Łazienka w stylu skandynawskim wygodna i ponadczasowa. Jak ją urządzić bez błędu? Porady, inspiracje, zdjęcia!

2024-11-05 11:08

Łazienka w stylu skandynawskim jest uniwersalna i ponadczasowa! To kwintesencja minimalizmu i funkcjonalności oraz naturalnej przytulności w najlepszym wydaniu. Radzimy, zaaranżować łazienkę skandynawską zapewniającą komfort i relaks oraz jak nadać jej indywidualny charakter!

Spis treści

  1. Łazienka w stylu skandynawskim – czyli jaka?
  2. Łazienka w stylu skandynawskim to rozwiązanie doskonałe
  3. Jakie materiały do łazienki w stylu skandynawskim?
  4. Jakie kolory do łazienki w stylu skandynawskim?
  5. Jakie motywy w łazience w stylu skandynawskim?
  6. Ceramika sanitarka i baterie do łazienki w stylu skandynawskim

Łazienka w stylu skandynawskim – czyli jaka?

W łazience urządzonej w stylu skandynawskim nic nie jest zrobione na pokaz – we wnętrzu rządzi prostota, funkcjonalność i bezpretensjonalność. Świetnie, jeśli jest też ładnie, ale przede wszystkim liczy się wygoda!

  • W łazience w stylu skandynawskim nie znajdziesz mieszaniny materiałów oraz barw i wzorów.
  • Czuje się w niej pełną łączność z naturą, co znajduje wyraz w materiałach i kolorystyce. Można to wrażenie spotęgować roślinami, które zawsze są pożądanym dodatkiem.
  • Przestrzeń powinna być uporządkowana i zorganizowana, bez nadmiaru rzeczy i dekoracyjnych dodatków.
  • Umiar i praktyczność grają główną rolę, ale nie znaczy to, że estetyka się nie liczy.
  • Wnętrze powinno być dobrze oświetlone. Jeśli jest okno, wystarczą żaluzje czy roleta – lepiej, gdy wpada więcej światła niż mniej! Warto też zadbać o różnorodność opraw świetlnych, by komfortowo się w niej przebywało.
  • W stylu skandynawskim można pójść w ascezę, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by łazienka była nie tylko funkcjonalna, ale także przytulna i ciepła – aby dobrze się w niej wypoczywało.

Łazienka w stylu skandynawskim to rozwiązanie doskonałe

Styl skandynawski od kilku już lat jest u nas niezwykle popularny. To zasługa jego prostoty, funkcjonalności oraz... zbliżonego położenia geograficznego. Polska, oczywiście, leży bardziej na południu, mimo wszystko jednak mamy zbliżone warunki, jeśli chodzi o światło słoneczne: cieszymy się również z każdego promyka, a odcienie barw wyglądają podobnie jak w Skandynawii. Popularność stylu skandynawskiego we wnętrzach to efekt jego innych zalet! Łazienka w stylu skandynawskim ma właściwie tylko zalety!

  • Ponadczasowość – prostota aranżacji sprawia, że nie opatrzy się ani nie będzie wyglądać przestarzale. Długie lata też może być w dobrym stanie, zwłaszcza jeśli wybierzemy materiały wykończeniowe i wyposażenie w miarę dobrej jakości.
  • Łatwość zaaranżowania wystroju – z racji prostoty i funkcjonalności stylu dość łatwo można samodzielnie opracować wystrój łazienki bez obawy o efekt. Zamiast kosztownych usług architekta czy dekoratora wnętrz, w wielu wypadkach wystarczy się zainspirować gotowymi aranżacjami prezentowanymi w serwisach czy magazynach wnętrzarskich.
  • Elastyczność – urządzając łazienkę według reguł stylu, można trzymać się ich sztywno, ale nie jest to konieczność. W stylu skandynawskim na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci pojawił się nowy nurt, znacznie lepiej oddający osobiste upodobania mieszkańców. Większą wagę zaczęło przywiązywać do tego, by m.in. wnętrza nabrały cech indywidualnych poprzez obecność rzeczy, które po prostu się lubi i które się podobają. Tej zasady można się trzymać także, urządzając łazienkę.
  • Dostosowanie się do metrażu – styl skandynawski sprawdzi się zarówno w dużej łazience, która ma pełnić funkcję salonu kąpielowego, jak i malutkiej, np. w bloku.
  • Uniwersalność – kolorystyka, materiały, oszczędność form sprawiają, że podstawowy wystrój można potraktować jako punkt wyjścia dla podkręcenia aranżacji w wybranym kierunku. Dosłownie kilka dodatków wystarczy, by łazienka stała się bliższa nurtowi boho, eho, rustykalnemu w nowocześniejszym ujęciu, etno czy loftowemu.
  • Rozwiązanie dla osób, które nie do końca mają sprecyzowaną wizję wymarzonej łazienki – patrz punkt wyżej ;-).
  • Stosunkowo niskie koszty – oczywiście, da się wydać fortunę nawet na „zwykłe” kafelki, baterie czy wannę, ale za rozsądną sumę można z powodzeniem urządzić łazienkę w stylu skandynawskim, wybierając wyposażenie dobrej jakości, co nie wasze jest możliwe w przypadku bardziej dekoracyjnych czy eleganckich aranżacji.

