Łazienka loftowa – radzimy, jak ją interesująco zaaranżować i jak nadać jej indywidualny charakter
Łazienka w stylu loftowym jest funkcjonalna i interesująca estetycznie. Królują w niej surowe materiały i ograniczona paleta barw. Styl loftowy można też delikatnie modyfikować w kierunku vintage, retro, boho czy steampunku (podpowiadamy jak robić to z wyczuciem!). Zobacz inspirujące aranżacje łazienek, które czerpią mniej lub więcej z głównych założeń stylu loftowego i wybierz coś dla siebie!
Autor: Ferro
Łazienka w postindustrialnym wnętrzu może budzić zazdrość. Jednak na jej oryginalność składają się głównie efektownie osadzona wanna wolnostojąca z baterią Algeo Square (Ferro) oraz bliźniacze stanowiska umywalkowe z bateriami z tej samej serii z pomysłowo zamontowanymi kinkietami. Wspaniała inspiracja!
Spis treści
- Czym się różnią łazienki w stylu loftowym i stylu industrialnym?
- Jakie wybrać materiały do łazienki loftowej?
- Jakie kolory do łazienki loftowej?
- Jakie wybrać meble do łazienki loftowej?
- Ceramika i baterie łazienkowe w stylu loftowym
- Jaki prysznic w łazience loftowej?
- Jak oświetlić łazienkę loftową?
- Jak dodać pazura łazience w stylu loftowym?
Czym się różnią łazienki w stylu loftowym i stylu industrialnym?
Choć powszechnie przyjmuje się nazwy styl loftowy i styl industrialny za synonimy, wielu projektantów i dekoratorów wnętrz podkreśla subtelne różnice między tymi dwoma konwencjami. Estetyka industrialna czy też postindustrialna wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, gdzie w połowie XX wieku nastała moda na przejmowanie pomieszczeń po nieczynnych fabrykach, warsztatach czy magazynach i magazynach – i adaptowanie ich do nowych funkcji. Głównie powstawały w nich pracownie artystyczne i galerie sztuki, ale szybko pojawił się „trend mieszkaniowy”.
Styl industrialny (fabryczny, postindustrialny) w czystej postaci jest zarezerwowany więc dla tych wyjątkowych miejsc. Cechy charakterystyczne to otwarta przestrzeń, duże okna i naświetla w metalowych ramach, czasem zachowane wielkie, dwuskrzydłowe metalowe „magazynowe” drzwi. Wszelkie instalacje (wodno-kanalizacyjna, elektryczna, wentylacyjna itp.) mogą „iść po wierzchu”. Wystrój jest surowy i minimalistyczny – nieotynkowane ściany albo tynk częściowo usunięty, cegła, beton, stal, żeliwo, stare drewno ze śladami użytkowania. Wyposażenie ogranicza się do niezbędnego. Mile widziane są stołki warsztatowe, „fabryczne” umywalki i wanny oraz oświetlenie: reflektory i lampy metalowe, w drucianych osłonach itp. Sprawdzą się też metalowe regały, lustra w metalowych ramach i żeliwne wieszaki.Styl loftowy to łagodniejsza wersja estetyki industrialnej, bardziej przytulna i ciepła, choć opierająca się na industrialnej bazie aranżacyjnej. Nic nie stoi na przeszkodzie, by pojawiła się we wnętrzach pofabrycznych itp., lecz sprawdzi się też w kamienicach czy nowo wybudowanych blokach i apartamentach. Styl loftowy dopuszcza więcej barw. Poza czernią, bielą, szarością i odcieniami brunatnymi charakterystycznymi dla „industrialu”, pojawiają się intensywniejsze barwy, jak np. granatowy, żurawinowy, szmaragdowy, ciemny żółcień oraz żółcień i turkusy. Jest tu więcej drewna i roślin oraz dodatków.W obu konwencjach, także w odniesieniu do łazienki, można wnętrzu nadać charakter nowoczesny albo np. pójść w kierunku retro, vintage'u czy steampunku.
