacje

2023-04-21 12:46

Drewno w łazience to rozwiązanie, które wymaga przemyślanego podejścia. Choć jest materiałem szlachetnym i ekologicznym, w wilgotnym środowisku łazienki może sprawiać trudności, jeśli nie zostanie odpowiednio zabezpieczone. Wybór odpowiedniego gatunku drewna, jego odpowiednia impregnacja i pielęgnacja to klucz do sukcesu. Jakie drewno sprawdzi się w łazience? I jak dbać o nie, by cieszyć się jego urodą przez lata?

Spis treści

  1. Czy drewno w łazience to dobry pomysł?
  2. Jakie drewno do łazienki?
  3. Jak zabezpieczyć drewno w łazience?
  4. Drewno w łazience: przykładowe aranżacje
  5. Drewno w łazience. Zdjęcia

Czy drewno w łazience to dobry pomysł?

Drewno to materiał ponadczasowy, naturalny i ekologiczny, o dużej wartości estetycznej, łatwo poddaje się obróbce. Jednak jest też materiałem higroskopijnym – ma naturalną skłonność do pobierania i oddawania wilgoci. Wahania wilgotności powodują pęcznienie i skurcz drewna.

Choć łazienka jest pomieszczeniem charakteryzującym się dużymi zmianami zarówno temperatury, jak i wilgotności, nie wyklucza to jednak zastosowania w niej drewna. Czy to w postaci mebli, wanny, umywalki, wykończenia ścian czy podłogi (dla sceptyków bogactwo produktów drewno imitujących).

Jakie drewno do łazienki?

Tylko drewno odporne na wilgoć (o niskim współczynniku kurczliwości), twarde i stabilne pozwoli nam długo się cieszyć jego urodą i nie nastręczy nam zbyt wiele pracy. Takie właściwości mają przede wszystkim gatunki drewna egzotycznego. Odpowiednio zabezpieczone  dobrze wytrzyma nawet trudne warunki w kabinie prysznicowej. 

Drewno z naszej strefy klimatycznej też sprawdza się w łazienkach. Jest to drewno, które można stosować jako zewnętrzne okładziny ścian budynków czy posadzki na tarasach. 

Podstawą jest wybór odpowiedniego gatunku – nie tylko twardego, czyli odpornego na uszkodzenia mechaniczne, ale także o niskim współczynniku skurczu (im niższy, tym drewno bardziej odporne na odkształcenia) stabilnego, ale i zawierającego duże ilości naturalnych olejków, żywic i garbników, co czyni je bardziej odpornymi.

Najlepsze drewno do łazienki:

  • dąb
  • jesion
  • modrzew
  • tek
  • iroko
  • merbau
  • doussie
  • padouk
  • jatoba
  • lapacho

Warto też wybrać producenta, który podchodzi do surowca z należytym szacunkiem, zwraca uwagę na zachowanie trwałości ekosystemu i ochronę przyrody, dba o to, by drewno pochodziło z lasów zarządzanych w sposób zrównoważony, w których gospodarka leśna jest prowadzona z uwzględnieniem regulacji prawnych, krajowych i międzynarodowych, oraz z poszanowaniem środowiska naturalnego – pomogą w tym przyznane certyfikaty w systemach PEFC czy FSC.

Jak zabezpieczyć drewno w łazience?

Koniecznie trzeba zadbać o odpowiednie zabezpieczenie drewna, nie tylko przeciwwilgociowo, ale także impregnatem chroniącym przed grzybami domowymi, pleśnią czy sinizną.

Najlepsze są oleje, bo nie tworzą twardej powłoki, tylko wnikają głęboko w deskę. Ponadto podkreślają naturalny wygląd drewna. Olejowanie trzeba powtarzać w zależności od stopnia użytkowania, nawet co kilka miesięcy.

Szczeliny pomiędzy poszczególnymi deskami powinny być wypełnione specjalnymi uszczelniającymi substancjami lub gumkami – jak na okręcie.

Co ciekawe, w przypadku podłogi znaczenie może mieć również wzór – cegiełka jest bardziej podatna na zmiany pod wpływem wahań wilgotności niż jodełka.

Drewno w łazience: przykładowe aranżacje

Drewno, które stosujemy w łazience, może mieć różne odcienie w zależności od gatunku i od obróbki jakiej zostało poddane, dlatego nie narzuca nam jednego konkretnego stylu. To, jakie drewno zastosujemy, zależy tylko od nas i od efektu jaki chcemy osiągnąć.

Ciepły odcień drewna idealnie ociepli błysk czerni i chłód bieli. Chłodniejszy odcień drewna, taki jak orzech amerykański z kolei bardzo ładnie podkreśli szarość ceramiki czy kamienia.

