Łazienka w stylu skandynawskim. Bez płytek, dużo drewna i jasne kolory

2023-03-09 13:34

Stonowane, jasne kolory, naturalne materiały, zabudowa w stylu vintage i efektowna ściana z postarzanego dębu nad wanną. Można się tu poczuć jak we wnętrzu skandynawskiej chatki. Od razu widać, że właściciele kochają dizajn znad fiordów.

Łazienka w stylu skandynawskim
Autor: Radek Wojnar Do wnętrza prowadzą białe drzwi wahadłowe, ozdobione płycinami w klimacie retro. Pani domu chciała uzyskać efekt zaskoczenia, dlatego drzwi nie wyglądają jak łazienkowe, a bardziej przypominają, zdaniem Gosi, wejście do szafy. – Rezultat jest na tyle udany, że czasem goście rzeczywiście mają problem ze znalezieniem łazienki – żartuje. Pomieszczenie jest dobrze doświetlone dzięki oknom od podłogi aż do sufitu.

W tej łazience nie ma płytek ani na podłodze, ani na ścianach. W miejscach, gdzie zazwyczaj kładzie się glazurę, jest za to sporo drewna, dość nietypowo jak na pomieszczenie o „kąpielowym” przeznaczeniu. Na podłodze położono deski z bielonego dębu, to świadome nawiązanie do podłogi w salonie. Najciekawszą ozdobą pomieszczenia jest jednak ściana za wolnostojącą wanną, wyłożona od góry do dołu deskami dębu vintage, zabejcowanymi na jasnobrązowy odcień.

To nie przypadek, że łazienka ma coś z klimatu nordyckiej leśnej chatki. Właściciele uwielbiają styl skandynawski i nie znoszą kafelków łazienkowych. Projektantka Ewelina Golinowska zadbała więc o to, by jej klienci dostali to, w czym gustują. Szafkę i ramę lustra zrobiono na zamówienie z litej olchy o charakterystycznym rudawym wybarwieniu. Aby dobrze służyły gospodarzom i nie były narażone na skutki zawilgocenia, ich powierzchnie pociągnięto bezbarwnym lakierem ochronnym.

Na życzenie pani domu mebel bardziej przypomina biurko do pracy niż szafkę podumywalkową i świetnie sprawdza się w roli toaletki. Na blacie, w który wpuszczono umywalkę, jest sporo miejsca na podręczne akcesoria. Na prośbę właścicielki stolarz wykonał nawet mały boks na kosmetyki, też z olchy. Obok stoi wysoki taboret vintage z regulowanym oparciem, na którym gospodyni przysiada, by zrobić szybki poranny makijaż.

MIODOWY POŁYSK

Szuflady szafki podumywalkowej są wyposażone w... uchwyty kuchenne, kupione w IKEA. Ponieważ właściciele przywiązują dużą wagę do detali, starannie wybierali nawet przycisk do WC. Zdecydowali się na satynowy, celowo niechromowany, by nie „zdobiły” go nieestetyczne odciski palców. Wiele miesięcy oczekiwano na dużą lampę nad wannę – czarną z miodowo-złotym połyskującym wnętrzem, korespondującym ze spokojną, naturalną kolorystyką dębu. Żarówka na kablu nawiązuje do surowości drewna.

Łazienka w stylu skandynawskim
Autor: Radek Wojnar

KĄPIEL POD DĘBAMI

Deski wykorzystane do wyłożenia ściany nad wanną celowo potraktowano dłutem. Powstałe w ten sposób charakterystyczne spękania i szczeliny są typowe dla skandynawskich wnętrz, które nie boją się „zgrzebności”, dowodów na upływający czas. Spartański drewniany stołeczek (HKliving) został wybrany według tego samego klucza. Dla kontrastu nad wanną (i przy umywalce) zamontowano armaturę projektu Philippe’a Starcka dla marki Axor.

Łazienka w stylu skandynawskim
Autor: Radek Wojnar
Wanna wolnostojąca – zalety i wady
Ewelina Golinowska-Bieniek, EG Projekt, egprojekt.pl
Ewelina Golinowska-Bieniek, EG Projekt, egprojekt.pl

Plusem wanien wolnostojących jest to, iż mają interesujące kształty, nie trzeba ich obudowywać. Są oryginalne, przykuwają wzrok, wyglądają lekko. Niestety, wymagają sporo przestrzeni, by ich uroda mogła być właściwie wyeksponowana. Nie jest więc dobrym pomysłem w przypadku małych pomieszczeń. Odsunięcie od ściany musi być na tyle spore (min. 30 cm), aby można było swobodnie sprzątać wokół niej i nie tworzyły się trudno dostępne zakamarki. Trzeba też pamiętać, że wanna nie ma rantu, dlatego należy pomyśleć o miejscu na kosmetyki, z których korzystamy podczas kąpieli i powinny być w zasięgu ręki. Ważna jest też kwestia baterii. Jeśli wybierzemy naścienną, stracimy „wygodne” odsunięcie wanny od ściany. Może warto więc zastanowić się nad baterią stojącą, z podłogi, takie rozwiązanie wymaga jednak zaadaptowania nieco większej przestrzeni.

Nasi Partnerzy polecają