Łazienka rustykalna – jak ją praktycznie i efektownie urządzić? Porady, inspiracje, 22 zdjęcia
Łazienka rustykalna, urządzona niczym w wiejskim domku – bezpretensjonalna, przytulna i z klimatem – to wymarzona propozycja dla osób ceniących prostotę, spokój, bliskość natury i życie z nią w zgodzie. Po całym dniu, w swojskim, przyjaznym otoczeniu, można łatwiej się zrelaksować i szybciej odzyskać siły... Styl rustykalny ma wiele odmian, więc nie musisz urządzać łazienki dosłownie, przaśnie – możesz wybrać wersję lżejszą, nowocześniejszą albo zmiksować styl z innymi konwencjami i też będzie pięknie!
Autor: M. Czechowicz, styl.: J. Musiałowicz
Łazienka powstała w części zaadaptowanej stajni! Widoczne na zdjęciu drzwi mają swoją lustrzaną parę umieszczoną vis-à-vis. Dwie pary drzwi ulokowanych na przestrzał ułatwiały wprowadzanie i wyprowadzanie zwierząt. Dziś służą tylko ozdobie. Pani domu marzyła o wannie na lwich łapach, ale okazała się zbyt kosztowna. Zwykła zaś raziłaby w rustykalnym wnętrzu. Pojawił się więc pomysł, by zwykłą narożną wannę wpuścić w podłogę. Efekt zachwyca, zwłaszcza że sama posadzka jest piękna – z modrzewiowych desek, bejcowanych i woskowanych. Zielony kołowrotek i żarna, na których teraz stoją miska i dzban, zostały kupione wraz z domem i ze starej szopy trafiły do łazienki.
Spis treści
- Styl rustykalny – najważniejsze cechy stylu
- Styl rustykalny znaczy – po wiejsku
- Dla kogo rustykalna łazienka?
- Łazienka rustykalna – kiedy się sprawdzi?
- Łazienka w stylu rustykalnym – wybierz wersję idealną!
- Jakie kolory do łazienki rustykalnej?
- Jakie wybrać meble do łazienki rustykalnej?
- Ceramika i baterie łazienkowe w stylu rustykalnym
Styl rustykalny – najważniejsze cechy stylu
Wnętrza w stylu rustykalnym, a więc i łazienka, powinny przypominać klimatem wiejską chatę, której wystrój jest bliski naturze, prosty i funkcjonalny, trochę babciny. Jego cechy zaś są jasno określone.
Naturalne materiały:
- Najważniejsze jest drewno. Drewniana może być podłoga, drewnem okłada się ściany, z drewna są meble. Drewno może być naturalne, ale w przypadku łazienki powinno być zabezpieczone przed wilgocią. Doskonałym rozwiązaniem będą oczywiście ceramiczne płytki imitujące drewno.
- Cegła, zwłaszcza stara. Może być w naturalnym kolorze, pobielona, szarawa, czarna. Sprawdzą się także wysokiej jakości okładziny ceglane oraz imitujące cegłę.
- Kamień także znajdzie tu swoje miejsce, ale nie powinien to być „pałacowy” marmur, lecz „wiejski” trawertyn, piaskowiec, łupek skalny, a nawet otoczak.
- Tekstylia powinny być naturalne, przyjemne w dotyku i miłe dla oka. Mogą być jednorodne albo zrobione stylowymi pasmanteriami i koronkami.
- Metal. Kute żelazo albo metal pomalowany na czarno, grafitowo, szaro. Koniecznie w matowym wykończeniu. Może być elementem mebli (wsporniki, uchwyty, nogi) czy armatury. Barierki, kratownice itp. także znajdą się tu na miejscu. Blacha ocynkowana (np. nad blatem umywalki) czy z niej wyroby (osłonki na doniczki, cebrzyki, wiadra, dzbanki dla dekoracji) to must have wiejskiego wyposażenia.
- Plecionki jak wiklina, juta, słoma, trawa morska, rattan, bambus itp. znajdują szerokie zastosowanie. Bardzo ocieplają wnętrze. W łazience może się więc pojawić fotel wiklinowy, stolik z rattanu czy jutowy dywanik albo koszyczki jako pojemniki na akcesoria.
