Mała łazienka z wanną i prysznicem? Wystarczył mały trik

2024-06-14 9:36

W małej łazience o powierzchni 5 mkw zmieściły się i wanna, i prysznic. Umywalka zajęła miejsce dawnej kabiny. Nowy natrysk pojawił się w miejscu pralki, która wyniosła się do kuchni. Tylko toaleta nie zmieniła lokalizacji. Sprzęty pasują teraz do siebie jak w układance. Jak zaprojektować małą łazienkę?

Spis treści

  1. Mała łazienka z wanną i prysznicem
  2. Jak powiększyć małą łazienkę?
  3. Ukryta szafka nad toaletą
  4. Praktyczna umywalka z blatem
  5. Półka pod prysznic i nad wanną
  6. Łazienka z marmurem stworzona z dbałością o każdy detal. "Trik z lustrami jest nie do przecenienia"

Gdybyście widzieli naszą starą łazienkę. Prawie wszystko było w niej nie tak – mówią Ania i Rafał. – Była mniejsza. Zarówno optycznie, jak i faktycznie. Urządzona mniej przemyślanie, bardziej przypadkowo. Wyposażona w standardowe sprzęty. Pralkę, WC, prysznic, umywalkę. Bez charakteru – dodają.

Mała łazienka z wanną i prysznicem

Remont całego mieszkania skłonił parę do uważniejszego przyjrzenia się małej  łazience. – Zależało nam na uzyskaniu jak największej funkcjonalności na ograniczonej przestrzeni. Spodziewałam się wtedy dziecka, więc myśleliśmy już o aranżacji pod kątem trzech osób. Marzył się nam zarówno prysznic, jak i wanna (ma aż 180 cm długości i 80 cm szerokości), przy czym absolutnie chcieliśmy uniknąć rozwiązania dwa w jednym, czyli wanny z funkcją prysznica, takiej z kotarą lub przesuwną ścianką. To nie w naszym stylu – tłumaczy Ania.

Filip Domagała, projektant wnętrz z pracowni DOMagała Design zebrał wszystkie życzenia pary i jak klocki „poukładał” w łazience. Zaczął od powiększenia wnętrza kosztem sąsiadującego holu. Pralkę przeniósł do zabudowy kuchennej. Zyskał sporo miejsca na wannę, kabinę natryskową, dużą umywalkę i schowki.

Zadbał też o ogrzewanie podłogowe. – Ciepłe płytki na podłodze w łazience to bardzo fajna sprawa. Zwłaszcza zimą. Miło rozbudzają, kiedy rano zaspani wchodzimy pod prysznic – mówi Rafał.

Jak powiększyć małą łazienkę?

A co z aranżacją małej łazienki? Odpowiada reszcie mieszkania utrzymanego w skandynawskim stylu, w szarościach, bieli i czerni. – Jest nieco chłodniejsza od pozostałych pomieszczeń, ale to jej zaleta. Nawiązuje do czystości, sterylności. O to przecież chodzi w łazienkach, prawda?

Ukryta szafka nad toaletą

– Świetnym rozwiązaniem jest szafka nad toaletą. Prawie jej nie widać. Wiele osób myśli, że to ściana – śmieje się Ania. – Dodatkowo pod umywalką mamy kosz na pranie oraz miejsce na czyste ręczniki. Pod posadzką kryje się ogrzewanie podłogowe, a we wnęce przy umywalce kosze na drobiazgi.

Praktyczna umywalka z blatem

Umywalka mierzy 100x50 cm. – Jest pojemna, ma szeroki blat. Sprawdza się co najmniej kilkanaście razy dziennie, podczas mycia rączek Tosi – mówi Ania. Szafkę umywalkową i lustro wykonano na zamówienie. Rama lustra to sztukateria gipsowa pomalowana farbą odporną na wilgoć

Półka pod prysznic i nad wanną

– I nad wanną, i pod prysznicem zamontowaliśmy półki, tak by kosmetyki były na wyciągnięcie ręki – mówi projektant. – Półeczka w kabinie natryskowej ma wbudowaną, dobrze schowaną ściągaczkę do szyb, która ułatwia utrzymanie kabiny w czystości.

Zabudowa łazienkowa na wymiar
Filip Domagała, DOMagała Design, domagaladesign.com
Filip Domagała, DOMagała Design, domagaladesign.com

Dzięki niej możemy uzyskać więcej schowków oraz wyrównać ewentualne uskoki ścian. Pod zabudowę należy wybrać miejsca nienarażone bezpośrednio na wodę. Dobrze jest też korzystać z materiałów odpornych na wilgoć. W prezentowanej łazience ścianę nad stelażem WC zabudowaliśmy szafką z gładkimi frontami otwieranymi na docisk. Płytą g-k przedłużyliśmy nieco szacht kominowy w narożniku wnętrza i wmontowaliśmy półki na kosmetyki. Do wykonania półek i frontów użyliśmy lakierowanego MDF-u, odpornego na zarysowania i wilgoć. (Gdyby wierzchnią warstwę półek stanowiły tylko pomalowane farbą płyty g-k, warto byłoby przykryć je np. szkłem). Wnęki i zabudowy pod prysznicem wymagają innego przygotowania. Muszą zostać zabezpieczone przed wodą (specjalnymi preparatami hydroizolującymi), a potem wykończone glazurą, mozaiką lub szkłem.

Łazienka z marmurem stworzona z dbałością o każdy detal. "Trik z lustrami jest nie do przecenienia"

Kiedy wanna, kiedy prysznic? | Webinar Jak zaplanować niedużą łazienkę
Nasi Partnerzy polecają