Jeśli style industrialny i loftowy są dla ciebie za surowe i łazienka tak urządzona byłaby zbyt zimna, zobacz, czy przypadnie ci do gustu łazienka w szarości i z drewnem albo łazienka w stylu boho.
Jakie wybrać materiały do łazienki loftowej?
Cegła, beton, metal i drewno albo ich doskonałe imitacje to podstawowe materiały wykończeniowe, z których stworzysz bazę łazienkę w stylu loftowym.
- Cegła może pokrywać wszystkie ściany od góry do dołu (ale jest obawa, że zdominuje wnętrze i nie będzie to rozwiązanie praktyczne) albo jedną lub jej fragment – np. w strefie umywalki, by ją podkreślić. Najlepiej, gdy po prostu odsłonisz ją, usuwając tynk. Tę oryginalną (najpiękniejszą!) możesz zastąpić okładziną ceglaną. Wybierz jednak jak najdoskonalszą imitację cegły albo obłóż ściany pociętą cegłą rozbiórkową, bo styl loftowy nie lubi kiepskich podróbek. Byle jaka imitacja cegły sprawi, że łazienka będzie wyglądać tandetnie. Cegła w naturalnym brunatnym odcieniu jest ciepła w odbiorze, biała (także ta przecierana) rozjaśni wnętrz i je optycznie powiększy, z kolei pomalowana na szaro czy czarno stanie się efektowną trójwymiarową ozdobą.
- Beton to materiał kojarzący się z surowymi, industrialnymi wnętrzami. Marzysz o betonowej podłodze albo ścianie? Możesz po prostu położyć gres imitujący beton na posadzce lub ścianach.
- Metal nada łazience pożądany charakter. Doskonale sprawdzą się zwłaszcza żeliwne albo z malowanego na czarno metalu elementy konstrukcyjne mebli łazienkowych, wsporniki pod półki, ramy przeszkleń i ścianek działowych czy prysznicowych. Świetnie prezentują się też takie relingi i wieszaki. Bardzo stylowe będą też spawane i nitowane meble. Metal wybieraj w wersji szczotkowanej, młotkowanej, patynowanej.
- Drewno (czy jego imitacja) sprawia, że łazienka jest przyjazna człowiekowi, przytulna. Najlepiej, gdy drewno sprawia wrażenie starego, nosi ślady użytkowania w wykończeniu półmatowym albo matowym. Dobierając wybarwienia poszczególnych elementów, zadbaj, by były one zbliżone odcieniem. Im więcej drewna się pojawi, tym wnętrze będzie cieplejsze.
Jakie kolory do łazienki loftowej?
Czerń, antracyt, grafit, wszelkie szarości, także chłodna biel to podstawowa paleta odcieni – i te wybrane powinny być w przewadze. Do uzupełniających barw należą brązy i rudości, stonowane zielenie. Jako akcenty mogą też pojawić się granat, bordo, ceglasta czerwień, żółcienie, turkusy oraz delikatniejsze błękity – ale wyłącznie w dawce homeopatycznej, bo ich nadmiar odbierze wnętrzu charakter.
Jakie wybrać meble do łazienki loftowej?
Uniwersalne będą zabudowy minimalistyczne z gładkimi frontami bez dekoracji. Doskonałe są też używane szafki i małe regały niczym fabryczne lub magazynowe.
Fronty proste, gładkie, bez ozdób będą doskonałe. Sprawdzają się meble spawane i nitowane, z elementami z drucianej siatki albo drewna lub sklejki odpowiednio zabezpieczonego przed wilgocią. Dobrze prezentują się meble z blatami lub korpusami obłożonymi betonem architektonicznym. Kolory to czerń, szarości, biel, naturalne drewno oraz ich kombinacje.
Ceramika i baterie łazienkowe w stylu loftowym
Wanna, umywalka, miska sedesowa o prostych formach i w bieli to zestaw uniwersalny, który z powodzeniem można wykorzystać w aranżacji loftowej. Bryły mogą być zgeometryzowane albo opływowe, organiczne. Pierwsze są surowsze w odbiorze i nadadzą łazience bardziej nowoczesny wygląd, drugie zaś – są bardziej przyjazne, bliskie naturze; dzięki nim łazienka stanie się bardziej przyjazna.