Łącząc drewno w łazience z gładką białą ceramiką, możemy stworzyć łazienkę bardzo spokojną, pozwalającą się zrelaksować – łazienkę w stylu Zen. Stosując płytki również białe, ale w mniejszym formacie i ze stylowymi dekorami czy tapetami, stworzymy łazienkę retro.

Zestawiając drewno z szarością czy czernią w postaci wielkoformatowych płytek ceramicznych lub z kamienia stworzymy łazienkę na wskroś nowoczesną.

Ale dzięki zastosowaniu drewna nie będzie ona zimna i sterylna, lecz ciepła i przyjazna. Drewno w łazience możemy stosować na posadzce, jako blaty pod umywalki, okładziny wanny i całych ścian. Bardzo efektowną ozdobą łazienki są wnęki wyłożone drewnem.

Drewniana okładzina ściany w stylu angielskim, w głębokim ciemnym kolorze, efektownie podkreśla nieregularny kształt marmurowej wanny wspartej na żelaznym statywie („Kora”, Kreoo). Klasyczna jodełka na podłodze ociepla aranżację.

Drewno w łazience
Autor: serwis prasowy kreoo.com

Fornirowany, olejowany, a dzięki temu odporny na wodę blat podtrzymuje umywalkę „Gessati”, proj. Gumdesign, Antonio Lupi, która powstała przez sklejenie kolorową żywicą dwucentymetrowych płatów marmuru Carrara. mood-design.pl

Drewno w łazience
Autor: serwis prasowy antoniolupi.it

Z połączenia materiałów powstała luksusowa wanna „George” marki Falper. Wykonana jest z kompozytu Ceramilux, ale do jej obudowania wykorzystano drewno i ozdobiono miedzianymi profilami.

Drewno w łazience
Autor: serwis prasowy falper.it
Jakub Wiśniewski, architekt, współwłaściciel pracowni JMW Architekci, jmwarchitekci.pl
Jakub Wiśniewski, architekt, współwłaściciel pracowni JMW Architekci, jmwarchitekci.pl

Drewno to piękny, naturalny materiał. Zapewnia przytulną atmosferę i idealnie komponuje się lub – zależnie od estetyki – kontrastuje z innymi materiałami wykończeniowymi. Dodaje charakteru i elegancji.

Drewno to okładzina posadzek, wybranych ścian w formie fornirowanych płaszczyzn czy mebli projektowanych pod konkretne potrzeby. Często łączymy drewno z takimi materiałami jak kamień, spiek czy szkło.

Istotnym czynnikiem jest dobór odpowiednich dodatków oraz właściwego oświetlenia, które wydobywa i podkreśla usłojenie i fakturę drewna. Umiejętne operowanie tym naturalnym materiałem daje interesujące efekty estetyczne, zarówno we wnętrzach nowoczesnych, jak i stylizowanych.

Do pomieszczeń mokrych warto wybrać gatunki odporne na częste zmiany wilgoci i temperatury, o niskim współczynniku skurczu – klasyczny dąb czy egzotyczne merbau lub iroko.

Podłogi drewniane wymagają elastycznej fugi i odpowiedniego kleju oraz właściwej impregnacji preparatami na bazie olejów naturalnych, oczywiście z certyfikacją eko.

Wanna „Karolina” firmy Aquatica została wykonana z naturalnego drewna, na zdjęciu z orzecha amerykańskiego w naturalnym wybarwieniu, które zostało odpowiednio zabezpieczone.

Widoczne słoje, ciepły odcień drewna, prosta, zmysłowa forma zachęcają do relaksu, także we dwoje.

Drewno w łazience
Autor: serwis prasowy aquaticausa.com

Umywalka „Arc” z marmuru Pietra Grey została osadzona w blacie podwieszonej szafki podumywalkowej z szufladą. Mebel z kolekcji „Grate”, proj. Norm Architects, Inbani, w całości wykonany jest z naturalnego dębu dzikiego.

Drewno w łazience
Autor: serwis prasowy inbani.com

Podwieszaną szafkę umywalkową z kolekcji „Frieze”, proj. Marcante-Testa, z głęboką, lekko domykającą się szufladą wykonano z litego drewna orzechowego w naturalnym kolorze. Obok stoi minimalistyczna ławka „Panchina” z litego drewna dębowego, proj. Luis A. Arrivillaga.

Drewno w łazience
Autor: serwis prasowy ex-t.com
Drewno w łazience
Autor: serwis prasowy marki Omnires

Drewno w łazience. Zdjęcia

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Aranżacja domu z drewnem w tle. Drewno we wnętrzu: inspiracje

#MuratorOgroduje: Jak prawidłowo zaimpregnować drewno?
Materiał sponsorowany
Materiał sponsorowany