Aranżacja łazienki w kamienicy: jak poprawić proporcje wysokiej łazienki?
Aranżacja łazienki w kamienicy często wymaga lekkiego poprawienia proporcji poprzez obniżenie sufitu. Możemy obniżyć sufit tylko optycznie lub faktycznie. Są na to sposoby całkiem proste i nie drogie oraz wymagające wiedzy i umiejętności. Okazuje się, że aranżacja wysokiej łazienki w kamienicy nie jest tak skomplikowana jak się to wydaje na pierwszy rzut oka!
Spis treści
- Aranżacja łazienki w kamienicy: malujemy sufit ciemną farbą
- Aranżacja łazienki w kamienicy: pawlacz nad sufitem
Aranżacja łazienki w kamienicy, małej i wysokiej, często wydaje się problemem. Proporcje wysokiego i niewielkiego wnętrza nie są zbyt atrakcyjne, zwłaszcza dla wielbicieli designu. Jednak tylko optyczne lub trochę bardziej skomplikowane bo realne obniżenie sufitu nie są ani wybitnie skomplikowane ani drogie, a potrafią zdziałać cuda. Mamy dwa pomysły na poprawienie proporcji wysokiej łazienki w kamienicy.
Aranżacja łazienki w kamienicy: malujemy sufit ciemną farbą
Łazienki w starych kamienicach często są nieproporcjonalnie wysokie w stosunku do swojej powierzchni. Jest jednak kilka metod, by poradzić sobie z tym problemem. Najprostszym i najtańszym sposobem jest pomalowanie sufitu na ciemny kolor, którego nie należy się bać. Piękny efekt dają odcienie granatu czy szarości. Takie rozwiązanie sprawdza się zwłaszcza wtedy gdy w łazience jest okno – w kamienicach często jest okno pomiędzy łazienką i sąsiednim pomieszczeniem. Zapewnia ono doświetlenie i dodatkową wentylację. Malując sufit na ciemny kolor, w stylowo urządzonej łazience w kamienicy, możemy także pomalować fragment ścian - do wybranej wysokości. Połączenie kolorów dobrze jest wtedy odciąć listwami sztukateryjnymi. W nowoczesnych niezbyt wysokich wnętrzach rzadko mamy okazję na takie rozwiązanie.
Czytaj też: metamorfoza kuchni i łazienki w kamienicy
Aranżacja łazienki w kamienicy: pawlacz nad sufitem
Kolejnym rozwiązaniem, sporo droższym i bardziej skomplikowanym jest obniżenie sufitu płytami gipsowo-kartonowymi. Nie tylko poprawiają proporcje wnętrza ale dają możliwość montażu oszczędnego i nowoczesnego oświetlenia wpuszczanego w sufit. Nowoczesne oświetlenie doskonale łączy się z aranżacją łazienki w stylu klasycznym. Bardziej solidną techniką jest montaż stelaża, ułożenie na nim płyty OSB i wykończenie od spodu płytami GK (w które warto wmontować punkty oświetleniowe). Wtedy powstałą nad sufitem przestrzeń można wykorzystać na pawlacz.
Zobacz też: czy sufit zawsze musi być biały
Autor: Mariusz Bykowski
Wygodna jadalnia na tle biblioteki liczącej pięć tysięcy książek, których stale przybywa - już teraz księgozbiór zajmuje kilkanaście metrów kwadratowych.
Autor: Marcin Czechowicz
Biała podłoga, z uwagi na swój neutralny charakter, sprawdzi się zarówno w salonie, kuchni czy sypialni. Idealnie wkomponuje się w aranżację wnętrz nie tylko skandynawskich, ale także nowoczesnych, utrzymanych w stylu glamour, czy przestrzeniach sielskich i rustykalnych.
Autor: LUUMO
Dzięki wysokiemu sufitowi we wnętrzu- projektanci mogli sobie pozwolić na zastosowanie stonowanych, ciemniejszych barw.