Udana metamorfoza małej łazienki w bloku. Wanna musiała się zmieścić!
Mała łazienka w mieszkaniu Wioli i Andrzeja na warszawskim Mokotowie przeszła remont, który wymagał elastyczności nie tylko od właścicieli i projektantek, ale przede wszystkim... od ścian. Wanna musiała się zmieścić! Zobacz, jak urządzić małą łazienkę w bloku.
Autor: Projekt: Qbik design, zdjęcia: Mariusz Bykowski, tekst i stylizacja: Karolina Klepacka
Początkowo koncepcja kolorystyczna zakładała dominację koloru białego z akcentem czerni w postaci szafki łazienkowej. Jednak podczas zakupów projekt zaczął ewoluować: pojawiły się wzorzyste płytki podłogowe i czarne połyskliwe kafelki, które zastąpiły blat szafki umywalkowej.
Remont potrzebny od zaraz
Malutka łazienka potrzebowała gruntownego remontu oraz dodatkowej powierzchni, koniecznej do wstawienia upragnionej wanny, w której mogłaby nurkować Hania. Liczył się każdy uzyskany centymetr. Przed przystąpieniem do projektu trzeba było skuć wszystko „do gołej cegły”.
Zmiana układu ścian
– Dopiero po osłonięciu starej instalacji wiedzieliśmy, jakie wymiary mamy do dyspozycji – wyjaśnia Andrzej. To nie wystarczyło, więc przesunięto ściankę sąsiedniego pokoju, zabierając część miejsca zajmowanego przez szafę wnękową. Dzięki temu udało się uzyskać 3,6 m² i zmieścić wannę, umywalkę i WC. Wstawienie pralki nie było możliwe, na szczęście znalazło się dla niej miejsce w zabudowie przedpokoju.
Przeczytaj także: Nowoczesna łazienka w błękitach. Inspiracją były... sardynki
Geometryczny wzór na podłodze, czarna tapeta z motywem lwów
Większość zakupów odbywała się przez internet, co pozwoliło właścicielom oszczędzić czas i pieniądze. Andrzej natrafił w ten sposób m.in. na wymarzoną wannę. Była przeceniona ze względu na uszkodzenie, którego nie widać pod obudową. Zakupy „na żywo” kończyły się z kolei odkryciami, które wzbogaciły aranżację o geometryczny wzór na podłodze i płytki przy umywalce. Ostatnim dodatkiem była zasugerowana przez projektantki tapeta, która wprowadziła do łazienki elegancki motyw lwów.
Zanim zapadnie decyzja o tapetowaniu łazienki, należy upewnić się, czy w pomieszczeniu jest dobra wentylacja. Ważny jest wybór miejsca – najlepiej z dala od tzw. strefy mokrej. Następny krok to wybór odpowiedniego gruntu (specjalnie przeznaczonego do łazienek) i kleju do tapet (wodoodpornego). Fachowy montaż jest konieczny, żeby uniknąć odklejania się tapety pod wpływem wilgoci. W warunkach, które panują w łazience, najlepiej sprawdzi się tapeta winylowa. Przy kupowaniu warto zerknąć na oznaczenia. Widniejący na rolce symbol trzech fal oznacza odporność na mycie. Jeszcze bardziej odporna będzie tapeta z symbolem fal i szczotki.
Autor: Projekt: Katarzyna Grant/Grant Studio, zdjęcia: Mariusz Bykowski, stylizacja: Eliza Mrozińska
Pas kafelków nad umywalką nie leżał w sferze marzeń projektantki. Kasia znalazła w ofercie Muraspec (firmy dostarczającej rozwiązania do przestrzeni publicznych) tapetę odporną na wilgoć i nadającą się do czyszczenia na mokro. Urzekła ją faktura tkaniny.