Modne umywalki nablatowe. To warto o nich wiedzieć

2023-03-15 13:45

Umywalka nablatowa to dobre rozwiązanie do każdej łazienki, daje ogromne możliwości aranżacyjne. W zależności od formy sprawdzi się w łazience w każdym stylu, zarówno dużej, jak i małej. Umywalki stawiane na blat są dostępne w rozmaitych formach, zrobione z oryginalnych materiałów. Sprawiają, że każda łazienka nabiera stylu i charakteru.

Umywalka nablatowa
Autor: serwis prasowy grohe.pl Na zdj. umywalka Airio marki Grohe.

Spis treści

  1. Umywalka nablatowa. Co warto wiedzieć przed zakupem
  2. Umywalka nablatowa – zalety i wady
  3. Montaż umywalki nablatowej
  4. Umywalka stawiana na blat – modne materiały i kształty

Umywalka nablatowa. Co warto wiedzieć przed zakupem

Tego typu umywalki montuje się na blacie, syfon ukryty jest w szafce. Do wyboru są modele z otworami na baterię lub takie, które wymagają zamontowania armatury ściennej lub na blacie obok. Aby wygodnie korzystać z umywalki nablatowej trzeba ją zamontować na blacie nieco niższym od tradycyjnego. Wysokość blatu zależy od wysokości samej umywalki – im wyższe jej ścianki, tym niżej powinna być zainstalowana, aby w komfortowej pozycji umieścić dłonie pod kranem. Jeśli decydujemy się na zamontowanie umywalki nablatowej na blacie, pod którym nie ma szafek, pamiętajmy, że syfon będzie widoczny. W takim przypadku warto kupić tzw. syfon dekoracyjny – metalowy, o chromowanej powierzchni, bardzo estetyczny.

Umywalka nablatowa – zalety i wady

Ogromną zaletą umywalki stawianej na blat jest możliwość zamontowania jej na każdym blacie czy meblu, nawet takim, który z założenia nie jest zaprojektowany do łazienki, np. na komodzie czy stoliku. Elementy montażowe zajmują niewiele miejsca pod blatem (dużo mniej niż w przypadku umywalek wpuszczanych w blat), mogą być też dekoracyjne. Ze względu na ogromną liczbę dostępnym kształtów, rozmiarów i materiałów, z których produkowane są umywalki stawiane na blat, nie ma problemu ze znalezieniem modelu pasującego do nawet wyjątkowo oryginalnej łazienki.Wybierając umywalkę nablatową należy pamiętać o tym, że piękny, oryginalny kształt niekiedy utrudnia utrzymanie umywalki i powierzchni obok niej w czystości. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku modeli w kształcie mis lub pater, rozszerzających się ku górze. Problemem jest powierzchnia za umywalką oraz miejsce styku z blatem.

.. Jak dobrać baterie łazienkowe i umywalki >>>

Montaż umywalki nablatowej

Umywalki stawiane na blat są bardzo łatwe w montażu. Umywalkę należy postawić na blacie, upewnić się, że jest odpowiednio wypoziomowana i stabilna. Następnie trzeba odrysować ołówkiem otwór odpływu w dnie umywalki i (jeśli umywalka nie ma otworu na baterię) zaznaczyć miejsce otworu na armaturę. Kolejnym krokiem po wywierceniu otworów jest ponowne ustawienie umywalki na blacie oraz uszczelnienie silikonem miejsca jej styku z blatem. Po nałożeniu silikonu misę należy dociskać kilka minut, uważając, aby się nie przesunęła. Następny etap to montaż syfonu i baterii.

.. Blat łazienkowy. Jaki blat pod umywalkę wybrać? >>>

Umywalka stawiana na blat – modne materiały i kształty

Łatwy sposób montażu umywalek nablatowych sprawia, że ich budowa jest nieskomplikowana – nie mają otworów na śruby, nie muszą mieć płaskiego tyłu, aby przylegać do ściany itd. Dzięki temu umywalki nablatowe mogą być zrobione z najróżniejszych materiałów, które różnią się właściwościami, ale przede wszystkim wyglądem.

Ceramika – najpopularniejszy materiał z którego wykonuje się umywalki. Szkliwiona powierzchnia ceramiki jest dość trwała (ale może popękać np. gdy przypadkowo upuścimy do umywalki ciężki szklany lub metalowy przedmiot, nie da się naprawić uszkodzenia), odporna na kamień, rdzę, zarysowania, działanie środków chemicznych i wysoką temperaturę. Ceramiczne umywalki mogą mieć rozmaite kształty – okrągłe, owalne, kwadratowe, prostokątne, o pionowych ścianach lub rozszerzające się ku górze, płytkie lub głębokie. Ze względu na proces technologiczny (odlew) mają dosyć grube ścianki i obłe krawędzie.

Kompozyt – powstaje ze zmielonego kamienia (np. marmuru, granitu) połączonego żywicą poliestrową lub akrylową. Dzięki użyciu pigmentów może mieć dowolny kolor. Umywalki z kompozytów mogą być wytwarzane w technologii odlewu (stąd tzw. lany marmur) lub klejone z płyt, co pozwala na uzyskanie bardzo cienkich ścianek i krawędzi oraz idealnie prostych kątów. Kompozyt nie jest tak trwały jak szkliwiona ceramika, ale za to zniszczoną powierzchnię można naprawić. Powierzchnia może być matowa, satynowa lub błyszcząca, w przeciwieństwie do ceramiki jest ciepła w dotyku. Umywalki nablatowe z kompozytu również mają rozmaite formy, od miękkich, obłych po geometryczne, minimalistyczne.

Kamień – umywalki nablatowe robi się z różnych kamieni, np. z marmuru, onyksu, piaskowca, kamieni rzecznych. Cechują je niepowtarzalne barwy, wzory i rysunek wewnętrznych żyłek. Odporność na zniszczenia i twardość zależy od rodzaju kamienia. Dzięki odpowiedniej impregnacji takie umywalki są odporne na przywieranie osadów związanych z codziennym użytkowaniem. Wybierając umywalkę kamienną warto zwrócić uwagę na sposób jej wykonania – powinna być zrobiona z jednego bloku kamienia (a nie klejona). Umywalki kamienne mają rozmaite formy – od tradycyjnych, po wyszukane. Coraz większą popularnością cieszą się modele z wyżłobionych kamieni – z zewnątrz nieregularne, zupełnie naturalne z wyrzeźbioną i polerowaną misą w środku.

Szkło – do produkcji umywalek używa się hartowanego szkła, które jest mniej podatne na zniszczenia i stłuczenia. Szło szybko się brudzi – na jego powierzchni widać zacieki z wody i mydła oraz kamienny osad, dlatego warto wybrać model pokryty specjalną powłoką zapobiegającą przywieraniu brudu. Na szczęście gładką, szklaną powierzchnię łatwo się czyści. Szklane umywalki są dostępne w różnych kolorach, mogą być przejrzyste lub nie. Przeważnie mają kształt misy.