Mała biała łazienka na poddaszu. Jak zaprojektować łazienkę ze skosem? Drewno i rośliny ocieplają wnętrze
Naturalne materiały dają nieskończenie dużo możliwości zaprojektowania intrygującego wnętrza. I przyjaznego, co w łazience ma szczególne znaczenie – mówi Magda. Łazienka jest nieduża, więc Magda postawiła na biel. Zielone rośliny i drewniane dodatki ocieplają jasne wnętrze.
Autor: Projekt: Magdalena Krupowicz/Pracownia Wnetrz Naturalnych, zdjęcia: Monika Filipiuk-Obałek, stylizacja: Joanna Płachecka
Sanitariaty Magda ustawiła wzdłuż jednej ściany.
Spis treści
- Łazienka z prysznicem
- Łazienka na poddaszu
- Wymiana instalacji
- Rośliny w łazience, drewniane dodatki
- Masz ochotę na zabawę? Rozwiąż quiz: jak się mieszkało w czasach PRL-u
Łazienka z prysznicem
To druga łazienka w domu rodziców Magdy. W pierwszej mieści się wanna, dlatego tym razem architektka zaplanowała kabinę prysznicową. Obszerną, z bardzo niskim brodzikiem, by z czasem, gdy gospodarze będą starsi, nic nie utrudniało im wejścia pod natrysk.
Łazienka na poddaszu
Magda mieszka teraz ok. 200 km od domu rodzinnego, ale często do niego przyjeżdża. W trakcie odwiedzin zaprojektowaną przez siebie łazienkę i sąsiadującą z nią sypialnię ma do swojej dyspozycji. Pomieszczenia zostały wygospodarowane z nieużywanej części poddasza, więc przed urządzeniem wymagały gruntownego remontu, m.in. docieplenia dachu.
Wymiana instalacji
W łazience trzeba było udrożnić przewody wentylacyjne, bo kawki urzędując w nich przed laty, zupełnie je zatkały. Konieczna okazała się również wymiana instalacji wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej oraz starego żeliwnego grzejnika pod oknem. Teraz jest płaski przy drzwiach, pełni jednocześnie funkcję suszarki.
Zobacz także: Nowoczesna łazienka w wanną wolnostojącą. Wymarzone domowe spa Eweliny
Rośliny w łazience, drewniane dodatki
Sanitariaty Magda ustawiła wzdłuż jednej ściany. Dzięki temu nie lawiruje się między sprzętami, bo ciąg komunikacyjny jest szeroki, wygodny. W łazience od progu czuje się pogodny, przytulny nastrój. Przyczyniają się do tego rośliny i dominujące w aranżacji bambusowe drewno.
Naklejony na ścianę dekoracyjny motyw z płytek jest wypukły, a ta różnica wysokości obu powierzchni nie sprawia dobrego wrażenia. Fachowcy starają się ładnie wykończyć krawędzie takich kafli, malując je w kolorze tła lub fugi, lecz niewiele to zmienia. Na dodatek farba na krawędziach się wyciera i szybko zbiera się na nich kurz. Dlatego w swojej łazience zastosowałam rozwiązanie, dzięki któremu płaszczyzny płytek i ściany są zlicowane. Nie jest to trudne, pod warunkiem, że glazurnik ma wprawę. Po naklejeniu na ścianie kafli docina się do nich płytę gipsowo-kartonową. Następnie płytę mocuje się do ściany. Naklejane elementy można zlicować za pomocą grubszej lub cieńszej warstwy kleju.
Autor: Projekt: Magdalena Krupowicz/Pracownia Wnetrz Naturalnych, zdjęcia: Monika Filipiuk-Obałek, stylizacja: Joanna Płachecka
Sanitariaty Magda ustawiła wzdłuż jednej ściany.
Przeczytaj także: Łazienka z wanną i prysznicem. Jest wyjątkowa, nie tylko dzięki tapecie
Autor: Projekt: Daria Szczepanik/Dash Interiors, zdjęcia: Mariusz Bykowski, stylizacja: Eliza Mrozińska
Szafka pod umywalkę (o wymiarach 87x55x115 cm) została wykonana przez stolarza, na zamówienie, z płyty MDF. Ramiaki oraz miedziane uchwyty dodają frontom klasycznego charakteru. Mebel wykończono półmatowym, wodoodpornym lakierem.