Łazienka w stylu vintage: pomysły z targów ISH 2017
Choć targi ISH we Frankfurcie to królestwo nowoczesnych rozwiązań, wiele niespodzianek zawsze czeka też na miłośników klasyki. Łazienka w stylu vintage jest bowiem zaawansowana technologicznie, a jednocześnie cieszy oko designem z dawnych lat. Sprawdź, jak pomysłowo ją urządzić.
Autor: mat. prasowe Vitra
Złociste detale w łazience - vintage w wersji eleganckiej
Spis treści
- Łazienka w stylu vintage: wanna wolnostojąca
- Łazienka w stylu vintage: eleganckie baterie i słuchawki prysznicowe
- Łazienka w stylu vintage: wokół umywalki
- Styl vintage – inspiracje w GALERIACH ZDJĘĆ
Aranżacja w stylu vintage to liczne nawiązania do designu sprzed dziesięcioleci. W przypadku łazienki bardzo ważny jest kompromis między klasyczną formą a nowoczesnymi udogodnieniami. Zabawa stylistyką vintage idzie bowiem w parze choćby z energooszczędnością, a także rozważnym zużyciem wody.
Łazienka w stylu vintage: wanna wolnostojąca
Wanny wolnostojące to jeden z gorętszych trendów w tym sezonie. Jest to zresztą dobra wiadomość dla miłośników stylu vintage, z którym kojarzy się charakterystyczna wanna na tzw. lwich łapach. Takie modele, znane chociażby z łazienek mieszczan, były bardzo ciężkimi sztukami – powstawały z żeliwa. Współczesne wcielenia wanien wolnostojących są jednak o wiele lżejsze. Do ich produkcji wykorzystuje się np. nowoczesne kompozyty, przez co wanny mogą mieć bardzo cienkie ścianki, a solidnością nie ustępują żeliwu. Lwie łapy to tylko jedna z opcji. W nowocześniejszym wydaniu zastępowane są np. sześciennymi kostkami. Nic też nie stoi na przeszkodzie, by wybrać wannę w mniej standardowym kolorze – np. granatową czy czerwoną.
Nie przegap: Nowoczesne baterie łazienkowe - trendy z targów ISH >>>
Łazienka w stylu vintage: eleganckie baterie i słuchawki prysznicowe
Najprościej zaaranżować łazienkę w stylu vintage, zwracając uwagę na detale. Przede wszystkim warto wybrać tradycyjne baterie łazienkowe – najlepiej z oddzielnymi kurkami na ciepłą i zimną wodę. Na targach ISH 2017 we Frankfurcie można było zobaczyć wiele pomysłowych rozwiązań wśród takich produktów. Po pierwsze, baterie podtynkowe – eleganckie, a przy tym zajmujące mniej miejsca. Po drugie, eleganckie barwy – niepodzielnie króluje złoto. Do tego dochodzi wciąż modny kolor miedziany, a także mosiężny.
Zobacz też: Łazienka - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>>
Z kolei stylizowane słuchawki prysznicowe jak najbardziej zasługują na miano „słuchawek” – przypominają bowiem telefony popularne w pierwszej połowie XX wieku. Detale w stylu vintage można też umiejętnie wkomponować w nowoczesne kabiny prysznicowe. Przykład: złociste albo miedziane deszczownice.
Łazienka w stylu vintage: wokół umywalki
Ogromne możliwości aranżacyjne zapewnia strefa wokół umywalki. Opcji jest przynajmniej kilka:
Umywalka na smukłym podeście: świetne rozwiązanie w większych pomieszczeniach (szafkę można umieścić gdzie indziej). Najlepiej wybrać klasyczną umywalkę ceramiczną.
Umywalka nablatowa: hit tegorocznych targów ISH we Frankfurcie. W łazience w stylu vintage właściwie istotniejszy jest rodzaj blatu – można śmiało wybrać nowoczesną umywalkę, np. z kompozytu. Za to pod nią warto umieścić konsolę z eleganckiego ciemnego drewna (wciąż popularne rozwiązanie na południu Europy) albo metalową, ażurową szafkę, wykończoną w kolorze złota, miedzi bądź mosiądzu.
Nie przegap: Jak wybrać umywalkę? >>>
Umywalka wpuszczana w blat: wybór dla miłośników klasycznej elegancji, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na blat i umywalkę z tego samego materiału, np. kamienia.
Umywalka marmurowa: marmur stanowi synonim klasycznego szyku. W 2017 roku jest zaś jednym z popularniejszych materiałów wykończeniowych. Można zdecydować się na umywalką nablatową wykonaną z marmuru. Inna opcja: okazały kamienny blok z zatopioną w nim umywalką (hit targów ISH).
Materiały wykończeniowe i akcesoria
Łazienka w stylu vintage to także eleganckie płytki o klasycznym designie. Na podłodze świetnie zaprezentuje się czarno-biała szachownica. Inna ciekawa propozycja to wzorzyste płytki cementowe, na których koniecznie trzeba ustawić wannę wolnostojącą (najlepiej na lwich łapach). Co zaś na ścianę? Polecamy płytki dzielone na drobne prostokąty – takie jak spotykamy na najstarszych stacjach metra w Londynie czy Paryżu. Zyskamy oprawę vintage, a przy okazji w wielkomiejskim wydaniu.
Jeśli chodzi o akcesoria, doskonale sprawdzą się ceramiczne drobiazgi (kubek na szczoteczki, dozownik do mydła, pojemnik na szczotkę do WC) z ozdobnymi typografiami albo nadrukami. Całość aranżacji dopełni zaś efektowne oświetlenie: bogato zdobione kinkiety i plafon.
Styl vintage – inspiracje w GALERIACH ZDJĘĆ
Jeśli lubisz styl vintage i klasyczne rozwiązania we wnętrzach, sprawdź, na co jeszcze warto zwrócić uwagę. Moc inspiracji czeka w naszych galeriach zdjęć!
Autor: Yassen Hristov
Klimatyczny wystrój wnętrza w kawalerce w kamienicy: mozaika, skrzypiące deski na podłodze, czarne ściany, meble i dodatki vintage oraz industrialne lampy.
Autor: EG Projekt - Architekt Ewelina Golinowska
W strefie jadalnianej stanął duży stół na masywnych, toczonych nogach w ciemnym kolorze. Ustawione wokół niego różne modele krzeseł stanowią eklektyczną oprawę stołu. Wszystkie łączy jednak stylistyka retro, kojarząca się z meblami z lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. Całość wieńczy industrialna, czarna lampa wisząca.
Autor: Karolina Bąk
W sypialni jako dekoracja, został wykorzystany francuski afisz uliczny filmu „Matador” Pablo Almodóvara z 1986 roku.
Autor: agencjafree/living4media
Pękata komoda z finezyjnymi uchwytami, dzieło sztuki użytkowej w stylu Ludwika XIV, to mebel dekoracyjny i... bardzo praktyczny. Ma mnóstwo szuflad, mniejszych i większych, które pomieszczą papiery i inne potrzebne do pracy akcesoria.
Autor: Konrad Kalbarczyk
Aranżacja kuchni w stylu retro. Cechą charakterystyczną jest podłoga w czarno - białą szachownicę.