Łazienka z wanną w roli głównej. Wymarzona na spokojny relaks w pianie
Nie dała się prysznicowi wystawić za drzwi. Znów jest ważna w łazience. Bo czy można zrezygnować z pluskania się w relaksujących solach i piankach? Stwórzmy więc wokół ładną aranżację i poczujmy się jak w najlepszym spa.
W roli głównej
Wanna na wprost wejścia. Gdy ma intrygujący kształt, nadaje ton całej aranżacji. Wtedy resztę elementów trzeba jej podporządkować. Jak w tej łazience. Tłem dla wanny (Marmorin) są białe ściany. Pokryto je masą dekoracyjną, która imituje beton (Creatio marki Bautech) i zabezpieczono środkiem wodoodpornym. Tekowe podłoga, blat i półka zapewniają ciepłą atmosferę.
Pokój kąpielowy
Wanna odsunięta od ścian podkreśli komfortowy charakter łazienki (dodatkowym atutem jest sąsiedztwo okna). Wybierz taką, wokół której będzie można bezkolizyjnie się poruszać. Przy wannie trzeba zainstalować sztorcową baterię podłogową. Oszczędność form przywodzi na myśli modny styl japandi.
Kontrastowo
Z czystą bielą zestaw mocne akcenty. Także stare z nowym (tu: kinkiet, sztukaterie pod sufitem kontra urządzenia, baterie, meble). Miejsce z wanną (Marmite) podkreśla wielkoformatowa reprodukcja. Zalaminowana, wodoodporna (fotowolf.pl). Dla kompozycyjnej równowagi podłogę wyłożono czarno-białymi płytkami (Tubądzin). Ściany są neutralne – pokryte śnieżną farbą do łazienek.
Klimat rustykalny
Jego głównym „autorem” jest ściana pokryta panelami z plastrów drewna (Pure marki Stegu). Istotną rolę odgrywa też kilka dodatków oraz kolorystyka wnętrza. Owalna wanna wolnostojąca (Sanplast) na tym tle wygląda bardzo lekko. Pokryto ją okrągłą mozaiką nawiązującą do kształtu plastrów na panelach. (Uwaga – trzeba je zaimpregnować!). Wanna została połączona ze ścianą wąską półką, która maskuje instalację wodno-kanalizacyjną pod spodem. Bateria podłogowa (Steinberg) to przypomnienie o współczesności.
Eklektyczna
Niewielka łazienka zyskuje na jasności i przestronności dzięki dużym taflom lustra. Ściany i podłogi wyłożone są spiekiem kwarcowym z marmurowymi żyłami. Wolnostojącej wannie w stylu retro towarzyszy wolnostojąca bateria.
Komfortowa wersja mini
Wąska łazienka? Nic nie szkodzi. Jest mnóstwo wanien, które się w niej zmieszczą. Z pochyłą ścianką, by się wygodnie oprzeć. Do wielu modeli dokupisz też zagłówki z powlekanego poliuretanu (m.in. Ravak) albo żelowe (np. Sanplast). Przykleja się je do wanny. Czarny gres, przypominający marmur, został zestawiony z drewnopodobną płytką o ryflowanej teksturze, znanej już z sypialni. Taki sam wzór ma szafka pod umywalką. Czarna armatura dodaje wnętrzu elegancji i charakteru
Produkowane są głównie z lekkiego akrylu oraz cięższego kompozytu i konglomeratu. Te pierwsze są najbardziej popularne i mają najwięcej kształtów. O wannie wolnostojącej można pomyśleć, gdy powierzchnia łazienki wynosi ponad 4 m2. Niemal w każdej się sprawdzi. Tym bardziej, że małych wanien tego rodzaju jest teraz bardzo dużo. Warto też wiedzieć, że produkuje się również modele przyścienne. Wybór spośród najtańszych wanien nie zawsze się opłaca. Bywają źle wyprofilowane albo zrobione z tworzywa o niskiej jakości. Przed zakupem najlepiej sprawdzić, czy nie mają zarysowań itp.