ŁAZIENKA: Projekt i aranżacja wnętrza ŁAZIENKI. JAK urządzić, od czego zacząć, ile to KOSZTUJE?

2013-06-17 12:49

Projekt aranżacji łazienki trzeba dobrze przemyśleć. Jeśli w domu są dwie lub trzy łazienki to każda z nich może mieć inne wyposażenie, dopasowane do jej wielkości i potrzeb użytkowników. Jednak jeśli łazienka jest tylko jedna, to projekt łazienki trzeba dobrze przemyśleć. Poniżej spróbujemy rozstrzygnąć odwieczne dylematy związane z aranżacją i urządzaniem łazienki.

Łazienka
Autor: Materiały prasowe firm Wanna czy prysznic to najczęstsze pytanie podczas aranżacji łazienki. Najlepiej, gdy nie musimy wybierać między wanną a kabiną prysznicową, bo oba te urządzenia zmieszczą się w łazience (fot. Hansgrohe).

Spis treści

  1. Aranżacja łazienki. Łazienka dla całej rodziny
  2. Rodzinna łazienka: czy hydromasaż jest potrzebny?
  3. Projekt łazienki: ile umywalek w łazience?
  4. Odwieczny problem łazienki: sedes w łazience czy osobno?
  5. Projekt łazienki z bidetem czy bez?
  6. Aranżacja łazienki z... pralką?
  7. Co zrobić, aby łazienka była wygodniejsza?

Aranżacja łazienki. Łazienka dla całej rodziny

Rozważania o tym, jaka łazienka jest lepsza, wygodniejsza, bardziej praktyczna, nie omijają nikogo, kto zabiera się za projekt łazienki i jej urządzanie. Do tego dochodzą jeszcze preferencje domowników. Jedni nie wyobrażają sobie łazienki bez wanny i lubią się w niej wylegiwać. Drudzy preferują kąpiel pod prysznicem. Bywa i tak, że rano, kiedy spieszymy się do pracy, nawet dwie umywalki w łazience to za mało. Do niektórych elementów wyposażenia łazienki nie jesteśmy przekonani. Należy do nich bidet, bez którego nie może obyć się żadna francuska łazienka. Dlatego właśnie projekt łazienki musi być dobrze przemyślany i dostosowany do potrzeb wszystkich domowników. Na jaki sprzęt się zdecydować? Jaka aranżacja łazienki jest najlepsza? Jakie dodatki będą pasowały do Twojego projektu łazienki? Postaramy się odpowiedzieć na te trudne pytania.

Aranżacja łazienki: wanna czy prysznic?

Do łazienki wybierzmy wannę, jeśli większość domowników lubi zażywać długich kąpieli. Ponadto maluchy uwielbiają pluskać się w wannie, więc łatwiej będzie Wam je zagonić do łazienki. Wybierzmy natrysk, jeśli łazienka jest mała. Można wybrać brodzik głęboki, z siedziskiem, wtedy dziecko będzie mogło się w nim zanurzyć. Kompromisowy projekt łazienki będzie zawierał wannę będącą jednym urządzeniem z kabiną prysznicową. Innym rozwiązaniem jest zainstalowanie na wannie parawanu, który podczas kąpieli pod natryskiem osłoni łazienkę przed zachlapaniem. Wybierzmy je, gdy nie wyobrażamy sobie łazienki bez wanny, a jednocześnie nie chcemy pozbawić się możliwości szybkiej kąpieli, zaś wymiary pomieszczenia uniemożliwiają zamontowanie osobnego brodzika.

Łazienka dyleamty
Autor: Materiały prasowe firm Zamontowanie parawanu nawannowego to rozwiązanie warte polecenia do łazienek, w których nie zmieści się i wanna, i kabina (fot. Sanplast).

Rodzinna łazienka: czy hydromasaż jest potrzebny?

Chcąc zażywać kąpieli z hydromasażem we własnej łazience, musimy kupić wannę z tym systemem lub panel prysznicowy do kabiny. Co wybrać? To kwestia upodobań, ceny i rozmiarów łazienki. Nie wolno też zapomnieć uwzględnić tego wcześniej w projekcie łazienki. Pod prysznicem kąpiel można wziąć co najwyżej siedząc, więc nie sprawdzi się, gdy mają z niego korzystać małe dzieci, osoby mało sprawne ruchowo oraz ci, którzy nie lubią czuć się zalewani wodą wypływającą z dysz panelu. Nie ma tych niedogodności w wannie, ale kąpiąc się w niej, zużywamy sporo wody. Dlatego zabierając się za aranżację łazienki, trzeba się zastanowić, który system będzie lepszy dla nas, i dla naszego portfela.

Projekt łazienki: ile umywalek w łazience?

