Łazienka w stylu francuskim: jak ją urządzić? Paryskie inspiracje w nowej odsłonie
Łazienka w stylu francuskim niemal z definicji jest niezwykle elegancka, a przy tym oczywiście funkcjonalna, bo Francuzi lubią wygodę. Musi więc być wyposażona komfortowo, nawet zbytkownie, jednak nieprzeładowana elementami wyposażenia czy wystroju. Podpowiadamy, jak urządzić pokój, salon czy buduar kąpielowy w stylu francuskim odczytanym na nowo.
Autor: materiały prasowe Ferro
Przyjrzyjmy się łazience ze zdjęcia u góry artykułu. Klimat minionych epok wprowadzają proste ramy przełamujące monotonię gładkich ścian oraz szerokie gzymsy, optycznie podwyższające pomieszczenie. Delikatne rzeźbione ornamenty florystyczne w narożnikach budzą skojarzenia z XVII-wiecznymi pałacami. Elegancki charakter wnętrza podkreśla chłodna kolorystyka oparta na bieli i szarości.
Spis treści
- Łazienka w stylu francuskim – paryska elegancja
- Łazienka w stylu francuskim – piękna aranżacja w praktyce
Jak urządzić łazienkę w stylu francuskim? Najlepiej sięgnąć do źródeł historycznych, do ikonografii albo zdjęć z francuskich rezydencji muzeów. Ale później nie reprodukować tego, co zobaczymy, w całości, ale spośród charakterystycznych elementów wystroju wybrać kilka – które następnie połączymy ze współczesnym wzornictwem w stylową, jednak nowoczesną całość.
Łazienka w stylu francuskim – paryska elegancja
To, co znamy jako styl francuski, obraca się wokół kilku wątków – rokoka (styl Ludwika XV), barokowego klasycyzmu (styl Ludwika XVI) i dojrzałego klasycyzmu przełomu XVIII i XIX wieku (dyrektoriat i empire). To duża rozmaitość estetyczna, w której jednak można wskazać elementy wspólne. Jakie? Wyraźny rys symetrii w kompozycji wnętrza (nie tylko duże założenia, także symetria lokalna). Szlachetne materiały – m.in. kamień, drewno, polerowany metal. Wytworne wykończenia – sztukaterie czy wysokie cokoły wzdłuż ścian. Eleganckie, choć niekoniecznie stylizowane lampy. Efektowne tkaniny. Wytworna ceramika i armatura o zwracającej uwagę formie.
W łazience urządzonej w stylu francuskim obowiązkowo musi pojawić się wanna wolnostojąca, prezentuje się ona nie tylko elegancko, ale i lekko. Kolejnym elementem łazienki jest lustro, najlepiej w stylowej, bogato zdobionej, złotej, srebrnej lub bielonej ramie. Francuską łazienkę charakteryzuje obecność mebli i przedmiotów, które zazwyczaj pojawiają się w salonie lub pokoju dziennym. Zamiast standardowej szafki pod umywalką znajdziemy komodę lub konsolę. Oprócz niezbędnych w każdej łazience elementów ogromną rolę odgrywają również dodatki. Do najpopularniejszych należą: chodniczki, ozdobne pudełka, wazony z kwiatami, tace i obrazy.
Łazienka w stylu francuskim – piękna aranżacja w praktyce
Przyjrzyjmy się łazience ze zdjęcia u góry artykułu. Bazą dla tego salonu kąpielowego w stylu francuskim są stonowane barwy: odcienie bieli i szarości. Na tak delikatnym tle efektownie prezentuje się mariaż przepychu i minimalizmu, ducha przeszłości i teraźniejszości, klasyki i awangardy. Klimat minionych epok wprowadzają proste ramy przełamujące monotonię gładkich ścian oraz szerokie gzymsy, optycznie podwyższające pomieszczenie. Delikatne rzeźbione ornamenty florystyczne w narożnikach budzą skojarzenia z XVII-wiecznymi pałacami.
Do stylistyki buduarowej nawiązuje ławka na giętych nóżkach i z pikowaną tapicerką. Podłoga została wyłożona płytkami świetnie imitującymi kamień. Nie ma tu jednak atmosfery staroświeckości, całość ma bardzo nowoczesny charakter. Uwagę zwraca duży rozgałęziony żyrandol. Na piedestale – dosłownie! – znajduje się wolnostojąca wanna o łagodnym, miękkim kształcie. Towarzyszy jej wolnostojąca chromowana bateria Fiesta marki Ferro, która wyrasta z podstawy w białym marmurze. Jej wysokość idealnie dopasowano do wanny. Całość odbija się w ogromnym lustrze we wspaniałej srebrnej ramie.
Dwie umywalki nablatowe w kształcie mis o cienkich rantach ustawione są na białym blacie. Doskonale komponują się z nimi stojące baterie nablatowe Fiesta, które stanowią komplet z modelem przy wannie. Oszczędne w formie, ale bardzo eleganckie, wyposażone zostały w regulator ceramiczny, mają też obrotowe wylewki. Dopasowano do nich akcesoria łazienkowe Grace: dozownik na mydło ze szkła mlecznego i chromu, szklanki na szczoteczki, dyskretne wieszaki na ręczniki.
Pod umywalkami widoczne są szafki z ciemnego drewna – ten mocniejszy akcent kolorystyczny wprowadzono, by nieco przełamać dominację bieli i szarości. Proste lustro, które wypełnia wielką wnękę w strefie umywalek, potęguje wrażenie głębi i optycznie powiększa pomieszczenie. W dzień, dzięki dużemu oknu tarasowemu, łazienka napełnia się naturalnym światłem.
Po więcej informacji i inspiracji wejdź na ferro.pl