Kinkiety łazienkowe. Jak wybrać praktyczne i ładne kinkiety do łazienki?
Kinkiety łazienkowe nieco różnią się od tych, które zamontujemy w przedpokoju lub sypialni. Na pewno muszą być funkcjonalne, odporne na wilgoć, dawać mocne światło i wpasować się w aranżację łazienki. Jak wybrać kinkiety do łazienki, które będą nie tylko ładne, lecz także praktyczne? Czym różnią się od siebie kinkiety klasyczne i nowoczesne? Wszystkie informacje znajdziesz w naszym poradniku!
Spis treści
- Kinkiety łazienkowe nowoczesne i klasyczne – czym się różnią?
- Kinkiet łazienkowy nad lustro – oprawy w różnych stylach
- Kinkiety łazienkowe nad lustro – jak je rozmieścić, by spełniały swoją funkcję?
- Kinkiety łazienkowe LED – energooszczędność i bezpieczeństwo
- Kinkiety łazienkowe a oświetlenie górne
Kinkiety łazienkowe nowoczesne i klasyczne – czym się różnią?
Pod względem funkcjonalności kinkiet łazienkowy klasyczny, czyli najczęściej w stylu retro, będzie działał tak samo jak kinkiet nowoczesny. Różnice znajdziemy w designie. Kinkiety łazienkowe retro bardzo często mają abażury – szklane lub wykonane z tworzywa sztucznego. Żarówka może być skierowana w dół lub do góry, choć warto pamiętać, że kinkiety retro mogą nie być zbyt funkcjonalne, jeżeli planujemy je powiesić nad lustrem. Tu potrzebne są bardziej nowoczesne rozwiązania, które nie będą nas razić w oczy i odpowiednio oświetlą twarz. Dodajmy jednak, że nowoczesne kinkiety potrafią przybierać przeróżne, czasem nietypowe kształty – niektóre pełnią głównie funkcję dekoracyjną.
Kinkiet łazienkowy nad lustro – oprawy w różnych stylach
Kinkiet do łazienki, zwłaszcza jeżeli będziemy montować go nad lustrem, nie powinien mieć ozdobnego, szklanego abażura – takie rozwiązanie lepiej sprawdzi się w innych pomieszczeniach. Do łazienki najlepiej wybrać małe kinkiety, których oprawy są wykonane z tworzywa sztucznego lub stali nierdzewnej. Jeżeli wolimy szklane kinkiety, wybór również jest spory. Zwróćmy jednak uwagę na to, by kinkiet nad lustro do łazienki był minimalistyczny i nie zajmował dużo miejsca. Dzięki temu będzie pasował do najpopularniejszych stylów: klasycznego, skandynawskiego, nowoczesnego.
Wśród rodzajów opraw znajdziemy kinkiety regulowane z wysięgnikiem (możemy je ustawiać w dowolny sposób), minimalistyczne oparte na prostych bryłach, kinkiety loftowe (w stylu industrialnym, a więc inspirowane oświetleniem przemysłowym), a nawet kinkiety kryształowe. Do łazienki należy wybrać modele o odpowiedniej klasie szczelności, tak by nie zaszkodziła im wilgoć: Klasy szczelności IP. Co to jest IP lampy? >>
Jakie są najnowszy trendy? Przede wszystkim dużą popularnością cieszą się czarne kinkiety do łazienki, które ciekawie komponują się z równie modnymi czarnymi bateriami i elementami konstrukcyjnymi w tym kolorze (np. rama kabiny prysznicowej). Raczej dominuje oświetlenie łazienkowe minimalistyczne bądź industrialne. To płytki łazienkowe czy kolory oraz formy armatury mają przyciągać wzrok.
.. Dobra lampa do makijażu, czyli jaka? >>>
Autor: mat. prasowe Activejet
Symetrycznie rozmieszczone kinkiety Xenia perfekcyjnie oświetlają strefę umywalki. A co ważne, spójnie wpisują się w nowoczesny wystrój
Kinkiety łazienkowe nad lustro – jak je rozmieścić, by spełniały swoją funkcję?
Minimalistyczne kinkiety do łazienki możemy zawiesić tuż nad lustrem. Ich rozproszone, ale równocześnie mocne światło nie będzie raziło nas w oczy. Pamiętajmy jednak, by zaplanować wcześniej wieszanie lustra, tak by światło się w nim nie odbijało.
Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie kinkietów po bokach lustra, dzięki czemu twarz będzie właściwie oświetlona i nie powstaną cienie. Pamiętajmy o odpowiednim doborze mocy żarówki – 60 W powinno w zupełności wystarczyć.
Na rynku znajdziemy również lustra z oświetleniem od razu w nie wmontowanym. To rozwiązanie rzadko się sprawdza, bo trudno dobrze oświetlić twarz w taki sposób.
Kinkiety łazienkowe LED – energooszczędność i bezpieczeństwo
LED-y to rozwiązanie, które w łazience sprawdza się doskonale. Wybierając LED-owe kinkiety, również możemy dobrać barwę światła, a dodatkowo zyskujemy pewność, że ich moc będzie odpowiednia, by dobrze oświetlić twarz i okolice lustra. Żarówki LED zużywają niewiele prądu (średnio ok. 320 W dziennie, podczas gdy żarówki tradycyjne w tym czasie ok. 2400 W), co pozwoli w skali roku oszczędzić nawet kilkaset złotych.
Dobierając kinkiet do łazienki nad lustro, koniecznie sprawdźmy, czy jego klasa szczelności IP jest odpowiednia. Najlepiej sprawdzi się IP 44, dzięki czemu lampa jest odporna na krople wody padające pod dowolnym kątem.
Kinkiety łazienkowe a oświetlenie górne
Przy projektowaniu nowoczesnych łazienek zachowanie jedności stylu to sprawa oczywista. Jeżeli na oświetlenie górne wybierzemy plafon, czyli rozwiązanie minimalistyczne, kinkiety łazienkowe również powinny być skromne i niewielkie, szczególnie w małych łazienkach. Jeżeli dysponujemy większą przestrzenią, możemy pozwolić sobie na bardziej ozdobne oświetlenie górne (np. żyrandole) oraz kinkiety utrzymane w takiej samej stylistyce. Nie jest to żelazna reguły i niekiedy warto mieszać style, by wystrój był ciekawszy. To wymaga jednak sporego wyczucia – jeśli nie mamy pewności, lepiej nie ryzykować!
.. Wybieramy komodę do łazienki >>>
Autor: mat. prasowe Wilko
Praktyczny regał typu drabinka świetnie wpasował się w stylowy pokój kąpielowy z wanną wolnostojącą
Autor: mat. pras. Vedum.se
Wieszaki przydają się w kilku miejscach - zwłaszcza przy umywalce i strefie kąpielowej. Warto zwrócić uwagę na ciekawe, okrągłe wieszaki, na których można zawiesić większą torbę
Autor: materiał prasowy
Piękny kolor ręcznie wytwarzanych płytek marki Kafloteka nada wnętrzu niepowtarzalny charakter.