Łazienka w stylu skandynawskim: jak ją urządzić? Kolory, materiały i inspiracje

2025-03-28 12:24

Łazienka w stylu skandynawskim jest uniwersalna i ponadczasowa! To kwintesencja minimalizmu i funkcjonalności oraz naturalnej przytulności w najlepszym wydaniu. Radzimy, zaaranżować łazienkę skandynawską zapewniającą komfort i relaks oraz jak nadać jej indywidualny charakter!

Spis treści

  1. Łazienka w stylu skandynawskim – czyli jaka? Cechy stylu skandynawskiego
  2. Styl skandynawski w łazience: zalety
  3. Jakie materiały do łazienki w stylu skandynawskim?
  4. Jakie kolory do łazienki w stylu skandynawskim?
  5. Jakie motywy w łazience w stylu skandynawskim?
  6. Ceramika, sanitarka i baterie do łazienki w stylu skandynawskim
  7. Łazienka w stylu skandynawskim: przykładowa aranżacja nr 1
  8. Łazienka w stylu skandynawskim: przykładowa aranżacja nr 2
  9. Łazienka w stylu skandynawskim: przykładowa aranżacja nr 3
  10. Łazienka w stylu skandynawskim: przykładowa aranżacja nr 4
  11. Łazienka w stylu skandynawskim. Zdjęcia i przykładowe aranżacje

Łazienka w stylu skandynawskim – czyli jaka? Cechy stylu skandynawskiego

W łazience urządzonej w stylu skandynawskim nic nie jest zrobione na pokaz – we wnętrzu rządzi prostota, funkcjonalność i bezpretensjonalność. Świetnie, jeśli jest też ładnie, ale przede wszystkim liczy się wygoda!

  • W łazience w stylu skandynawskim nie znajdziesz mieszaniny materiałów oraz barw i wzorów.
  • Czuje się w niej pełną łączność z naturą, co znajduje wyraz w materiałach i kolorystyce. Można to wrażenie spotęgować roślinami, które zawsze są pożądanym dodatkiem.
  • Przestrzeń powinna być uporządkowana i zorganizowana, bez nadmiaru rzeczy i dekoracyjnych dodatków.
  • Umiar i praktyczność grają główną rolę, ale nie znaczy to, że estetyka się nie liczy.
  • Wnętrze powinno być dobrze oświetlone. Jeśli jest okno, wystarczą żaluzje czy roleta – lepiej, gdy wpada więcej światła niż mniej! Warto też zadbać o różnorodność opraw świetlnych, by komfortowo się w niej przebywało.
  • W stylu skandynawskim można pójść w ascezę, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by łazienka była nie tylko funkcjonalna, ale także przytulna i ciepła – aby dobrze się w niej wypoczywało.

Styl skandynawski w łazience: zalety

Styl skandynawski od kilku już lat jest u nas niezwykle popularny. To zasługa jego prostoty, funkcjonalności oraz... zbliżonego położenia geograficznego.

Polska, oczywiście, leży bardziej na południu, mimo wszystko jednak mamy zbliżone warunki, jeśli chodzi o światło słoneczne: cieszymy się również z każdego promyka, a odcienie barw wyglądają podobnie jak w Skandynawii.

Popularność stylu skandynawskiego we wnętrzach to efekt jego innych zalet!

Łazienka w stylu skandynawskim ma właściwie tylko zalety:

