Mała łazienka – jak ją urządzić funkcjonalnie i efektownie? Pomysłowe rozwiązania, inspiracje, zdjęcia!
Urządzenie małej łazienki to wyzwanie, ale nawet tę najmniejszą da się urządzić funkcjonalnie i ładnie. Radzimy, jak zmieścić niezbędne urządzenia oraz jak sprawić, by wnętrze atrakcyjnie się prezentowało. Zdradzamy też tricki, dzięki którym wygodnie będzie się korzystało z małej łazienki i będzie ona optycznie wydawać się większa.
Autor: Devo
Mała łazienka nie wyklucza szafki czy zabudowy łazienkowej. Powinna ona być jednak przemyślana i odpowiednio zaprojektowana tak, by zapewniała miejsce do przechowywania, wygodę korzystania z łazienki i jej optycznie nie przytłaczała. Na zdjęciu meble z kolekcji Mood zaprojektowane dla marki Devo przez Grynasz Studio. Modułowe meble można dowolnie zestawiać i dopasowywać, zależnie od metrażu i potrzeb użytkowników.
Spis treści
- Jak urządzić małą łazienkę – zacznij od wybrania odpowiednich urządzeń
- Meble do małej łazienki
- Mała łazienka – jak ją zaaranżować, by ją optycznie powiększyć?
Jak urządzić małą łazienkę – zacznij od wybrania odpowiednich urządzeń
Urządzanie małej łazienki to wyzwanie wymagające wyobraźni i precyzji. Zacznij od wybrania urządzeń o odpowiednich gabarytach i kształtach. Mniejsze kabiny, wanny, sedesy są w ofercie wielu producentów.
- Mała łazienka nie wyklucza wanny – może być ona mniejsza, trójkątna o obłej linii albo trapezowa, bo zajmują znacznie mniej miejsca i łatwiej koło nich chodzić.
- Umywalka – może być mniejsza, ale wybierz największą, na jaką pozwala ci przestrzeń (zapewnia większy komfort użytkowania).
- Baterie – wybierz podtynkowe, bo zabierają mniej miejsca. Ta przy umywalce może być stojąca, ale w razie potrzeby np. zamontowana z boku misy.
- Prysznic – lepszy będzie bezbrodzikowy z odpływem w podłodze. Zajmuje mniej miejsca, nie będziesz się potykać o brodzik.
- Kabina prysznicowa – jeśli wielkość łazienki na to pozwala, zamontuj ją, a unikniesz rozchlapywania się wody. Wybierz model narożny albo trójkątny ze ściętym rogiem czy też kabinę składaną. Jeżeli masz miniłazienkę – kabinę zastąp zasłoną prysznicową.
- Miska sedesowa – najlepsza będzie podwieszana, bo zajmuje mało miejsca, optycznie jest lżejsza i łatwiej pod nią sprzątać. Stelaż do zabudowy podtynkowej zwykle zajmuje głębokość 15 cm. W małej łazience, gdzie liczy się każdy centymetr, warto zastosować nowy stelaż przeznaczony do płytkiej zabudowy (9-11 cm), np. firmy Roca (urządzenie Duplo Compacto redukuje wymiary ścianki instalacyjnej nawet o 6 cm!).
- Bidet – zrezygnuj z niego na rzecz toalety myjącej albo zamontuj koło sedesu dodatkową baterię, tzw. bidetkę.
Meble do małej łazienki
W małej łazience także konieczne są meble. Przyda się choć najwęższa szafka podumywlakowa z blatem wystającym poza misę minimum 15 cm z jednej strony. Docenisz ją podczas codziennej toalety. Jeśli nie ma miejsca na szuflady, daj szafce z półkami przesuwne drzwiczki. Blat można też przyciąć pod kątem, by lepiej wpisywał się w przestrzeń.
Pomyśl o płytkiej szafeczce z lustrzanym frontem nad umywalką oraz o półkach czy choćby relingach z koszyczkami.
Rozważ, czy nad drzwiami nie da się zamontować wąskiej podwieszanej szafeczki albo czy da się obudować rur itp., tworząc choć miniprzestrzeń do przechowywania.
Zrezygnuj z uchwytów meblowych na rzecz systemu dociskowego – lepiej, by w małej przestrzeni nic nie odstawało od mebli.
Jeśli meble mają stać, wybierz modele na nóżkach, a nie na cokołach cokoły. Będą lepiej i lżej się prezentowały.
Mała łazienka – jak ją zaaranżować, by ją optycznie powiększyć?
Jeśli zastosujesz kilka trików dekoratorskich, łazienka wyda się optycznie większa.
- Jasne kolory – sprzyjają małym wnętrzom, zwłaszcza chłodne, które odcienie powiększają przestrzeń. Wszystkie biele, jasne szarości, błękity i seledyny dają złudzenie oddalających się ścian i świeżości.
- Ciemna podłoga – posadzka znacznie ciemniejsza od ścian sprawi, że łazienka wyda się wyższa.
- Wykorzystaj podwieszane umywalkę z szafką i sedes. Zabierają mniej miejsca, sprawiają wrażenie lżejszych i ułatwiają sprzątanie.
- Łącz funkcje – np. zamiast bidetu, zamontuj toaletę myjącą lub bidetkę przy sedesie. W wannie zrób prysznic, montując zasłonę lub szklany parawan.
- Płytki małe i średnie – te będą odpowiedniejsze do małej łazienki. Nie używaj wielkoformatowych płytek, bo trzeba będzie je przycinać w wielu miejscach. Fuga powinna być najmniejsza i jak najmniej wyraźna.
- Lustra – dla uzyskania perspektywy i optycznego powiększenia przestrzeni zamontuj jak największe lustra, np. nad umywalką i na przeciwległej ścianie albo nad wanną. Sprawdzi się też wysokie lustro naprzeciw wejścia.
- Oświetlenie – mała łazienka musi być jasna. Poza centralną lampą zainstaluj kinkiety lub reflektorki. Lampkami LED podświetl lustra, dolną krawędź wiszącej szafki czy wcięcie na stopy przy wannie. W podłogę możesz wpuścić świetlną ścieżkę. Takie rozwiązania rozjaśnią, ozdobią i powiększą wnętrze.
Autor: Devo
Mała łazienka nie wyklucza szafki czy zabudowy łazienkowej. Powinna ona być jednak przemyślana i odpowiednio zaprojektowana tak, by zapewniała miejsce do przechowywania, wygodę korzystania z łazienki i jej optycznie nie przytłaczała. Na zdjęciu meble z kolekcji Mood zaprojektowane dla marki Devo przez Grynasz Studio. Modułowe meble można dowolnie zestawiać i dopasowywać, zależnie od metrażu i potrzeb użytkowników.