Kabina prysznicowa typu walk-in – czy warto się na nią zdecydować? Poznaj jej wady i zalety oraz sprawdź, jak ją stylowo zaaranżować

2025-02-11 13:36

Kabiny prysznicowe typu walk-in są od kilku lat bardzo modne. To rozwiązanie ma jednak zarówno gorących zwolenników, jaki zagorzałych przeciwników. Wyjaśniamy, dlaczego tak się dzieje. Na pewno warto się przyjrzeć tej propozycji, zanim podejmiesz decyzję na TAK albo na NIE. Poznaj wady i zalety kabiny typu walk-in oraz zobacz, czy nadaje się do łazienki urządzonej w twoim ulubionym stylu.

Spis treści

  1. Co to jest kabina prysznicowa walk-in?
  2. Czy prysznic typu walk-in jest praktyczny? Najważniejsze wady kabiny walk-in
  3. Zalety kabiny prysznicowej walk-in
  4. Jaką ściankę wybrać do prysznica typu walk-in?
  5. Jaka ścianka prysznicowa walk-in jest najlepsza?

Co to jest kabina prysznicowa walk-in?

Kabina prysznicowa walk-in to nowoczesne rozwiązanie bez drzwi i zasłon, które trzeba by otwierać i odsuwać, wchodząc do strefy prysznica. Miejsce kąpieli jest otwarte. Jeśli znajduje się ono przy ścianie czy w narożniku może być ograniczone z jednej lub dwóch stron szklanymi ściankami. Zwykle montuje się w niej odpływ linowy, ale można też wybrać tradycyjną „kratkę” czy inny odpływ punktowy ulokowany pod deszczownią.

Szczególną formą kabiny otwartej jest strefa prysznica zrobiona we wnęce. Podobnie rzecz się ma w przypadku otwartej kabiny, którą ogranicza ścianka w połowie murowana (część dolna) i w połowie szklana (część górna).

Głównym założeniem tego projektu jest pozbawienie strefy prysznica barier, więc za klasyczne rozwiązanie uważa się miejsce kąpieli, na które wchodzi się „z poziomu podłogi”, czyli bez brodzika i progów. Spotyka się jednak kabiny osadzone na brodzikach, zwykle ultracienkich, ale niekoniecznie, albo z wyłożonym kafelkami progiem podkreślającymi strefę prysznicową.

Warto też wiedzieć, że choć najczęściej spotyka się tego typu strefy prysznicowe na planie prostokąta czy kwadratu, to jest też możliwość zaprojektowania bardziej nietypowej formy, np. na planie trapezu czy trójkąta.

Warto wiedzieć: walk-in w języku angielskim oznacza zwykle spotkanie czy przyjście gdzieś bez wcześniejszego planowania lub rezerwacji, ale interpretacja tej frazy zależy również od kontekstu wypowiedzi. Odpowiednikiem polskim tego wyrażenia może być z marszu, czyli: natychmiast, bez wcześniejszego przygotowania, od razu. Można więc przyjąć, że nazwa kabiny walk-in wzięła się stąd, że wchodzimy do niej od razu, bez konieczności wykonywania dodatkowych czynności (otwierania czy przesuwania drzwi, odsuwania zasłon itd.).

Czy prysznic typu walk-in jest praktyczny? Najważniejsze wady kabiny walk-in

Jak każde rozwiązanie, otwarta strefa prysznica ma swoje wady i zalety. Jeżeli strefa prysznica walk-in zostanie prawidłowo zaprojektowana i wykonana oraz zostaną użyte odpowiednie materiały i wyposażenie, większość wad tego rozwiązania można uniknąć. Poniżej najważniejsze wady kabiny walk-in:

  • Decyzja o wyborze kabiny walk-in powinna zapaść na etapie projektowania łazienki albo jej remontu. Wynika to z konieczności wyprofilowania posadzki w przypadku klasycznego rozwiązania bez brodzika, zarówno przy wyborze odpływu punktowego (rzadziej stosowany), jak i liniowego z brodzikiem podpłytkowym (płytą odprowadzającą wodę zintegrowaną z odpływem) czy zwykłego odpływu liniowego (trzeba we własnym zakresie wykonać powierzchnię odprowadzania wody). Każde z tych rozwiązań wymaga specjalnego przygotowania posadzki(głębokość, kąt nachylenia itp.) oraz montażu. Jeżeli decydujemy się nawet na ultracienki brodzik, także lepiej podjąć decyzję na wczesnym etapie urządzania łazienki. Warto też upewnić się u fachowca, czy w danej łazience nie będzie trudności generujących dodatkowe koszty z montażem takiej kabiny. 
  • Problemy z odpływem liniowym. Odpływ ten powinien być bardzo precyzyjnie dobrany pod względem przepustowości i idealnie zamontowany, by woda spływała we właściwym tempie a sam odpływ się nie zapychał. Oczywiście, regularna czyszczenie pozwala ograniczyć ryzyko nadmiernego jego zapychania.
  • Niższa temperatura w strefie kąpieli. Otwarta strefa prysznica nie daje takiego komfortu, jak zamknięta kabina, w której po puszczeniu ciepłej wody natychmiast robi się przyjemnie. Rozwiązaniem może być np. zamontowanie bardziej wydajnego lub dodatkowego grzejnika w łazience i podkręcanie termostatu przed planowaną kąpielą.
  • Zwiększenie wilgotności powietrza w łazience. Para wodna i drobinki wody bez przeszkód przedostają się poza strefę prysznica i osiadają na powierzchniach ścian, mebli i luster, a gdy będą one chłodniejsze, zaczną się skraplać oraz sprzyjać rozwojowi grzybów. (W pełnych kabinach prysznicowych, nawet tych bez sufitu, to zjawisko występuje w znacznie mniejszym zakresie, o ile pamiętamy, by po wzięciu prysznica, zamknąć za sobą drzwi kabiny, co bardzo ogranicza migrację wilgoci). Konieczne jest więc zaprojektowanie wydolnego systemu wentylacyjnego i trzeba pamiętać o wietrzeniu łazienki po prysznicu.
  • Nadmierne rozpryskiwanie się wody. Wszystko zależy od wielkości strefy prysznica, ulokowania deszczowni, kąta nachylenia posadzki, szerokości ścianki osłaniającej itp. Jeśli strefa prysznica z kabiną walk-in została przemyślana, zaprojektowana według wszelkich reguł sztuki, ten problem może w ogóle nie zaistnieć. Trzeba się jednak liczyć z tym, że mimo wszystko kropelki wody mogą znaleźć się poza wyznaczoną strefą.