  • Ponadczasowość – prostota aranżacji sprawia, że nie opatrzy się ani nie będzie wyglądać przestarzale. Długie lata może być w dobrym stanie, zwłaszcza jeśli wybierzemy materiały wykończeniowe i wyposażenie w miarę dobrej jakości.
  • Łatwość aranżacji wystroju – z racji prostoty i funkcjonalności stylu dość łatwo można samodzielnie opracować wystrój łazienki bez obawy o efekt. Zamiast kosztownych usług architekta czy dekoratora wnętrz, w wielu wypadkach wystarczy się zainspirować gotowymi aranżacjami prezentowanymi w serwisach czy magazynach wnętrzarskich.
  • Elastyczność – urządzając łazienkę według reguł stylu, można trzymać się ich sztywno, ale nie jest to konieczność. W stylu skandynawskim na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci pojawił się nowy nurt, znacznie lepiej oddający osobiste upodobania mieszkańców. Większą wagę zaczęło przywiązywać do tego, by m.in. wnętrza nabrały cech indywidualnych poprzez obecność rzeczy, które po prostu się lubi i które się podobają. Tej zasady można się trzymać także, urządzając łazienkę.
  • Dostosowanie się do metrażu – styl skandynawski sprawdzi się zarówno w dużej łazience, która ma pełnić funkcję salonu kąpielowego, jak i malutkiej, np. w bloku.
  • Uniwersalność – kolorystyka, materiały, oszczędność form sprawiają, że podstawowy wystrój można potraktować jako punkt wyjścia dla podkręcenia aranżacji w wybranym kierunku. Dosłownie kilka dodatków wystarczy, by łazienka stała się bliższa nurtowi boho, rustykalnemu w nowocześniejszym ujęciu, etno czy loftowemu.
  • Rozwiązanie dla osób, które nie do końca mają sprecyzowaną wizję wymarzonej łazienki.
  • Stosunkowo niskie koszty – oczywiście, da się wydać fortunę nawet na „zwykłe” kafelki, baterie czy wannę, ale za rozsądną sumę można z powodzeniem urządzić łazienkę w stylu skandynawskim, wybierając wyposażenie dobrej jakości, co nie zawsze jest możliwe w przypadku bardziej dekoracyjnych czy eleganckich aranżacji.

Jakie materiały do łazienki w stylu skandynawskim?

Przede wszystkim naturalne albo ich doskonałe imitacje. Drewo w naturalnym wybarwieniu od jasnego niczym wybielonego słoną wodą po odcienie miodowe i ciemne jest mile widziane w postaci rzeczywistej (meble, okładzina części ścian, drzwi itp.), jak i ceramicznej (płytki na podłogę i ściany) czy z tworzywa (okleiny frontów meblowych, winylowe panele podłogowe odporne na wilgoć).

Sklejka także dobrze zadziała – wystarczy oprawa lustra, półka czy pojemniki na drobiazgi. Dozwolone są też pojedyncze rzeczy przemalowane, postarzone czy wręcz antyczne. Należy je traktować jak przyprawy dodające smaku, bazę stanowią proste, funkcjonalne formy dalekie od zbytku.

Doskonale uzupełnią wystrój przedmioty z wikliny czy wyplatane z juty, trawy morskiej itp. oraz naturalne tekstylia, jak np. bawełniane dywaniki, worki na bieliznę itp.

Materiały niczym beton czy cegła mogą się pojawiać, ale nie w nadmiarze, bo mogą ochłodzić aranżację i sprawią, że łazienka nabierze zbyt surowego charakteru.

Skadynawski styl - skandynawski szyk

Jakie kolory do łazienki w stylu skandynawskim?

Podstawowa barwa to biel i jej odcienie – wynika to głównie z potrzebny rozjaśniania wnętrz i optycznego ich powiększania. Często i chętnie są też stosowane odcienie szarości i beżu, zwłaszcza na dużych płaszczyznach.

Jako  mniejsze plamy koloru mogą pojawiać się odcienie zieleni, chłodne błękity i turkusy (spotykane najczęściej w aranżacjach z nutką vintage). Czerń również jest wykorzystywana, ale z reguły w formie akcentów.

Jakie motywy w łazience w stylu skandynawskim?

Większość powierzchni jest jednolita, mogą różnić się za to fakturą czy sposobem wykończenia (matowe, półmatowe, rzadziej połysk). Dla urozmaicenia można wprowadzić motywy dekoracyjne – ale z umiarem!

Najlepsze będą te proste, a więc np. geometryczne czy przyrodnicze. Można je potraktować wprost, lecz ciekawiej będą się prezentować przetworzone.

Posadzka w klasyczną szachownicę (zależnie do wielkości łazienki drobniejsze lub większe płytki) czy rozety, zarówno w bieli i czerni, jak i odcieniach szarości czy beżu będą mile widziane.

Motywy florystyczne i faunistyczne, pejzaże – bliższe naturze, jak i przetworzone mogą się pojawić jako grafiki, plakaty, fotografie itp., a także w postaci tapety czy tekstyliów.

Ceramika, sanitarka i baterie do łazienki w stylu skandynawskim

Wanna, umywalka, WC białe będą zdecydowanie najlepsze. Mogą być zgeometryzowane formy – są one jednak odbierane jako bardziej nowoczesne i bardziej surowe – albo obłe bliskie formom organicznym – te przydadzą łazience miękkości i sprawią, że stanie się przytulniejsza.

Ciekawe efekty daje też uzupełnienie minimalistycznych umywalki i sedesu wanną trochę retro albo nowoczesną, lecz np. czarną.

