Komoda do łazienki: kiedy się przydaje? Wybieramy komody łazienkowe
Urządzanie łazienki – zwłaszcza małej – potrafi spędzić sen z powiek. Wybór odpowiednich mebli i urządzeń pochłania nie tylko sporą część budżetu, ale również czasu. Czy wobec tego komoda do łazienki będzie potrzebna? Czym różni się od mebla, który postawimy w salonie lub sypialni? Przed zakupem warto zapoznać się z poniższymi wskazówkami i poradami.
Autor: mat. pras. Vedum.se
Stylowa komoda do łazienki w roli szafki pod umywalkę
Spis treści
- Komoda łazienkowa – czy na pewno się przyda?
- Czym różnią się komody łazienkowe od tych, które możemy postawić w innych pomieszczeniach?
- Komoda do łazienki – rodzaje materiałów
- Komoda łazienkowa biała, a może w innym kolorze? Style i trendy
Komoda łazienkowa – czy na pewno się przyda?
Komody łazienkowe to bardzo praktyczne rozwiązanie, zwłaszcza do nieco większych przestrzeni. Są pojemne i pozwalają wygodnie przechowywać środki czystości, kosmetyki, ręczniki i wszelkie inne akcesoria. To jednak nie wszystko – komody do łazienki pozwalają dobrze wykorzystać miejsce, ponieważ ich blat stanie się dodatkową półką. Po schowaniu drobnych przedmiotów do komody w łazience od razu zapanuje ład.
Jeśli zamawiamy meble do łazienki na wymiar, komoda może stać się szafką pod umywalkę. Jest to zresztą jedno z najpowszechniejszych rozwiązań, jeśli chodzi o komody łazienkowe. Zapewnia ono przestrzeń do przechowywania, służy też jako blat łazienkowy oraz podstawa umywalki. Wybierając taką opcję, pamiętajmy, że komoda pod umywalkę powinna mieć miejsce na dole, aby łatwo zamontować urządzenie i móc z niego swobodnie korzystać. Inna opcja to umywalka nablatowa, która zajmie mniej przestrzeni w górnej szufladzie. Komody pod umywalkę to najczęściej modele wiszące. Jeśli wybieramy stojący, zadbajmy o przynajmniej 10 cm wolnego miejsca nad podłogą (docenimy je podczas korzystania z umywalki).
Kiedy komoda okaże się zbędna? Jeżeli łazienka jest bardzo mała, a na dodatek trzymamy w niej pralkę. Wówczas lepszym pomysłem będzie zamontowanie szafek wiszących.
.. Dwie umywalki w łazience – dla kogo? Zalety rozwiązania >>>
Czym różnią się komody łazienkowe od tych, które możemy postawić w innych pomieszczeniach?
Komody łazienkowe, podobnie jak inne meble przeznaczone do łazienki, wykonuje się z materiałów wodoodpornych, które nie przepuszczają wilgoci. Powłoka specjalnego lakieru chroni mebel przed wodą i parą. Przed lakierowaniem płyty zostają wcześniej zaimpregnowane. Oczywiście zdarzają się wyjątki – meble łazienkowe w bardzo niskiej cenie często po kontakcie z wodą będą pękać lub pęcznieć.
Komoda do łazienki – rodzaje materiałów
Komody łazienkowe wykonane są m.in. z drewna – takie rozwiązanie jest ponadczasowe i praktyczne. W sklepach znajdziemy również komody z tworzyw sztucznych, ale to rzadkość. Najczęściej komody powstają z płyt wiórowych (korpusy) oraz płyty MDF (fronty). Wykończeniem jest lakier i laminat.
Co będzie szczególnie praktyczne? Współczesne komody łazienkowe wyposaża się w ciekawe dodatki – na przykład wbudowane metalowe kosze na pranie czy wewnętrzne organizery na drobiazgi. Szafka łazienkowa z koszem pozwoli nam jeszcze lepiej zagospodarować przestrzeń i sprytnie ukryć miejsce na brudne pranie.
.. Szafka pod umywalkę – jak wybrać dobrą? >>>
Komoda łazienkowa biała, a może w innym kolorze? Style i trendy
Biały kolor komód łazienkowych jest najpowszechniejszy. Takie meble świetnie sprawdzają się we wnętrzach klasycznych, skandynawskich i nowoczesnych. Rozjaśniają pomieszczenie i dobrze odbijają światło, dzięki czemu optycznie powiększają wnętrze. Jeżeli jednak chcemy urządzić łazienkę na przykład w stylu retro, rustykalnym lub prowansalskim, będziemy mieli w czym wybierać. Na rynku znajdziemy komody łazienkowe w różnych kolorach. Niektóre swoim kształtem nawiązują do stylowych komód pełnych wypukłości, płycin i zdobień. Nie brakuje również komód z blatami w kolorze naturalnego drewna.
Stylowe komody z ozdobnymi nóżkami i uchwytami będą oczywiście odpowiednio droższe – mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Świetnie wpasują się w styl retro lub glamour. Warto rozważyć zamówienie mebli na wymiar, dzięki czemu uda się zaoszczędzić nawet kilkaset złotych.
.. Wieszak na ręczniki i inne praktyczne wieszaki do łazienki >>>
W sklepach znajdziemy komody matowe lub lakierowane na wysoki połysk – białe, szare, kremowe, w odcieniach naturalnego drewna. Coraz większą popularnością cieszą się komody do łazienki w ciemnych barwach, takich jak granat, antracyt czy szmaragdowa zieleń, oraz w ciepłych i soczystych: żółte, pomarańczowe, czerwone, musztardowe.
W przypadku białej komodę do łazienki pamiętajmy, że łatwo zmienić jej wygląd, wymieniając chwyty lub malując blat na inny kolor. Można również zastanowić się nad wymianą blatu na kamienny – wszystko zależy od budżetu i preferencji.
Jeżeli wolimy blat z surowego drewna, starajmy się regularnie go olejować, aby woda nie zdołała wniknąć w jego strukturę.
Autor: archiwum
Urządzona w kolorach ziemi sypialnia jest przytulnym azylem. Szerokie wygodne łóżko wypełnione poduchami zachęca do długiego wylegiwania się. Tapicerowany zagłówek na całą szerokość ściany wygląda bardzo elegancko i daje dobre oparcie plecom w czasie lektury w łóżku. Praktyczna półka nad nim może pomóc w stworzeniu przyjemnego nastroju, gdy postawi się na niej świeczniki. Projekt wnętrz: Marta MeresińskaRealizacja: ITOdesignZdjęcia: Robert Witt
Autor: Marcin Grabowiecki
Na całej szerokości ściany zawisło lustro sięgające sufitu. Optycznie powiększa przestrzeń łazienki.
Autor: Monika Filipiuk-Obałek
Styl łazienki to kompromis między nowoczesnym a skandynawskim. Właścicielka ceni wnętrza ponadczasowe, które mimo upływu lat, urzekają charakterem.