Montaż umywalki - podstawowe zasady, jak zamontować umywalkę wiszącą, podblatową, z szafką
Montaż umywalki nie jest skomplikowany. Jeśli chcesz ją samodzielnie zamontować, sposób montażu umywalki musisz dobrać do jej rodzaju. Sprawdź, o czym należy pamiętać w czasie montażu umywalki.
Autor: Materiały prasowe / Ominres
Spis treści
- Przed montażem umywalki: sprawdź wymiary
- Montaż umywalki
- Co wpływa na montaż umywalki? Otwory na baterie
- Dodatkowy osprzęt do montażu w łazience
- Zabezpieczenia przed przelaniem wody umywalki
- Kształty umywalki - to warto wiedzieć przed montażem umywalki
- Kolory ceramiki łazienkowej
- Umywalki nablatowe - co musisz wiedzieć o ich montażu [galeria zdjęć]
- Umywalki w łazience - galerie inspiracji
Urządzenia sanitarne produkowane są dziś z najróżniejszych materiałów: w sprzedaży dostępne są umywalki ze stali nierdzewnej, z tworzyw sztucznych, z kamienia, ze szkła, a nawet z drewna. Nadal jednak najbardziej popularne są umywalki wykonane z różnego rodzaju ceramiki. Zobacz, jak wygląda montaż umywalki.
Warto przeczytać: Umywalka podwójna czy pojedyncza? Nablatowa czy podblatowa? Zdecyduj przed zakupem>>
Przed montażem umywalki: sprawdź wymiary
Standardowe wymiary umywalek, to: 35, 40, 45, 50, 55, 60 cm szerokości i głębokości (czyli odległości czoła umywalki od ściany) – od 25 do 56 cm. Małą umywalkę (np. narożną), szerokości do 53 cm, wybiera się zazwyczaj do WC. Jest to umywalka wisząca, służąca przede wszystkim do mycia rąk. W łazienkach wygodniejsze są umywalki większe – szerokości powyżej 53 cm.
Polecamy: Optymalne wymiary umywalki, zasady wyboru, ciekawe inspiracje>>
Montaż umywalki
Sposób montażu umywalki zależy od wymiarów i ciężaru umywalki. Zależnie od rozmiarów i masy, umywalkę można zamontować na różne sposoby:
- lżejszą – mocuje się do ściany na śruby, wkręty lub przy użyciu wsporników;
- cięższą, wymagającą podparcia – wbudowuje się w szafkę (nakładając na blat) lub opiera na postumencie.
Elementy mocujące sprzedawane są zazwyczaj w komplecie z umywalką. Miejsca połączenia umywalki ze ścianą lub blatem warto uszczelnić taśmą z tworzywa lub silikonem, aby nie przeciekała tamtędy woda.
Umywalki można instalować w sposób standardowy (z widocznym syfonem). Aby osłonić znajdujące się pod umywalką rury odpływowe, można zamontować półpostument, postument (będący tylko osłoną lub również dodatkowym podparciem) lub ustawić szafkę pod umywalkę. Kupując umywalkę z postumentem, należy pamiętać, że wysokość jej zawieszenia musi być ściśle dostosowana do wysokości postumentu oraz, że postument osłania syfon i podłączenia pod umywalką tylko z przodu. Z kolei półpostument musi być dobrany tak, aby zakrywał instalację odpływową, aż do miejsca włączenia jej do kanalizacji w ścianie. Łazienka wygląda wtedy estetycznie, pod warunkiem jednak, że styl takiej osłony jest dopasowany do reszty urządzeń. Postumenty i półpostumenty dopasowane są zwykle do określonej linii wzorniczej danego producenta.