Baterie można potraktować jako uzupełnienie wystroju, które nie powinno przykuwać uwagi – i w tej roli sprawdzi się armatura matowa czy półmatowa chromowana o prostych kształtach.

Albo wybrać modele w odcieniach czerni, złota, mosiądzu czy lśniące srebrzyście. Duża deszczownica czy krany z okazałymi kurkami, czy wylewkami będą jak dekoracja!

Łazienka w stylu skandynawskim: przykładowa aranżacja nr 1

Pokusimy się, aby nazwać aranżację łazienki stylem skandynawskim z dawnych lat. Zachwyca ona bowiem czystą formą i prostotą. Minimalizm mebli i wystroju dopełnia w łazience wrażenia czystości, ale i przestrzeni.

Łazienka mieści się w domu, ale nie jest dużych rozmiarów. Białe płytki na ścianach i podłodze, sprawiają wrażenie, że wnętrze wydaje się większe niż w rzeczywistości.

W aranżacji łazienki zdecydowano się położyć wąskie płytki na ścianie tylko do połowy wysokości ściany, a resztę pokryto białą farbą. Drobna biała kostka na podłodze uzupełnia wrażenie minionego czasu w aranżacji łazienki.

Marynistyczny obraz w ciemnych ramach i drobne elementy wyposażenia tworzą ciekawe kontrapunkty w białej łazience. Kabinę prysznicową od reszty wnętrza odgradzają grube, szklane drzwi.

Dzięki temu rozwiązaniu kabina jest doświetlona, a w łazience nie wyczuwa się podziału przestrzeni. Prosta aranżacja łazienki w dawanym stylu jest ciekawa i niezwykle czysta.

aranżacja łazienki byk
Autor: Mariusz Bykowski

Łazienka w stylu skandynawskim: przykładowa aranżacja nr 2

W tej łazience nie ma płytek ani na podłodze, ani na ścianach. W miejscach, gdzie zazwyczaj kładzie się glazurę, jest za to sporo drewna, dość nietypowo jak na pomieszczenie o „kąpielowym” przeznaczeniu.

Na podłodze położono deski z bielonego dębu, to świadome nawiązanie do podłogi w salonie. Najciekawszą ozdobą pomieszczenia jest jednak ściana za wolnostojącą wanną, wyłożona od góry do dołu deskami dębu vintage, zabejcowanymi na jasnobrązowy odcień.

To nie przypadek, że łazienka ma coś z klimatu nordyckiej leśnej chatki. Właściciele uwielbiają styl skandynawski i nie znoszą kafelków łazienkowych. Projektantka Ewelina Golinowska zadbała więc o to, by jej klienci dostali to, w czym gustują.

Szafkę i ramę lustra zrobiono na zamówienie z litej olchy o charakterystycznym rudawym wybarwieniu. Aby dobrze służyły gospodarzom i nie były narażone na skutki zawilgocenia, ich powierzchnie pociągnięto bezbarwnym lakierem ochronnym.

Na życzenie pani domu mebel bardziej przypomina biurko do pracy niż szafkę podumywalkową i świetnie sprawdza się w roli toaletki. Na blacie, w który wpuszczono umywalkę, jest sporo miejsca na podręczne akcesoria.

Na prośbę właścicielki stolarz wykonał nawet mały boks na kosmetyki, też z olchy. Obok stoi wysoki taboret vintage z regulowanym oparciem, na którym gospodyni przysiada, by zrobić szybki poranny makijaż.

Szuflady szafki podumywalkowej są wyposażone w... uchwyty kuchenne, kupione w IKEA. Ponieważ właściciele przywiązują dużą wagę do detali, starannie wybierali nawet przycisk do WC.

Zdecydowali się na satynowy, celowo niechromowany, by nie „zdobiły” go nieestetyczne odciski palców. Wiele miesięcy oczekiwano na dużą lampę nad wannę – czarną z miodowo-złotym połyskującym wnętrzem, korespondującym ze spokojną, naturalną kolorystyką dębu. Żarówka na kablu nawiązuje do surowości drewna.

Łazienka w stylu skandynawskim
Autor: Radek Wojnar

Deski wykorzystane do wyłożenia ściany nad wanną celowo potraktowano dłutem. Powstałe w ten sposób charakterystyczne spękania i szczeliny są typowe dla skandynawskich wnętrz, które nie boją się „zgrzebności”, dowodów na upływający czas.