Można pokusić się np. o czarny zestaw, który na pewno będzie się bardzo stylowo prezentował, lecz... pamiętaj, że na matowej czerni każda zaschnięta kropla wody będzie widoczna!
Baterie dobierz według gustu – mogą być bardzo nowoczesne, o prostej linii. Z kolei te stylizowane na fabryczne, np. z kurkami jak w starym ogrodowym kranie, dodadzą wnętrzu kranie pazura. Baterie mogą być srebrzyste, mosiądzowane albo czarne – lepiej jednak, by były w wykończeniu satynowym albo szczotkowane.
Nie trzeba kupować ceramiki i baterii z jednej serii. WC i umywalka mogą być np. białe, a wanna czarna albo – tylko umywalka czarna. Dobrze jednak, by miały podobną linię. Ta sama zasada dotyczy i baterii – np. bateria przy umywalce może być tą jedyną wyjątkową, np. retro lub czarna, a pozostałe – nowoczesne i srebrzyste.
Jaki prysznic w łazience loftowej?
Nieważne, czy zdecydujesz się na wersję z brodzikiem i standardową kabiną czy na wersję bezbrodzikowa albo z brodzikiem ultrapłaskim z odpływem szczelinowym i kabiną typu walk-in. Najważniejsze, by strefa prysznica była zaaranżowana minimalistyczne. Stylu dodadzą jej czarne prowadnice, na których zostaną osadzone szklane panele albo klasyczne rozwiązanie w postaci czarnej kratownicy (trochę ciężej jest utrzymać taką szklaną ściankę w czystości).
Jak oświetlić łazienkę loftową?
Jak w każdej łazience, potrzebnych będzie kilka źródeł światła: sufitowe centralne dla oświetlenia całego pomieszczenia oraz oświetlenie boczne, np. kinkiety przy lustrze. Lampy mogą pochodzić z jednej kolekcji, ale dla lepszego efektu warto pokusić samodzielne ich „skompletowanie.”
W wersji industrialnej, surowej, najlepsze będą oprawy pofabryczne, kupione np. z drugiej ręki, i odnowione albo nie – jeśli zależy ci na autentyczności. W łazience lofowej można też zamontować taką lampę, ale doskonałe będą wszelkie metalowe nowe czy patynowane tylko do nich nawiązujące. Sprawdzą się też modele druciane.
Jak dodać pazura łazience w stylu loftowym?
- Jeśli to możliwe – zachowaj choć część rur doprowadzających wodę na wierzchu. Nadadzą one wnętrzu przemysłowy charakter. Rury stalowe ocynkowane czy miedziane pozostaw w naturalnym stanie, inne... po prostu pomaluj na czarno! Baterie dobierz oczywiście do rur.
- Ta sama zasada dotyczy okablowania elektrycznego i gniazdek – doskonałe będą te stylizowane na industrialne. Pamiętaj, że powinny spełniać standardy bezpieczeństwa, czyli mieć atest pozwalające na montaż w łazience.
- Jeśli wybierzesz zwracające uwagę modele baterii czy lampy zadziałają jak mocny akcent – wtedy ogranicz inne dodatki do minimum.
- Ogranicz do minimum tekstylia, bo styl loftowy jest surowy.
- Możesz zawiesić jeden czy dwa kolorowe plakaty dodające stylu grafiki czy czarno-białe fotografie.
Autor: Ferro
Łazienka w postindustrialnym wnętrzu może budzić zazdrość. Jednak na jej oryginalność składają się głównie efektownie osadzona wanna wolnostojąca z baterią Algeo Square (Ferro) oraz bliźniacze stanowiska umywalkowe z bateriami z tej samej serii z pomysłowo zamontowanymi kinkietami. Wspaniała inspiracja!