Mała łazienka: Jak ją urządzić? Projekty małych łazienek i porady architekta wnętrz
Mała łazienka powinna być ładna i wygodna. Projekt łazienki trzeba dostosować do możliwości, jakie daje przestrzeń łazienki. Architekt podpowiada, jak dobrze urządzić i zaplanować małą łazienkę!
Autor: Konrad Kalbarczyk
Spis treści
Podczas urządzania małej łazienki zapomnijmy o radach typu umywalka powinna być zawsze na wprost wejścia. Ograniczają inwencję i zamykają drogę do najlepszych, choć często nietypowych rozwiązań, które pojawiają się w małej łazience. Projekt łazienki zacznijmy od podzielenia łazienki na strefy (przydadzą się papier milimetrowy i kolorowe kredki): toaletową (WC, umywalka, bidet) i kąpielową (wanna, prysznic) oraz ewentualnie pralnię. Strefa to urządzenie plus przestrzeń potrzebna, by z niego korzystać. Wygodnie, jeśli toaletowa jest bliżej wejścia. Kąpielowa może być wydzielona szklaną albo murowaną ścianą (pełnej lub niepełnej wysokości). Ważne, by projekt łazienki był jak najprostszy. Raptem dwie-trzy kreski na planie.
Mała łazienka: projekt
Mała łazienka - najlepiej, aby projekt łazienki zawiera już wyposażenie na etapie rozrysowywania ścian działowych domu. Układ urządzeń w łazience powinien być czytelny, czyli jak najprostszy. W małej łazience powierzchnie manewrowe przed nimi mogą nakładać się na siebie, ale muszą być zachowane.
Kolejny krok to wybór wyposażenia do łazienki. Błędem jest szukanie jak najmniejszych mebli czy ceramiki. W małych łazienkach nie myją się mniejsi ludzie. Ergonomiczne wymagania dotyczące urządzania małej łazienki są takie same. Dobrym rozwiązaniem w małej łazience jest połączenie wanny z prysznicem czy umieszczenie pralki pod blatem z umywalką. Nie bójmy się radykalnych decyzji w planie łazienki. Zrezygnujmy z ciasnej wanny, aby zyskać przestrzeń na luksusową kabinę prysznicową.
Przenieśmy pralkę do innego pomieszczenia, jeśli w zamian uzyskamy lepszy dostęp do wanny, by łatwiej ją było umyć. Dobrym wyjściem może być także powiększenie małej łazienki o wnękę na pralkę kosztem sąsiedniego pomieszczenia. W ekonomicznym wykorzystaniu niedużej przestrzeni łazienkowej może też pomóc umieszczenie umywalki, miski ustępowej, wanny lub brodzika w narożniku albo w ostateczności zamontowanie umywalki nad wanną.
Bardzo ważne w urządzaniu małej łazienki jest racjonalne wykorzystanie ścian - najlepiej na półki, wieszaki, szafki, na przykład we wnęce nad podwieszaną miską ustępową. Wykorzystać można także płaszczyznę skrzydła drzwi.
Mała łazienka skazuje na minimalną odległość urządzeń od ścian – 20-30 cm – lub urządzenia narożne. Dlatego lepiej się zdecydować na podwieszaną ceramikę sanitarną czy umywalki bez postumentu. To ułatwi sprzątanie, które w małej łazience wymaga nie lada akrobacji. Trudno dostępne miejsca nastręczające problemów w utrzymaniu czystości można zabudować, na przykład szafkami.
Projekt łazienki: typowe wymiary zabudowy
Wanna prostokątna ma szerokość minimum 65 cm i długość od 140 cm do 200 cm (te dłuższe są zwykle szersze, nawet do 100 cm). Kabina prysznicowa zajmuje minimum 80 x 80 cm, ale trudno się w niej poruszać bez ocierania o ściany. Kabina jest wygodna dopiero wtedy, gdy przynajmniej jeden bok ma 90 cm. Miska sedesowa i bidet mają po blisko 40 cm szerokości i około 50 cm długości. Umywalka – najbardziej popularne modele mają 60-70 cm szerokości i 40-55 cm głębokości.
Mała łazienka: wanna czy prysznic?
Jeśli nie chcemy wybierać między wanną a prysznicem i mamy małą łazienkę, możemy się zdecydować na wannę i prysznic w jednym. Na rynku są wanny, których asymetryczny kształt (gwarantujący szerokość 80-90 cm) umożliwia wygodną kąpiel także pod prysznicem.