Malowanie ścian w łazience: farby do łazienki

2016-04-15 10:48

Malowanie ścian w łazience to tańsza alternatywa wykończenia niż płytki. Podpowiadamy, jak przygotować ściany do malowania oraz jakie wybrać farby. Wyjaśniamy też możliwości aranżacyjne łazienek związane z wykończeniem ścian farbą.

Spis treści

  1. Malowanie łazienki: przygotowanie ścian do malowania
  2. Malowanie ścian: farby do łazienki
  3. Malowanie ścian w łazience: aranżacja

Wykończenie ścian łazienki farbą może być bardzo atrakcyjną alternatywą dla tradycyjnych płytek. Malowanie ścian jest to rozwiązanie łatwiejsze do wykonania, a jednocześnie dające niemal nieskończoną ilość możliwości aranżacyjnych i kolorystycznych w łazience. Aby uniknąć błędów warto jest zwrócić uwagę na kilka wskazówek podanych poniżej, gdyż malowanie łazienki - pomieszczenia narażonego na wysoką temperaturę oraz wilgotność - wymaga nieco innego podejścia niż malowanie wnętrz typu salon czy sypialnia. Ściany w łazience: poradnik remontowy.

Malowanie łazienki: przygotowanie ścian do malowania

Przede wszystkim należy odpowiednio przygotować powierzchnię ścian łazienki przeznaczonych pod malowanie. W tym celu najpierw trzeba dokładnie oczyścić podłoże z wszelkich zabrudzeń – kurzu i tłuszczu – np. za pomocą wody z dodatkiem detergentu.

Sprawdź: malowanie starych płytek w łazience: REMONT za 200 zł >>>

W przypadku powierzchni ściany zagrzybionej trzeba usunąć warstwy starej farby, zmyć ścianę wodą z dodatkiem środka przeciwgrzybicznego i oczyścić szczotką. Gdy ściana wyschnie, musimy ją wyrównać. Uszkodzenia tynku uzupełnia się gładzią gipsową lub masą szpachlową, którą po wyschnięciu wygładzamy drobnoziarnistym papierem ściernym. Potem szczotką lub wilgotną szmatką usuwamy wszelkie pyłki (najwięcej zbiera się ich w narożnikach). Następnie ścianę w łazience należy zagruntować - jest to bardzo ważny etap, którego nie należy pomijać podczas malowania łazienki. Polecamy zastosowanie środka gruntującego tego samego producenta, co wybrana przez nas farba do malowania ścian łazienki.

Malowanie ścian: farby do łazienki

Jeśli chodzi o farbę do malowania łazienki, to dobór jej typu w takich pomieszczeniach jak łazienka jest nie mniej ważny niż kolor. Do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności najlepiej jest wybrać:

Chodzi o to, żeby wykończona powierzchnia ściany w łazience była odporna na ścieranie, możliwie gładka i spójna oraz także odporna na działanie detergentów. Istotnym parametrem będzie również stopień jej zabezpieczenia przed działaniem bakterii i pleśni. Aby mieć pewność, że wybieramy odpowiednią do łazienki farbę, szukajmy takiej informacji na opakowaniu. Większość producentów podaje taką informację na etykiecie, nazywając taki typ farby „łazienka” lub „kuchnia i łazienka”.

Malowanie ścian w łazience: aranżacja

Kiedy mamy już wybrany rodzaj farby do łazienki, czas na decyzję odnośnie aspektu wizualnego wykończenia wnętrza. Będziemy musieli podjąć decyzję jaki kolor wybrać, czy na wszystkie ściany łazienki zastosować jednakową barwę, czy powierzchnię ściany w łazience malować od podłogi do sufitu czy może farbę połączyć z innym materiałem wykończeniowym. Pamiętajmy, że ściana wykończona farbą jest bardziej jednolita wizualnie niż ściana wykończona płytkami - jest to jedna powierzchnia bez podziałów, jakie tworzą się w sposób naturalny kiedy stosujemy fugi. Dlatego podczas malowania łazienki mamy spore pole do manewru jeśli chodzi o podział płaszczyzny na mniejsze fragmenty z zastosowaniem różnych barw. Możemy zdecydować się na pomalowanie jednej całej ściany łazienki w bardziej intensywnym kolorze. Możemy też – zwłaszcza jeśli dysponujemy dosyć wysokim lecz niewielkim wnętrzem łazienki - podzielić płaszczyznę ściany w poziomie i przełamać w ten sposób wrażenie tzw. studni. Linię takiego podziału podczas malowania ścian warto jest zlokalizować mniej więcej w połowie wysokości pomieszczenia lub też wykonać ją w miejscu pokrywającym się z krawędzią innego elementu wnętrza, np. lustra lub szafki albo górnej krawędzi wanny. Unikniemy w ten sposób chaosu i przypadkowości w aranżacji łazienki i wykończeniu ścian. Ciekawym rozwiązaniem będzie również przełamanie spokojnej jednobarwnej płaszczyzny ściany w łazience poprzez wykonanie na jednej ze ścian ornamentu, np. przy pomocy dużego szablonu malarskiego lub naklejki ściennej odpornej na wilgoć. Jeśli chcemy, aby pomieszczenie łazienki wydawało się wyższe, zastosujmy pionowe pasy w dwóch kontrastujących ze sobą kolorach - bezpiecznie będzie wykonać taki wzór podczas malowania łazienki tylko na jednej lub dwóch ścianach, aby wnętrze nie było przytłaczające. Możliwości aranżacyjnych łazienki przy takim rozwiązaniu jak malowanie ścian jest nieskończona ilość - ważne, aby stosować je z umiarem i dopasować je do specyfiki konkretnego pomieszczenia - czyli jego metrażu, wysokości, doświetlenia oraz stylu innych elementów znajdujących się w łazience.

Nasi Partnerzy polecają