Łazienka black & white: motyw szachownicy w aranżacji łazienki
Szach-mat i wygrana! Czarno-biała łazienka to zawsze dobry wybór, a posadzka w szachownicę – nieśmiertelna klasyka. Zobacz też jej młodsze siostry, czyli inspirujące wariacje na temat motywu.
Autor: Ceramika Pilch
Szachownica z kroplą turkusu i szarości
Spis treści
- Motyw szachownicy w łazience: od klasyki po nowoczesne wariacje
- Szachownica i pokrewne motywy dekoracyjne: pomysły
- Czerń i biel w aranżacjach - zobacz GALERIE ZDJĘĆ
Motyw szachownicy w łazience: od klasyki po nowoczesne wariacje
Białe i czarne kwadraty (układane prosto albo w karo) są ponadczasowe i uniwersalne. Doskonale się czują w łazienkach stylizowanych na pałacowe, międzywojenne, lata 60. XX wieku, a także w aranżacjach skandynawskich i industrialnych. Już samo to świadczy o wyjątkowości takiej posadzki. Zależnie od wybranej ceramiki (nowoczesna, wzorowana na dawnej), dodatków i kolorów można za jej pomocą stworzyć łazienkę marzeń.
Zobacz też: Styl skandynawski - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>>
Warto jednak czasem odejść od klasyki, a raczej potraktować ją jako inspirujący punkt wyjścia, i stworzyć indywidualną wersję tradycyjnej posadzki. Może czarne płytki niech będą mini i ulokowane na łączeniach dużych białych? Albo inaczej zabawić się ich wielkością? A może dać biały czy czarny margines wokół szachownicy? Albo dołożyć płytki w deseń lub w innym kolorze?...
Ważna jest dyscyplina
Posadzka w klasyczną szachownicę, a tym bardziej fantazyjnie wzbogaconą, wymaga dyscypliny dekoratorskiej. Ważne też jest utrzymanie stylu. Decydujesz się na glamour? Vintage? Przepych pałacu albo skandynawską prostotę? Trzymaj się tego, dobierając wyposażenie łazienki, bo szachownica to wymagający wzór, który nie toleruje wokół siebie chaosu ani nadmiaru przedmiotów i kolorów. Wtedy osiągniesz sukces!
Szachownica i pokrewne motywy dekoracyjne: pomysły
Kropla turkusu, szarości, różu: do klasycznej kompozycji bieli i czerni warto dodać odcienie szarości i turkusu. Dzięki temu aranżacja łazienki jest wciąż elegancka, ale ożywcze kolory ujmują jej nieco powagi. Do tego fantastycznie zdobią pomieszczenie. Takie płytki użyte w większej masie mogłyby po jakimś czasie męczyć – lepiej więc ułożyć z nich pasy na ścianie albo użyć w roli pojedynczych akcentów na posadzce. Zastosowanie podobnych dekorów w innych kolorach, np. odcieniach różu, także prezentuje się nowocześnie. Z kolei np. motywy roślinne w szarościach podkreślają elegancję wnętrza.
Zobacz też: Łazienka - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>>
Ozdobna kratownica: np. pasy czarnego kamienia i białe kwadraty. Im mniejsze pomieszczenie, tym formy „kasetonów” powinny być także mniejsze.
Szachownica z dopełnieniem: motyw szachownicy można śmiało kontynuować w formie czarno-białego dekoru obiegającego łazienkę.
Szachownica 3D: zamiast klasycznej szachownicy geometryczne wzory, które wywołują efekt głębi. Warto jednak stosować je oszczędnie – na fragmencie ściany i części posadzki. Mając apetyt na trójwymiarową posadzkę, trzeba tym uważniej zaprojektować resztę wyposażenia, tak by nic nie konkurowało z płytkami.
Pikowany „dywan”: czarne akcenty między białymi płytkami oraz wyraziste obramowanie sprawią, że posadzka będzie się prezentowała się jak pikowana tkanina rozłożona na jednolitym tle. Taki ciekawy wzór sprawia, że wnętrze traci swoją sterylność, a zyskuje szyk. Przewaga białych płytek w szachownicy to idealne rozwiązanie do łazienek małych i bardzo małych. Jest też propozycją dla osób, które marzą o posadzce black and white, lecz obawiają się, że łazienka stanie się zbyt ciemna.
Nie przegap: Łazienka w stylu vintage - pomysły z targów ISH 2017 >>>
Czerń i biel w aranżacjach - zobacz GALERIE ZDJĘĆ
Dwie eleganckie barwy, równie piękne w duecie, jak i w pojedynkę. Sprawdź, jak prezentują się we wnętrzach w różnych projektach.
Autor: www.fantasticfrank.de
Niewielka kuchnia została zaaranżowana dwurzędowo. W strefie jadalnianej funkcję stołu pełni blat otwierany ze ściany.
Autor: Sara Niedźwicka
Czarna kuchnia rozjaśniona kroplą bieli to już klasyka aranżacji. Zawsze prezentuje się niezawodnie!
Autor: A.M.home
Ciekawą alternatywą dla gładkich, białych ścian są płyty imitujące marmur. Biegnące po ścianie użylenia wprowadzają do kuchni element luksusu.