Zalety kabiny prysznicowej walk-in

Poznaliśmy już wady tego rozwiązania i środki im zaradcze, a teraz czas na przyjemniejszą część, czyli – zalety otwartej strefy prysznicowej. Jest ich bardzo wiele, a oto najważniejsze plusy:

  • Brak barier fizycznych – otwarta kabina to ogromny komfort dla użytkownika. Brak drzwi i progów (tak jest w większości projektów) doceniają zwłaszcza rodzice małych dzieci oraz osoby starsze i niepełnosprawne. Przy odpowiedniej wielkości miejsca kąpielowego można nawet wjechać pod deszczownię wózkiem inwalidzkim.
  • Łatwe utrzymanie czystości – ograniczenie ścianek i prowadnic czy profili do minimum oraz  brak zawiasów, rolek itp. sprawia, że czyszczenie strefy prysznica zajmuje mniej czasu i jest prostsze (nie trzeba poświęcać czasu i energii na czyszczenie trudno dostępnych miejsc).
  • Wytrzymałość i trwałość – proste konstrukcje, szczególnie bez ruchomych elementów, są trwalsze od skomplikowanych.
  • Uniwersalność – kabiny walk-in można z stosować zarówno w małych łazienkach, jak i dużych. W przypadku tych pierwszych docenia się fakt, że doskonale powiększają wizualnie przestrzeń. Jeśli są obawy o stronę praktyczną, warto poprosić o pomoc fachowca, który najlepiej oceni ryzyko związane z rozpryskiwaniem się wody poza wyznaczone miejsce.
  • Optyczne powiększenie łazienki – dyskretny sposób montażu, przezroczysta szyba, brak „nadprogramowych” struktur sprawiają, że wnętrze wydaje się być większe i bardziej widne niż w rzeczywistości.
  • Wysoki poziom estetyczny – prysznic walk-in to ascetyczne rozwiązanie, eleganckie i nie narzucające swojej obecności we wnętrzu. Wbrew pozorom jednak wcale nie jest zarezerwowane dla łazienek minimalistycznych, industrialnych czy loftowych – kabinę walk-in można zastosować w łazience w każdym stylu, nawet takiej bardzo retro!

Jaką ściankę wybrać do prysznica typu walk-in?

Kluczowy dla wyglądu łazienki jest wybór określonego modelu szklanej ścianki prysznicowej.

  • Najbardziej minimalistyczne rozwiązanie to gładka ścianka osadzona w dyskretnych profilach. Brak ozdobników sprawi, że będzie ono pasowało do łazienki w każdym stylu, bo nie narzuca swojej obecności.
  • Prosta, przezroczysta ścianka ujęta w metalowe ramy jest już bardziej widoczna, ale także można ją ograć na wiele sposobów.
  • Często spotykane są ścianki typu kratownica. Te najczęściej są wybierane do łazienek industrialnych, loftowych, nowoczesnych. Prawda jest jest jednak taka, że to bardziej pozostałe elementy wystroju będą decydować o charakterze wnętrza.
  • Warto wiedzieć, że profile nie muszą być czarne, choć te spotyka się najczęściej. Do wyboru są także w kolorze srebra, miedzi, mosiądzu i złota. Sposób wykończenia także jest różny od matowego, przez satynowy po błyszczący.
  • Ścianka może też być nie tylko prostokątna, ale także wyprofilowana w górnej części na półokrągło, a obok przezroczystych są produkowane ze szkła barwionego, półprzejrzystego albo ozdobione nadrukami itp.

Jaka ścianka prysznicowa walk-in jest najlepsza?

Decydując się na prysznic typu walk-in, będziemy potrzebować fachowca, który odpowiednio przygotuje strefę kąpieli, uwzględniając nachylenie posadzki, rodzaj odpływu, sposób montażu baterii i ścianki czy ścianek. Warto pamiętać też, że nie tylko wygląd ścianki ma znaczenie. Ścianka powinna być solidna i trwała. Można wybrać tę z tworzywa sztucznego – jest to rozwiązanie obniżające koszt urządzenia łazienki (przy właściwym użytkowaniu przetrwa też sporo lat). Za najlepsze jednak uznaje się ścianki ze szkła hartowanego wysokiej jakości, bo te są trwałe, odporne na uszkodzenia i zapewniają bezpieczeństwo w razie stłuczenia się.

Warto wybrać wysokiej klasy ściankę, która będzie pokryta dodatkową warstwą ułatwiającą spływanie wody i ograniczającą osadzanie się kamienia. W przeciwieństwie do zwykłej, utrzymanie jej w czystości będzie znacznie łatwiejszym i mniej czasochłonnym zadaniem.