Jakie materiały do łazienki w stylu skandynawskim?

Przede wszystkim naturalne albo ich doskonałe imitacje. Drewo w naturalnym wybarwieniu od jasnego niczym wybielonego słoną wodą po odcienie miodowe i ciemne jest mile widziane w postaci rzeczywistej (meble, okładzina części ścian, drzwi itp.), jak i ceramicznej (płytki na podłogę i ściany) czy z tworzywa (okleiny frontów meblowych, winylowe panele podłogowe odporne na wilgoć). Sklejka także dobrze zadziała – wystarczy oprawa lustra, półka czy pojemniki na drobiazgi. Dozwolone są też pojedyncze rzeczy przemalowane, postarzone czy wręcz antyczne. Należy je traktować jak przyprawy dodające smaku, bazę stanowią proste, funkcjonalne formy dalekie od zbytku.

Doskonale uzupełnią wystrój przedmioty z wikliny czy wyplatane z juty, trawy morskiej itp. oraz naturalne tekstylia, jak np. bawełniane dywaniki, worki na bieliznę itp.

Materiały niczym beton czy cegła mogą się pojawiać, ale nie w nadmiarze, bo mogą ochłodzić aranżację i sprawią, że łazienka nabierze zbyt surowego charakteru.

Jakie kolory do łazienki w stylu skandynawskim?

Podstawowa barwa to biel i jej odcienie – wynika to głównie z potrzebny rozjaśniania wnętrz i optycznego ich powiększania. Często i chętnie są też stosowane odcienie szarości i beżu, zwłaszcza na dużych płaszczyznach. Jako  mniejsze plamy koloru mogą pojawiać się odcienie zieleni, chłodne błękity i turkusy (spotykane najczęściej w aranżacjach z nutką vintage). Czerń również jest wykorzystywana, ale z reguły w formie akcentów.

Jakie motywy w łazience w stylu skandynawskim?

Większość powierzchni jest jednolita, mogą różnić się za to fakturą czy sposobem wykończenia (matowe, półmatowe, rzadziej połysk). Dla urozmaicenia można wprowadzić motywy dekoracyjne – ale z umiarem! Najlepsze będą te proste, a więc np. geometryczne czy przyrodnicze. Można je potraktować wprost, lecz ciekawiej będą się prezentować przetworzone. Posadzka w klasyczną szachownicę (zależnie do wielkości łazienki drobniejsze lub większe płytki) czy rozety, zarówno w bieli i czerni, jak i odcieniach szarości czy beżu będą mile widziane.

Motywy florystyczne i faunistyczne, pejzaże – bliższe naturze, jak i przetworzone mogą się pojawić jako grafiki, plakaty, fotografie itp., a także w postaci tapety czy tekstyliów.

Ceramika sanitarka i baterie do łazienki w stylu skandynawskim

Wanna, umywalka, WC białe będą zdecydowanie najlepsze. Mogą być zgeometryzowane formy – są one jednak odbierane jako bardziej nowoczesne i bardziej surowe – albo obłe bliskie formom organicznym – te przydadzą łazience miękkości i sprawią, że stanie się przytulniejsza. Ciekawe efekty daje też uzupełnienie minimalistycznych umywalki i sedesu wanną trochę retro albo nowoczesną, lecz np. czarną.

Baterie można potraktować jako uzupełnienie wystroju, które nie powinno przykuwać uwagi – i w tej roli sprawdzi się armatura matowa czy półmatowa chromowana o prostych kształtach. Albo wybrać modele w odcieniach czerni, złota, mosiądzu czy lśniące srebrzyście. Duża deszczownica czy krany z okazałymi kurkami czy wylewkami będą jak dekoracja!