Łazienka w bieli i czerni – piękna i ponadczasowa. Radzimy, jak ją interesująco zaaranżować i jak nadać jej indywidualny charakter

2024-09-24 15:49

Łazienka black & white to zawsze strzał w dziesiątkę. Wyważając proporcje bieli i czerni oraz operując wzorami, fakturami, wykończeniem, można uzyskać zjawiskowe efekty! Kontrastowe połączenie bieli i czerni bowiem zawsze jest eleganckie i aktualne. I to bez względu na styl, w jakim zostało zastosowane ani rozmiar łazienki.

Jak urządzić funkcjonalną i efektowna łazienkę? Znajdź swój styl: łazienka w bieli i szarości, łazienka boho, łazienka industrialna i loftowa

Spis treści

  1. Łazienka w bieli i czerni – klasyczne kontrastowe połączenie bez wad
  2. Wybierz odpowiednie proporcje bieli i czerni
  3. Biel i czerń w łazience – czy drewno i cegła tu pasują?
  4. Aranżacja łazienki w bieli i czerni
  5. Czarno-biała łazienka – jakie wybrać dodatki?

Łazienka w bieli i czerni – klasyczne kontrastowe połączenie bez wad

Tytuł sam mówi za siebie: łazienka utrzymana w bieli i czerni właściwie nie ma wad, lecz tylko same zalety! Jej największymi piękno, ponadczasowość i uniwersalność.

Kontrastowe połączenie bieli i czerni to klasyka sama w sobie, kwintesencja szyku, która do wnętrz zawitała ze świata mody. Głównie za sprawą ikony mody, Coco Chanel, która uwielbiała to zestawienie, uważając je za idealne: „Kobiety myślą o wszystkich kolorach z wyjątkiem braku koloru. Powiedziałam, że czerń ma to wszystko. Biel też. Ich piękno jest absolutne. To jest idealna harmonia”.

Czerń i biel idealnie się dopełniają i równoważą – to niebo i piekło, woda i ogień, sól i pieprz, to filozofia yin i yang z antycznej filozofii chińskiej i metafizyki opisująca dwie pierwotne i przeciwne, lecz uzupełniające się siły obecne w całym Wszechświecie. To połączenie widoczne w naturze w postaci umaszczenia zebry, pingwina, sroki czy kory brzozy. Nic dziwnego, że to klasyczna gra kontrastów podbiła świat sztuki, architektury, projektowania wnętrz.

Biel daje wrażenie czystości, świeżości oraz obecności światła i powietrza. Z kolei czerń jest kojarzona z elegancją, luksusem, oryginalnością. Obie barwy mogą wydawać się też wyrafinowane w swej prostocie, surowe. 

Zobacz także: Łazienka o nietypowym kształcie. Podpowiadamy, jak ją urządzić

Duet bieli i czerni we wnętrzach, a więc także w aranżacjach łazienek, zawsze będzie aktualny. Jest to także połączenie uniwersalne, bo odnajdzie się w każdej konwencji. Zestawiając ze sobą czarne i białe płaszczyzny, gładkie i wzorzyste, lśniące i wypukłe itp. możemy stworzyć nieskończenie wiele kombinacji i w rezultacie osiągnąć niemal każdy upragniony efekt. Biel i czerń doskonale również się odnajduje w aranżacjach z dodatkiem akcentów w kolorze, z drewnem, cegłą oraz dodatkami wyplatanymi czy w kolorze stali, miedzi, złota i srebra.

Możemy więc łatwo stworzyć czarno-białą łazienkę w konwencji skandynawskiej, glamour, boho, pałacowej, romantycznej, art déco, rustykalnej, angielskiej, francuskiej, loftowej i... właściwie niemal każdej innej!

Wybierz odpowiednie proporcje bieli i czerni

Im więcej zastosujesz bieli, tym łazienka będzie jaśniejsza, bardziej świetlista. Optycznie wyda się też większa. Jest to więc korzystne rozwiązanie szczególnie do tych mniejszych rozmiarów czy pozbawionych okien. Przewaga czerni da efekt odwrotny, lecz nie oznacza to, że nie można o nią pokusić, nawet przy mniejszym pomieszczeniu. Trzeba wtedy zniwelować to wrażenie, dając więcej światła,luster i lśniących powierzchni go odbijających, redukując liczbę półek itp., by nie zagracić wnętrza, oraz wybierając np. obrazy, fotografie czy fototapety otwierające perspektywę.