Odpowiadamy wprost: dwie umywalki! Warto się na nie zdecydować, jeśli rodzinna łazienka jest duża, a jej użytkownicy prowadzą podobny tryb życia, na przykład o tej samej porze wychodzą z domu. Dwie umywalki obok siebie zajmą około 150 cm łazienki (odstęp między nimi powinien wynosić 30 cm). Jedna duża umywalka – ponad 60 cm szerokości – wybierzmy ją do ogólnej łazienki, w której będzie służyła nie tylko do mycia rąk, ale też na przykład do prania ręcznego. Mała umywalka – mniej niż 50 cm szerokości – wystarczy w wydzielonym WC, ale już do łazienki gościnnej lub dziennej, w której wykonuje się różne czynności gospodarcze, lepiej wybrać większą.

Odwieczny problem łazienki: sedes w łazience czy osobno?

Każda łazienka powinna mieć sedes, bez względu na liczbę pomieszczeń higieniczno-sanitarnych w domu. Podział dużej łazienki na dwa pomieszczenia opłaca się wtedy, gdy wydzielając osobne WC, nie musimy rezygnować z sedesu w łazience. Decydując się na projekt łazienki z osobnym pomieszczeniem z WC i umywalką, warto postarać się o to, by zmieścił się w nim również natrysk (powinno się to udać już na 2,5 m2). Zyskujemy wówczas dodatkową łazienkę, która może pełnić funkcję gościnnej.

Projekt łazienki z bidetem czy bez?

O zainstalowaniu bidetu w łazience decyduje upodobanie właścicieli i przede wszystkim powierzchnia łazienki. Ustawione obok siebie sedes i bidet zajmą około 120 cm łazienki (odstęp pomiędzy nimi powinien wynosić co najmniej 30 cm), a więc nie ucierpi nawet na tym aranżacja łazienki. Nie musimy rezygnować z funkcji bidetu w małych łazienkach. Możemy zainstalować przy umywalce specjalną baterię z wysuwaną rączką (ma zasięg około 120 cm). Wówczas sedes można z powodzeniem wykorzystywać jako bidet.

Aranżacja łazienki z... pralką?

Pralka w łazience? Zdecydowanie nie. Dzisiaj to urządzenie znajduje swoje miejsce w kotłowni, pomieszczeniu gospodarczym lub wydzielonej pralni. Tam instaluje się również suszarkę albo wydziela miejsca do suszenia i prasowania, stawia meble do przechowywania pościeli, ręczników. Pralka w łazience to ostateczność. Gdy nie ma innego wyjścia, warto tak ją umieścić, by nie grała w pomieszczeniu głównej roli.

Łazienka dylematy
Autor: Radosław Wojnar Kabina narożna z drzwiami przesuwnymi to czasami jedyny rozsądny wybór do małej łazienki.

Co zrobić, aby łazienka była wygodniejsza?

Jeżeli twoja łazienka nie jest wolna od wad, a całkowita jej przebudowa nie wchodzi w rachubę, podczas remontu możesz poprawić jej proporcje przez zastosowanie trików i dopasowanie programu funkcjonalnego do wielkości i kształtu łazienki. W małej łazience można zamienić wannę na kabinę prysznicową, pralkę przenieść do pomieszczenia gospodarczego lub kuchni i zamontować urządzenia przeznaczone do małych łazienke. Jeśli jednak nie chcemy zrezygnować z wanny, może warto wybrać narożną, która ustawiona w rogu łazienki będzie bardziej funkcjonalna niż prostokątna. Można też zamiast pralki o standardowej głębokości wybrać płytszą lub węższą. Optycznie powiększymy łazienkę, stosując w niej lustra lub szklane fronty szafek, duże błyszczące kafle położone do samego sufitu, a także jasne, chłodne, jednorodne kolory (taka sama podłoga i ściany). W dużej łazience możemy poszerzyć program funkcjonalny: zamontować wannę z hydromasażem lub panel prysznicowy, dodatkową lub większą umywalkę albo bidet. Zbyt dużą łazienkę możemy „zmniejszyć” dzięki użyciu ciepłych kolorów i dużych sprzętów. Warto, by aranżacja łazienki była w formie pokoju kąpielowego - swobodnie ustawić sprzęty, wstawić duże wygodne meble, a na ścianach powiesić ozdobne lustra i obrazy. W wysokiej łazience należy używać linii horyzontalnych (dekorów, szlaczków), a sufit obniżyć albo pomalować na intensywny kolor. Wąską łazienkę można spróbować podzielić funkcjonalnie, sytuując sprzęty jeden za drugim. Na końcu najlepiej ustawić wannę lub prysznic, które optycznie skrócą pomieszczenie.

Nasi Partnerzy polecają