Łazienka o nietypowym kształcie. Podpowiadamy, jak urządzić łazienkę asymetryczną, z trudną wnęką, małą i wysoką

2024-09-24 9:35

Łazienka w nietypowym kształcie albo mała i wysoka jak studnia czy też z uskokiem ścian czy wnęką może stwarzać problemy w aranżacji. Jej urządzenie wymaga kreatywnego podejścia, ale dzięki dobremu pomysłowi i zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań osiągniesz doskonały rezultat. Zobacz, jak można zaaranżować trudną łazienkę tak, by była funkcjonalna i efektowna.

Spis treści

  1. Łazienka o nietypowym kształcie – to kłopot przy jej aranżacji?
  2. Trudna w aranżacji łazienka – jaką wybrać wannę, umywalkę, kabinę prysznicową i sedes?
  3. Łazienka z wnękami i uskokami – zabudowa gotowa czy na zamówienie?
  4. Nietypowy kształt łazienki – niweluj wady, podkreśl zalety!

Łazienka o nietypowym kształcie – to kłopot przy jej aranżacji?

Łazienka w nietypowym kształcie to wyzwanie i jej urządzenie będzie wymagało zastosowania wyjątkowych rozwiązań. Do łazienek sprawiających przy aranżacji dużo kłopotu należą:

  • łazienka na planie trapezu, rombu, wielokąta itp;
  • łazienka o nietypowym planie, np. z uskokami ścian, wnękami;
  • łazienka z różnicą poziomów, czyli np. schodkami;
  • łazienka mała i bardzo wysoka, czyli „studnia”;
  • dużo kłopotu mogą sprawiać także łazienki na poddaszu, ze skosami, oraz długie i wąskie, ale te omówimy w osobnych artykułach.

Wiele zależy od powierzchni łazienki – im jest ona większa, tym mamy większe pole do popisu, przy małej – należy bardziej pokombinować. Zawsze jednak warto rozważyć powierzenie projektu profesjonaliście. Dzięki pomocy fachowca najczęściej łatwiej osiągnąć upragniony efekt, czyli cieszyć się łazienką jednocześnie funkcjonalną i efektowną! Mogą przecież okazać się niezbędne albo warte przeprowadzenia prace zmieniające układ ścian czy instalacji wodno-kanalizacyjnej czy elektrycznej, co fachowiec od razu dostrzeże. Zaprojektuje też nowy układ przestrzenny, dobierze wyposażenie podstawowe oraz podpowie, czy wybrać gotową zabudowę czy może lepiej zamówić ją na wymiar.

Polecamy: Mała łazienka w bloku - jak ją urządzić? Pomysły, wskazówki, aranżacje

Jeżeli czujemy się na siłach, zmierzmy się sami z tym zadaniem. Warto zacząć od gruntownego przemyślenia projektu, biorąc pod uwagę potrzeby i gusta domowników. Łazienka o nietypowym kształcie podczas planowania aranżacji itp. często jest uważana za kłopot, to już ta gotowa – może zachwycać oryginalnością i urodą!

Trudna w aranżacji łazienka – jaką wybrać wannę, umywalkę, kabinę prysznicową i sedes?

Jeśli pomieszczenie jest w miarę duże, forma i rozmiar ceramiki łazienkowej nie ma tak istotnego znaczenia. Jeśli jednak do nietypowego kształtu dochodzi jeszcze problem z metrażem, trzeba ją wybrać z uwagą. 

  • Wanna – może być mniejsza, trójkątna o obłej linii albo trapezowa – zajmie mniej miejsca, lepiej wpisze się w kształt łazienki i łatwiej jest koło nich chodzić.
  • Umywalka – wybierz największą, na jaką pozwala ci przestrzeń (zapewnia większy komfort użytkowania). Ta o wyoblonej linii będzie wygodniejsza w użytkowaniu, jeżeli łazienka jest mała. Możesz zamontować umywalkę narożną albo o kształcie wydłużonego prostokąta.
  • Baterie – wybierz zgodnie z potrzebami i gustem, ale pamiętaj, ze te podtynkowe zabierają mniej miejsca. Ta przy umywalce może być stojąca, ale w razie potrzeby np. zamontowana z boku misy.
  • Prysznic – lepszy będzie bezbrodzikowy z odpływem w podłodze. Zajmuje mniej miejsca, nie będziesz się potykać o brodzik, co w mniejszej łazience albo wąskiej może mieć znaczenie.
  • Kabina prysznicowa – jeśli wielkość łazienki na to pozwala, zamontuj ją, a unikniesz rozchlapywania się wody. Wybierz model narożny albo trójkątny ze ściętym rogiem czy też kabinę składaną. Jeżeli masz miniłazienkę – kabinę zastąp zasłoną prysznicową.
  • Miska sedesowa – najlepsza będzie podwieszana, bo zajmuje mało miejsca, optycznie jest lżejsza i łatwiej pod nią sprzątać. Stelaż do zabudowy podtynkowej zwykle zajmuje głębokość 15 cm. Jeżeli miejsca jest niewiele, warto zastosować stelaż przeznaczony do płytkiej zabudowy (9-11 cm), np. firmy Roca (urządzenie Duplo Compacto redukuje wymiary ścianki instalacyjnej nawet o 6 cm!).
  • Bidet – zrezygnuj z niego na rzecz toalety myjącej albo zamontuj koło sedesu dodatkową baterię, tzw. bidetkę.

