Mała łazienka z wanną: dobry projekt i aranżacja krok po kroku
Wanna to urządzenie sanitarne, którego umiejscowienie w łazience o małej powierzchni może stanowić wyzwanie projektowe. Inwestorzy zastępują ją często kabiną prysznicową, choć dla wielu z nich wybór wanny to namiastka pokoju kąpielowego, synonim relaksu i odpoczynku po dniu pracy. Przekonajmy się, że aranżacja małej łazienki z wanną jest możliwa!
Autor: mat. pras. Bimago
Efekt głębi zapewni fototapeta przestrzenna.
Spis treści
- Mała łazienka z wanną – projekt
- Aranżacja małej łazienki z wanną
- Bardzo mała łazienka z wanną
- Jak urządzić małą łazienkę z wanną?
- Mała łazienka z wanną wolnostojącą
Mała łazienka z wanną – projekt
Dobre rozplanowanie urządzeń sanitarnych w małej łazience rozpoczyna się od inwentaryzacji, czyli pomiaru pomieszczenia. Na kartce papieru rysujemy rzut łazienki i nanosimy wymiary uzyskane podczas pomiarów. Mierzymy odległość między sąsiednimi ścianami, wymiary od otworu drzwiowego do sąsiedniej ściany, miejsca z przewodami instalacji sanitarnych itp. Występowanie niektórych urządzeń sanitarnych – takich jak umywalka czy wanna – będzie dla nas priorytetem w aranżacji przestrzeni. Pozostałe – na przykład pralka, suszarka – mogą znaleźć swoje miejsce w innym pomieszczeniu. Narysowany przez nas rzut będzie podstawą do dalszych analiz funkcjonalnych, czyli w którym miejscu ulokować konkretne urządzenie sanitarne.
Aranżacja małej łazienki z wanną
W małej łazience, w której oprócz wanny znajdzie się miska WC, kolejność wskazania lokalizacji urządzeń sanitarnych powinniśmy rozpocząć właśnie od tej drugiej. Wynika to z przepisów, które określają maksymalną odległość od pionu kanalizacyjnego do odpływu miski ustępowej równą 1 m. Lokalizacja toalety może determinować umiejscowienie pozostałych urządzeń – w tym wanny. Niepisaną zasadą jest takie ulokowanie sanitariatów, aby po otwarciu drzwi do łazienki na pierwszym widoku nie znajdowała się miska WC. Możemy ją ukryć na przykład za szafką z umywalką. W małych łazienkach nie zawsze jest to możliwe. W przypadku wanny – niezależnie od tego, czy jest ona wolnostojąca, czy do zabudowy – jej eksponowanie po przekroczeniu progu łazienki jest pożądanym efektem.
.. Jak urządzić wąską łazienkę? >>>
Bardzo mała łazienka z wanną
W małej łazience, w której planujemy umiejscowić wannę, liczy się każdy centymetr przestrzeni. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że drzwi od łazienki, zgodnie z przepisami, powinny otwierać się na zewnątrz. Zabezpiecza to przed ewentualną sytuacją, w której użytkownik łazienki zasłabnie, a udzielający mu pomocy, otwierając drzwi do wewnątrz, dodatkowo klinowałby osobę. W małej łazience z wanną niektóre ze sprzętów mogą pełnić kilka funkcji równocześnie. Zamiast osobnych urządzeń pralki i suszarki wybierzmy model spełniający dwie funkcje równocześnie. Toaleta myjąca zastąpi bidet i miskę WC. Ozdobny grzejnik oprócz ogrzewania pomieszczenia może służyć jako wieszak na ręczniki, do podsuszania prania (modele drabinkowe) lub jako lustro.
Jak urządzić małą łazienkę z wanną?
Po rozmieszczeniu wszystkich urządzeń sanitarnych możemy wyeliminować niektóre rodzaje wanien (na przykład wolnostojącą) lub dojść do wniosku, że pewne typy (wanna narożna albo mała wanna prostokątna) są jedynymi, które zmieszczą się w łazience. Dobrym rozwiązaniem jest odrysowanie kształtu konkretnego modelu wanny na dużym arkuszu papieru w sklepie i przymierzenie go do podłogi łazienki. Możemy również wrysować kształt wanny kredą albo zmywalnym mazakiem na posadzce pomieszczenia.
Jeśli jest to możliwe, urządzenia, z których korzystamy częściej (umywalka), lokujemy bliżej wejścia do pomieszczenia. Aby zapewnić prawidłową komunikację, wannę umiejscawiamy najczęściej głębiej, tak by nie zastawiała drogi do pozostałych sanitariatów.
.. Wanna akrylowa: poznaj jej właściwości >>>
Mała łazienka z wanną wolnostojącą
Jeśli zdecydowaliśmy się na wybór wanny wolnostojącej, warto zadbać o spójność stylistyczną pozostałych urządzeń sanitarnych. Uzupełnieniem wanny wolnostojącej może być umywalka wolnostojąca z tej samej linii. Pomimo ograniczonej powierzchni staramy się wyznaczyć strefowanie pomieszczenia. W łazience w stylu SPA możemy tego dokonać, na przykład wyróżniając płytkami drewnopodobnymi pas za wanną wolnostojącą i posadzkę wokół niej.
Autor: mat. pras. Ceramika Paradyż
Płytki ścienne (kolekcja Martynika) z przestrzenną fakturą fantastycznie dekorują prosto urządzoną łazienkę. Delikatny, pastelowy odcień mięty wprowadza zaś przyjemną dawkę koloru
Autor: mat. pras. Ceramika Paradyż
Czarna bateria umywalkowa (ścienna) i kolorystycznie dopasowany zestaw prysznicowy. Warto zwrócić uwagę też na czarne ramy, które zapewniają większą spójność wystroju
Autor: archiwum
Urządzona w kolorach ziemi sypialnia jest przytulnym azylem. Szerokie wygodne łóżko wypełnione poduchami zachęca do długiego wylegiwania się. Tapicerowany zagłówek na całą szerokość ściany wygląda bardzo elegancko i daje dobre oparcie plecom w czasie lektury w łóżku. Praktyczna półka nad nim może pomóc w stworzeniu przyjemnego nastroju, gdy postawi się na niej świeczniki. Projekt wnętrz: Marta MeresińskaRealizacja: ITOdesignZdjęcia: Robert Witt