- Ceramika: Płytki ceramiczne najzwyklejsze białe albo w odcieniach ziemi, mogą być zdobione rysunkiem czy reliefem (np. motywami roślin), ale nie muszą. Imitujące drewno także będą trafionym zakupem. Do wyboru mamy płytki nowe „jak nowe” oraz stylizowane na retro i postarzane.
Styl rustykalny znaczy – po wiejsku
Nazwa stylu pochodzi od angielskiego słowa rustic, które tłumaczymy jako wiejski, swojski, zwyczajny w znaczeniu naturalny, bezpretensjonalny. I taki właśnie jest styl rustykalny: blisko natury, przytulny, ciepły, przyjazny i – prosty.
Dla kogo rustykalna łazienka?
Styl rustykalny jest stworzony dla osób ceniących spokój, harmonię oraz życie w otoczeniu przyrody i z nią w zgodzie, wśród kwiatów i zwierząt, bez zbędnych ambicji i pośpiechu. Styl ten jest właściwie poza modą, z racji swojej pierwotności, oparciu o wiejskie korzenie, dlatego – mimo zmieniających się trendów – zawsze miał swoich zwolenników. Ich liczba zaś wzrosła w okresie pandemii, gdy znacznie więcej czasu spędzaliśmy w domach. Wnętrza urządzone w stylu rustykalnym są ciepłe, przyjazne, wygodne i dające poczucie bezpieczeństwa oraz korzystnie wpływają na nasze samopoczucie fizyczne i psychiczne.
Łazienka rustykalna – kiedy się sprawdzi?
Styl rustykalny jest związany z wsią, jej kulturą, tradycją i zdrowym podejściem do życia – jest więc wymarzony dla wiejskim domków, adaptowanych stodół i innych budynków gospodarczych, zwłaszcza wiekowych, z duszą. Dla nich ta konwencja jest wprost naturalnym wyborem i to nawet zastosowana od deski do deski. Stworzenie więc łazienki w takim domu wydaje się być oczywistym wyborem.
W przypadku dworków i pałacyków, zarówno starych, jak i współcześnie wybudowanych, trzeba działać ostrożniej i np. tylko poprzestać na wprowadzeniu nielicznych elementów stylu. Podobnie rzecz się z domami i mieszkaniami w mieście – także polubią ten styl, lecz z pewnymi zastrzeżeniami. Dziwnie będzie wyglądać dom o nowoczesnej bryle czy lokal w bloku „zrobiony na wiejską chatę”. Taka niezgodność zawsze trąci sztucznością albo wręcz kiczem. Urządzając dom czy mieszkanie, trzeba trochę zmodyfikować aranżację (przeczytaj niżej o odmianach stylu rustykalnego) i zachować umiar, a efekt będzie doskonały.
Podobnie rzecz się ma z łazienką w stylu rustykalnym wyrwaną z kontekstu, czyli urządzoną w konwencji wiejskiej w mieszkaniu czy domu zaaranżowanym w innej estetyce. Możesz jednak z wyczuciem wprowadzić niektóre elementy rustykalne – sprawią one, że łazienka stanie się przytulna i będzie miała klimat, ale nie pojawi się fałszywa nuta...
Łazienka w stylu rustykalnym – wybierz wersję idealną!
Ścisłe trzymanie się wyznaczników stylu (poza wnętrzami muzealnymi) zawsze „usztywnia” aranżację i czyni wnętrza nieco sztucznymi. Pamiętaj, że styl rustykalny jest dosyć uniwersalny i doskonale łączy się z innymi konwencjami, m.in. znakomicie „dociepla” wnętrza urządzone w stylu skandynawskim. Łagodzi surowość loftów i wnętrz postindustrialnych. Świetnie miksuje się z estetyką vintage. Na wielu płaszczyznach przenika się z nurtem eko. Chętnie przyjmie elementy boho czy folkowe. W wersji fusion może dać wnętrze wręcz dizajnerskie!
