MAŁA ŁAZIENKA: Jak optycznie powiększyć małą łazienkę? Porady architekta wnętrz

2013-06-18 19:04

Mała łazienka może wyglądać na większą, wystarczy zastosować kilka trików. Nasz architekt radzi, jak powiększyć łazienkę, by wydawala się dużo większa niż w rzeczywistości.

Spis treści

  1. Mała łazienka: jak powiększyć przestrzeń
  2. Mała łazienka: praktyczne wyposażenie

Mała łazienka na zdjęciu sprawia wrażenie przestronnej. Łazienka, mimo niewielkiej powierzchni, zyskała dzięki zastosowaniu jasnych barw na ścianach i podłodze. Długi jasny blat, duże lustro na ścianie, odsłonięta podłoga i duże prostokątne płytki ułożone poziomo - wszystko to optycznie powiększyło małą łazienkę.

Mała łazienka: jak powiększyć przestrzeń

• Chcą powiększyć małą łazienkę, postaraj się, żeby od wejścia do łazienki widoczne było jak najwięcej wolnej podłogi. Ten trik gwarantuje iluzję większej przestrzeni. To także argument, żeby zainstalować podwieszane urządzenia sanitarne w małej łazience. • Ściany, podłogę i sufit małej łazienki wykańczaj materiałami w chłodnych odcieniach: bieli, szarości, bladego fioletu, błękitu, jasnej zieleni lub pudrowego różu. Kolory te sprawiają, że ściany optycznie się oddalają, dając wrażenie przestrzeni i optycznie powiekszając łazienkę.• Mała łazienka lubi błyszczeć. Wybieraj materiały odbijające światło: błyszczące płytki ceramiczne, metaliczne mozaiki, szkło, lakierowane meble na wysoki połysk, chromowane baterie. Również duże tafle luster bez ram lub lustrzane płytki spowodują, że mała łazienka wyda się większa. Ale już dwa lustra naprzeciwko siebie powtarzające swoje odbicia wprowadzą niepokojący chaos niepożądany w łazience.• Do małej łazienki wybieraj duże płytki. Mitem jest, że do mała łazienka powinna mieć małe płytki. Łatwiej i taniej je ułożyć (mniej odpadów), ale to wielkie formaty dadzą jednolitą, spokojną, a więc iluzorycznie większą płaszczyznę. Prostokątne płytki ułóż poziomo – optycznie poszerzą łazienkę. I odwrotnie, ułożone pionowo „wyciągną” za niskie wnętrze. To samo dotyczy deseni: pasów i motywów układających się w pasy. Z reguły wzorzyste płytki zmniejszają optycznie małą łazienkę. Wprowadzają wrażenie męczącego nadmiaru i przytłaczają. Alternatywą dla deseni i kolorowych wzorów są modne płytki o wyraźnej fakturze. Są urozmaiceniem, nie zmniejszając łazienki optycznie.

Mała łazienka: praktyczne wyposażenie

• Zdecyduj się na dużą umywalkę lub kabinę prysznicową. Nie obawiaj się, że przez nie mała łazienka wyda się jeszcze mniejsza. Paradoksalnie to właśnie stłoczenie zbyt małych urządzeń daje wrażenie ciasnoty, a większe i zdecydowane formy nadają wnętrzu monumentalny charakter.• Wybierz kabinę prysznicową lub parawan nawannowy z lekkimi chromowanymi profilami i przezroczystym, bezbarwnym szkłem. Nie podzieli łazienki na mniejsze klitki. • Zdecyduj się na oświetlenie o barwie chłodnobiałej (4000-5000 K), która sprawi, że mała łazienka wyda się czystsza i większa.• Zadbaj, by kosmetyki i drobne przedmioty były schowane. Im mniej rzeczy na wierzchu, tym mała łazienka wyda się przestronniejsza i bardziej uporządkowana.

Nasi Partnerzy polecają