Aranżacja będzie korzystniejsza w odbiorze – bardziej harmonijna i zrównoważona – jeśli albo biel, albo czerń będą w zdecydowanej przewadze, a druga barwa zostanie sprowadzona do roli uzupełniającej.

Biel i czerń w łazience – czy drewno i cegła tu pasują?

Zarówno drewno, jak i cegła mogą uzupełnić aranżację łazienki black & white. Oba materiały albo ich łudzące oko imitacje mogą korzystnie wpłynąć na wystrój łazienki, ocieplając ją. Drewno surowe i cegła (naturalna i malowana) będą idealne w stylizacjach scandi, rustykalnej, boho, loftowej, minimalistycznej itp., elegancki fornir zaś znakomicie podkreśli charakter łazienki szykownej i luksusowej.

Aranżacja łazienki w bieli i czerni

  • Klasyka gatunku to szachownica – podłoga w czarno-białą kratę, z kwadratów o tej samej wielkości to podstawowa kombinacja. Płytki mogą być ułożone równolegle, prosto, albo romboidalnie, w karo. Ta druga metoda sprawia, że wnętrze optycznie wydaje się być bardziej przestronne. Wielkość płytek także warto dobrać do metrażu, by uzyskać zadowalającą liczbę powtórzeń. Można tworzyć kombinacje małych i większych płytek, stosować bordiury np. z gładkich płytek itp. – wtedy uzyskamy efekt dywanu.
  • Wariacje na temat szachownicy – pięknie wyglądają np. białe płytki duże połączone na rogach małymi czarnymi i odwrotnie czy też szachownica stworzona z płytek heksagonalnych zwykłych albo z efektem 3D.
  • Czarno-białe wzory geometryczne – drobne albo spore zawsze swoją rytmicznością dynamizują aranżację, trzeba więc stosować je z wyczuciem. Są idealne do bardziej nowoczesnych stylizacji.
  • Rozety, patchworki i marokańskie koniczyny itp. – podobnie działają, ale ich linie zwykle są łagodniejsze, delikatniejsze. Mogą więc okazać się odpowiedniejsze do łazienek retro czy eleganckich. Przy odpowiednich dodatkach sprawdzą się też w konwencjach romantycznej, wiejskiej, a nawet... loftowej.
  • Motywy roślinne i faunistyczne – lepsze będą te przetworzone niż w dosłowne. Mogą być na płytkach, tapetach, tekstyliach, grafikach itp.

Zestawiając powierzchnie gładkie i wzorzyste albo o różnych deseniach, można poprawić proporcje wnętrza albo podkreślić podział na strefy kąpielową, umywalkową, toaletową.

Czarno-biała łazienka – jakie wybrać dodatki?

Wszystko zależy od stylu, w jakim jest urządzona łazienka, bo rolą dodatków jest nie tylko uzupełnienie wystroju, ale podkreślenie jego stylu. Warto z uwagą wybierać baterie, lustra, lampy, dozowniki, pojemniki, tekstylia czy dekoracje ścienne – będą jak wisienka na torcie! Nie popełnisz błędu, trzymając się choćby tylko kilku wybranych zasad:

  • Lśniące złociście czy srebrzyście dodatki niech trafią do łazienek szykownych, w duchu modern classic, art déco, eleganckich niczym w paryskich kamieniach z najlepszych dzielnic.
  • Te z mosiądzu, żeliwa albo je przypominające mogą podkreślić aranżację wnętrz rustykalnych, wiktoriańskich, loftowych.
  • Plecionki, sklejka itp. będą idealne w łazienkach inspirowanych naturą, boho czy skandynawskich.
  • Czarno-białe grafiki, plakaty, fotografie będą pasowały do wszystkich konwencji, zwłaszcza jeśli odpowiednio wybierzemy je ze względu na treść i technikę wykonania.
  • Akcenty pastelowe i w wyrazistych barwach – zależnie od formy i stylu mogą urozmaicić wystój łazienki i dodać jej energii. Nie przesadź jednak z ich liczbą – dosłownie wystarczą dwie, trzy plamy koloru, (np. obraz na ścianie z akcentem, gałki meblowe, dozownik albo ręczniki).
  • Rośliny – te pasują do każdego wnętrza i sprawiają, że lepiej się w nim czujemy. Dobierz tylko stylowe osłonki, by harmonizowały z wystrojem!
Nasi Partnerzy polecają