- Styl rustykalny jest nie dla ciebie? Zobacz, jak urządzić łazienkę w szarości i z drewnem albo w stylu boho.
Jakie kolory do łazienki rustykalnej?
Najlepsze będą barwy naturalne i stonowane. Odcienie bieli, beżu, szarości (od antracytu po jasnopopielaty), stonowane zielenie, rudości i brązy. Jako akcenty mogą też pojawić się granat, bordo, czerń, ceglasta czerwień, żółcienie, turkusy oraz delikatne pastele – ale wyłącznie w dawce homeopatycznej, bo ich nadmiar odbierze wnętrzu charakter.
Jakie wybrać meble do łazienki rustykalnej?
Uniwersalne będą zabudowy z drewna lub materiałów drewnopodobnych, z frontami gładkimi, ramiakowymi i fazowanymi. Doskonałe są też używane meble retro – zarówno te wiejskie, jak i trochę elegantsze. Warto wykorzystać komodę czy bufet jako szafkę podumywalkową, stare krzesło jako stolik przy wannie czy kuchenną półkę. Można z powodzeniem wykorzystać żeliwne nogi starej maszyny czy warsztatowy stół. Blat niech będzie ze starej deski albo kamienny, lecz nie polerowany na wysoki połysk! W charakterze malowniczego akcentu sprawdzą się też stare wiejskie zydelki albo... żeliwne ażurowe meble ogrodowe, które mogą uromantycznić wystrój.
Ceramika i baterie łazienkowe w stylu rustykalnym
Wanna, umywalka, miska sedesowa o prostych formach i w bieli to zestaw uniwersalny, który z powodzeniem można wykorzystać w aranżacji rustykalnej. Bryły mogą być zgeometryzowane albo opływowe, organiczne. Pierwsze są surowsze w odbiorze i nadadzą łazience bardziej nowoczesny wygląd, drugie zaś – są bardziej przyjazne, bliskie naturze; dzięki nim łazienka stanie się bardziej przyjazna.
Ceramika łazienkowa w wersji retro to także jest pomysł, ale trzeba uważać, by aranżacja nie stała się zbyt oczywista. Można wybrać wariant pośredni i poprzestać na wannie retro (nawet na lwich łapach czy żeliwnej), lecz WC i umywalkę kupić nowoczesne.
Baterie dobierz według gustu – mogą być bardzo nowoczesne, o prostej linii. Z kolei te stylizowane na retro, dekoracyjne, z kurkami z elementami ceramicznymi, także się sprawdzą, lecz mogą wydać się zbyt ostentacyjne. Baterie mogą być srebrzyste, mosiądzowane albo czarne – lepiej jednak, by były w wykończeniu satynowym albo szczotkowane.
Nie trzeba kupować ceramiki i baterii z jednej serii. WC i umywalka mogą być np. białe, a wanna czarna albo – tylko umywalka czarna. Dobrze jednak, by miały podobną linię. Ta sama zasada dotyczy i baterii – np. bateria przy umywalce może być tą jedyną wyjątkową, np. retro lub czarna, a pozostałe – nowoczesne i srebrzyste.
Autor: M. Czechowicz, styl.: J. Musiałowicz
Łazienka powstała w części zaadaptowanej stajni! Widoczne na zdjęciu drzwi mają swoją lustrzaną parę umieszczoną vis-à-vis. Dwie pary drzwi ulokowanych na przestrzał ułatwiały wprowadzanie i wyprowadzanie zwierząt. Dziś służą tylko ozdobie. Pani domu marzyła o wannie na lwich łapach, ale okazała się zbyt kosztowna. Zwykła zaś raziłaby w rustykalnym wnętrzu. Pojawił się więc pomysł, by zwykłą narożną wannę wpuścić w podłogę. Efekt zachwyca, zwłaszcza że sama posadzka jest piękna – z modrzewiowych desek, bejcowanych i woskowanych. Zielony kołowrotek i żarna, na których teraz stoją miska i dzban, zostały kupione wraz z domem i ze starej szopy trafiły do łazienki.