Czytaj też: Sprytne rozwiązania do łazienki - nowoczesne umywalki zintegrowane z blatem>>
Co wpływa na montaż umywalki? Otwory na baterie
Przed montażem umywalki trzeba zwrócić uwagę, do jakiego rodzaju baterii jest przystosowana. Najczęściej umywalki mają otwór na jednouchwytową baterię stojącą (sztorcową), wybity centralnie lub z boku. Na stronie montażowej mogą być nacięte dwa dodatkowe otwory przeznaczone do ewentualnego wybicia pod baterię dwu- lub trzyotworową. Otwory należy wybijać od strony zewnętrznej, tak aby nie uszkodzić szkliwa umywalki. Umywalka bez otworów do armatury przystosowana jest do baterii naściennej.
Sprawdź też: Wybieramy baterie łazienkowe - praktyczny poradnik dla urządzających łazienkę >>
Dodatkowy osprzęt do montażu w łazience
Przy umywalce mogą się znaleźć dodatkowe urządzenia, na przykład bateria z dodatkową rączką natrysku. Umożliwia ona mycie ciała lub różnych przedmiotów w pewnej odległości od umywalki, np. nad miską ustępową.
Zabezpieczenia przed przelaniem wody umywalki
Każda umywalka zabezpieczona jest przed przelaniem się wody. Otwory przelewowe mogą mieć kształt koła, elipsy czy prostokąta. Umieszczone centralnie lub z boku miski i połączone z odpływem umywalki uniemożliwiają – nawet przy zamkniętym korku i dopływającej wodzie – zalanie łazienki.
Kształty umywalki - to warto wiedzieć przed montażem umywalki
Kształt umywalki może być najróżniejszy: półkole, koło, bardziej lub mniej wydłużona elipsa, kwadrat czy prostokąt w obrysie zewnętrznym. Do małych łazienek przeznaczone są umywalki narożne. Dla osób niepełnosprawnych – z wyprofilowaniem z przodu. Najczęściej spotykane są jednak umywalki w kształtach opływowych, z zaokrąglonymi narożami. Jest to zgodne z wymogami ergonomii i sprzyja utrzymaniu urządzenia w czystości. Ciekawe propozycje w wyposażeniu łazienek to: umywalka asymetryczna (do kupienia w komplecie z szafką) oraz umywalka z dwoma komorami.
Kolory ceramiki łazienkowej
Kolorystyka ceramiki łazienkowej nie ogranicza się do bieli – na rynku dostępne są umywalki, miski ustępowe i inne wyroby w wielu pięknych kolorach, przede wszystkim pastelowych. Kolory te noszą obcojęzyczne nazwy, np. Manhattan to jasnoszary, Bahama-beige – beżowy czy Pergamon – kości słoniowej. Są to tzw. kolory sanitarne. Ceramika łazienkowa może być również dodatkowo zdobiona. Dostępne są też umywalki w intensywnych kolorach, np. czerwone, czarne, pomarańczowe.
Umywalki nablatowe - co musisz wiedzieć o ich montażu [galeria zdjęć]
Autor: Mariusz Bykowski
Niewydumane, gustowne umywalki nadblatowe umieszczone na szafkach o prostym designie czyotwarty prysznic bez brodzika to rozwiązania niedrogie, a jednocześnie eleganckie.
Umywalki w łazience - galerie inspiracji
Autor: archiwum
Umywalka o tak wytwornym kształcie będzie pasować do wnętrza o pałacowym, dekoracyjnym charakterze. Daleko jej do nowoczesnego minimalizmu - jej forma ma w sobie dworski przepych. Dobrano do niej baterię łazienkową o złotym połysku i figlarnie wygiętej szyjce. Pięknym tłem dla takiej umywalki będzie tapeta z antycznymi motywami, marmur i kamień.
Autor: archiwum
Czarna, szlachetna, o wydłużonej formie ma minimalistyczny, szlachetny charakter. Jej wnętrze jest białe, zaś zewnętrzna strona urzeka głęboką, matową czernią. Ta propozycja dla amatorów oryginalnych form świetnie zaprezentuje się na tle białej łazienki.