Zobacz także: Łazienka trudna w aranżacji: sposoby na nietypowy układ pomieszczenia

Niekonwencjonalne podejście do zabudowy czy armatury można wykorzystać nawet w prostokątnej łazience. Okazuje się bowiem, że dzięki zastosowaniu wanny ze skosami czy narożnej umywalki lub kabiny uzyskuje się się więcej miejsca i... łazienkę z charakterem.

Łazienka z wnękami i uskokami – zabudowa gotowa czy na zamówienie?

Oferta gotowych mebli łazienkowych jest bardzo bogata – dostępne są meble w różnych wariantach (szafki wiszące, stojące, podwieszane, słupki wysokie i niskie, modele podumywalkowe oraz regaliki, półki itd.), w różnych stylach (od retro po ultranowoczesne i minimalistyczne), także w bogatej kolorystyce i różnych rozmiarach. Na pewno więc coś się da dopasować nawet do łazienki o nietypowym kształcie itp., choć pewnie będzie to wymagało więcej zaangażowania z naszej strony.

Ceny zależą od materiałów wykorzystanych w produkcji, projektu, marki itd. Można też kupić umywalkę wraz z meblem pod nią przeznaczonym albo lustro z półką czy szafeczką, co eliminuje możliwość błędów przy zakupie tych rzeczy oddzielnie. Gotowe meble są też na ogół tańsze od tych na zamówienie i po zakupie szybko trafiają do naszej łazienki. 

Polecamy również: Jak urządzić małą łazienkę w bloku? Praktyczne patenty na przechowywanie

Meble na zamówienie dają większą możliwość dopasowania zabudowy do naszych potrzeb i indywidualnych upodobań oraz metrażu. Zamówienie zabudowy na wymiar to doskonałe rozwiązanie w przypadku łazienek o nietypowym kształcie, nadmiernej wysokości, z wnękami i uskokami ścian. Możliwość zaprojektowania zabudowy i półek „co do milimetra” jest bardzo cenna oraz dopasować jej kształt do wnętrza i np. zdecydować się na nieregularną formę. To nie tylko więcej schowków, ale także możliwość zniwelowania choć niektórych uskoków, zamaskowania szachtu itp.

Nietypowy kształt łazienki – niweluj wady, podkreśl zalety!

  • Wykorzystaj uskoki i wystające fragmenty ścian podkreślenia podziału łazienki na strefy – podział stanie się bardziej naturalny.
  • Wnęki można przekształcić na schowki, zabudowując je szafami, montując półki itp.
  • Jeśli wnęka jest szeroka zrób w niej strefę prysznica czy umywalki, w węższej – zamontuj WC, wannę wąskim bokiem, ustaw pralkę i suszarkę.
  • Wnęka ma być dekoracją? Możesz wyłożyć ją lustrem, tapetą, podświetlić półki itp.
  • Jeśli łazienka jest ze schodkiem, czyli ma podłogę na dwóch poziomach, podkreśl tę różnicę, np. podziałem na strefy, innymi płytkami itp. Albo – zamontuj wannę tak, by wyglądała jak zamontowana w podłodze!
  • Łazience małej i wysokiej niczym studnia poprawisz proporcje, montując niżej podwieszany sufit z oświetleniem punktowym, malując górną część ścian i, ewentualnie, sufit na odcień ciemniejszy niż ściany na dole. Zamontuj też oprawy świetlne kierujące światło na dół, nie do góry.
Nasi Partnerzy polecają