Spartański drewniany stołeczek (HKliving) został wybrany według tego samego klucza. Dla kontrastu nad wanną (i przy umywalce) zamontowano armaturę projektu Philippe’a Starcka dla marki Axor.

Łazienka w stylu skandynawskim: przykładowa aranżacja nr 3

Przedstawiona łazienka to udany przykład wygodnego, funkcjonalnego, przyjaznego użytkownikowi wnętrza. Podłogę i krótsze ściany wyłożono ciemnoszarymi płytkami przypominającymi kamień, a dłuższą ścianę oryginalnymi kafelkami w kształcie plastrów miodu o wypukłej fakturze, dzięki czemu wyjątkowo pięknie odbijają światło.

Powiększają też optycznie przestrzeń, podobnie jak przeźroczysta szklana tafla wydzielająca strefę prysznica bez brodzika, za to z odpowiednio wyprofilowanym podłożem i modnym odpływem liniowym. Uwagę przykuwa prosta czarna rama szyby, harmonizująca z zawieszką okrągłego lustra i ramką z grafiką.

Ciemne obramowanie ma też walor praktyczny: bez niego ścianka byłaby niemal niewidoczna, co mogłoby skutkować niepożądanym, przypadkowym kontaktem z jej powierzchnią lub krawędzią.

Prostokątny blat, umywalka i pojemne drewniane półki współgrają z interesującą wnęką w ścianie na kosmetyki potrzebne podczas korzystania z natrysku. Odpowiednie oświetlenie, dodatkowo spotęgowane odbiciem w lustrze, zapewniają zawieszone na długich sznurach żarówki w szklanej oprawie w industrialnym, loftowym klimacie.

Łazienka w stylu skandynawskim: przykładowa aranżacja nr 4

Łazienka jest duża, co niewątpliwie pozwoliło na wygodne zagospodarowanie przestrzeni. Projektantka – Małgorzata Kolesińska umieściła w niej wygodną, dużą wannę, kabinę prysznicową, dwie umywalki na blacie, a nawet pralkę.

Bazę aranżacji tej nowoczesnej łazienki stanowią płytki imitujące kamień i drewniany fornir. Płytki znajdują się we wszystkich strefach mokrych, natomiast fornir dębowy umieszczony został na panelu kryjącym stelaż podwieszanego WC.

Drewno w łazience idealnie ociepla chłodną szarość płytek i dodaje elegancji tej komfortowej i nowoczesnej łazience.

Ważną rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę w tak dużej przestrzeni, jest właściwe rozmieszczenie oświetlenia. Trzeba unikać ciemnych kątów i zadbać o to, by każda strefa była doświetlona.

Nowoczesna łazienka w stylu skandynawskim
Autor: Marcin Czechowicz Łazienka w nowoczesnym, skandynawskim stylu. Szare płytki zostały optycznie ocieplone przez fornir dębowy znajdujacy się na szafkach pod umywalkami i na panelu kryjącym stelaż podwieszanego wc. Nowoczesne w formie wanna i umywalki pochodzą z firmy - Koło. Szafki zostały wykonane na zamówienie.

Tutaj projektantka zastosowała oprawy z możliwością regulacji ustawienia żarówek. Ciekawym pomysłem jest oświetlenie LED nad umywalkami, wydobywające spod lustra na całej szerokości ściany. Umieszczenie podświetlonego lustra na całej szerokości ściany dodatkowo powiększa optycznie wnętrze łazienki.

Pralka jest sprzętem niezbędnym w każdej łazience, choć nie najpiękniejszej urody. W projekcie nowoczesnej łazienki w stylu skandynawskim projektantce Małgorzacie Kolesińskiej udało się zastosować ciekawy trik.

Pralka w łazience jest kompletnie niewidoczna. Została bowiem ukryta w szafkach z długim blatem, pod umywalkami. Pralka oczywiście jest nieco mniejsza niż tradycyjna, ale jak to w życiu, zazwyczaj musi być coś za coś.

Drewno w łazience w stylu skandynawskim
Autor: Marcin Czechowicz Drewno w łazience nie jest zbyt częstym elementem w wyposażeniu łazienek. Tutaj fornir dębowy został umieszczony na panelu kryjącym stelaż podwieszanego wc. Bardzo łądnie ociepla optycznie chłódc szarych połytek z Paradyza. Kabina prysznicowa pochodzi z firmy Radaway.

Łazienka w stylu skandynawskim. Zdjęcia i przykładowe aranżacje

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Chcesz urządzić kuchnię w stylu skandynawskim? Postaw na te kolory, meble i materiały!